Haberler

20. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ 44 ÜLKENİN KATILIMIYLA TAMAMLANDI.

18 Nisan 2017 Salı - Okunma: 352
20. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ 44 ÜLKENİN KATILIMIYLA TAMA

 20. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ

4-6 NİSAN 2017

20. Avrasya Ekonomi zirvesi, 44 ülkeden 300 devlet adamı, akademisyen, din adamı ve iş insanının katılımıyla gerçekleşti. Azerbaycan’ın bu yıl da yıldız ülke seçildiği zirvenin Şeref Konuğu ise dünyaca ünlü vizyoner yazar Edward De Bono oldu. Zirvenin ev sahibi Marmara Grubu Vakfı’nın Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, BM’nin kararları havada kaldığı için, Avrupa’da, Kafkaslar’da, Ortadoğu’da ve Balkanlar’da barışçıl çözümler aradıklarını söyledi.

 

BİR BAŞARI'NIN KISA HİKAYESİ 

Marmara Grubu Vakfı'nın düzenlediği 20. Avrasya Ekonomik Zirvesi 4-6 Nisan 2017 tarihlerinde İstanbul'da WOW Otelde gerçekleştirildi.

4 Nisan 2017 akşamı, İHKİB'in himayesinde Çiğdem Akın'ın "Something Stupid" koleksiyonunun sunulduğu bir defileyle başlayan gecede Bakırköy Belediyesi, konuklara bir gala yemeği verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası'nın müzikleriyle renklendirdiği geceye, yurt dışından gelen konukların yanı sıra, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Eşi, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, işadamları ve akademisyenler katıldılar.

5 Nisan 2017 günü gerçekleştirilen 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Mladen Ivanic'le, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla ve Moldova-Gagavuzya Özerk Bölgesi Başkanı Irina Vlah’la temsil edildi.

20. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne iki önceki Başbakan ve bir Başbakan yardımcısı da iştirak etti. Polonya Başbakan Yardımcısı Grzegorz Kolodko, Romanya Başbakanı Victor Ponta, Slovenya Başbakanı Alenka Bratusek ile beraber, önceki Cumhurbaşkanları Türkiye’den Abdullah Gül, Arnavutluk’tan Bamir Topi, Avusturya’dan Heinz Fischer, Moldova’dan Petru Lucinschi, Romanya’dan Emil Constantinescu, Hırvatistan’dan Stjepan Mesic, Ivo Josipovic, Letonya’dan Valdis Zatlers, Sırbistan’dan Boris Tadić de 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ndeydi. Aralarında bakan, eski bakan, büyükelçi, iş kadını, işadamı, akademisyen ve din adamından oluşan 323 yabancı konuk da 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde hazır bulundu.

Zirve, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi için göndermiş olduğu mesaj okundu.

Azerbaycan Enerji Bakanı Natıg Aliyev, Bosna - Hersek Meclis Başkanı Melika Mahmutbegovic, Fas Kraliyet Bakanı Youssef Amrani, Slovenya Başbakanı (2013-2014) Alenka Bratusek ve Romanya Başbakanı (2012-2015) Victor Ponta'dan oluşan Açılış Divanı'nın Dr. Akkan Suver'i konuşmaya davet etmesiyle 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi çalışmalarına başladı.

Dr. Akkan Suver konuşmasında, Zirve toplantısının öneminden, hızla yükselen teknolojik gelişime karşın dünyanın aynı hızla kutuplaşmasına dikkat çekti. Yaşanan terör ve şiddet eylemlerine karşı ortak mücadeleye çağrı yapan Suver, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 2017 yılının Azerbaycan'da "İslam Dayanışma" yılı ilan etmesine de vurgu yaptı.

Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı sürdürdüğü saldırgan politikaları uluslararası hukuka ve insanlığa karşı dayanılmaz bir suç olarak değerlendiren Akkan Suver, işgalci birliklerin Azerbaycan topraklarından çıkarılması ile ilgili barışçı dünya ve kamuoyuna çağrıda bulundu.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İngilizce yaptığı konuşmasında Türkiye'nin ekonomisi üzerine düşüncelerini aktararak geniş bilgi verdi. Küresel piyasada Türkiye'nin daralan değil, genişleyen ve büyüyen bir strateji izleme mecburiyetinde olduğunu belirtti. Bunun için de birçok reformların yapılmasının ve devam ettirilmesinin gerekliliğini dile getirdi.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Parlamenterler Asamblesi Genel Sekreteri Prof.Dr. Asaf Hajıyev, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Nassir Abdulazizi Al-Nasser, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Bosna - Hersek Cumhurbaşkanı Mladen Ivanic, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Zirve'nin Açılış oturumunda söz alan konuklar arasındaydılar.

Açılış Oturumu'nun sonunda; Marmara Grubu Vakfı'nda gerçekleştirdiği çalışmalarda on yılını dolduran şahsiyetlere madalya takdimi yapıldı. Prof.Dr. Nilüfer Eğrican'ın, Prof.Dr. Asaf Hajıyev'in, Cemil Ökten'in, Mehmet Reis'in, Nurdan Sönmez'in, Dr. Sırrı Şimşek'in ve Mahir Yağcıların "Onur Madalyası" aldığı törenin ardından yirmi yılını idrak eden; Ahmet Çalık'a, Azmi Ersin'e, Engin Köklüçınar'a, Sevim Kulak'a, Büyükelçi Prof.Dr. Mehmet Ali Nevruzoğlu'na, (E) Bakan Prof.Dr. Ahmet Samsunlu'ya, Dr. Fatih Saraçoğlu'na, Dr. Akkan Suver'e ve Müjgan Suver'e bir hatıra hediyesi sunuldu.

Birinci günün son toplantısına geçmeden önce Beylikdüzü Belediyesi'nin sponsorluğunda katılımcılara bir öğle yemeği düzenlendi.

20. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin ilk günün öğleden sonraki toplantıları "Sürdürülebilir Enerji, Telekomünikasyon, Ulaşım ve Ekonomi Gelişiminde, Arz-Talep Dengesinin Rolü; Aktörler ve Figüranlar" ve hemen ardından “Avrupa Birliği'nin Karşılaştığı Meydan Okumalar ve Gelecek Kaygıları” başlıları altında gerçekleştirildi.

Eski Avusturya Şansölyesi ve Viyana Ekonomi Forumu Başkanı Dr. Erhard Busek, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Bangladeş Dış İlişkiler Bakanlığı Ekonomik İlişkiler Genel Direktörü Nahida Sobhan, African Business Leaders Forum Yöneticisi Zanele Ntulia ve Dr. Akkan Suver'in başkanlık divanını oluşturduğu oturumda 21 konuşmacı söz aldı.

Azerbaycan Enerji Bakanı Natıq Aliyev, Bangladeş Dış İlişkiler Bakanlığı Ekonomik İlişkiler Genel Direktörü Nahida Sobhan, Makedonya Ticaret Odası Başkanı Danela Arsovska, Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sırrı Şimşek, Romanya Başbakanı (2012-2015) Victor Ponta, "Sürdürülebilir Enerji, Telekomünikasyon, Ulaşım ve Ekonomi Gelişiminde, Arz-Talep Dengesinin Rolü; Aktörler ve Figüranlar" başlığı altında konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Moldova - Gagavuzya Otonom Bölge Başkanı Irina Vlah, Fas Kraliyet Bakanı Youssef Amrani, Karadağ Sağlık Bakanı Kenan Hrapovic, Kosova Diyalog Bakanı Edita Tahiri, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Slovenya Başbakanı (2013-2014) Alenka Bratusek, Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Eski Avusturya Şansölyesi ve Viyana Ekonomi Forumu Başkanı Dr. Erhard Busek, Polonya Maliye (E) Bakanı, (E) Başbakan Yardımcısı ve Kozminski Üniversitesi öğretim görevlisi Prof.Dr. Grzegorz W. Kolodko, Polonya Kozminski Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Grzegorz Malinnowski, Bulgaristan Slavyani Vakfı Başkanı Zahari Zahariev, Viyana Ekonomik Forumu Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Büyükelçi Dr. Elena Kirtcheva, Slovenya CEE CN Direktörü Chuck Hirt, Romanya Dışişleri Bakan Yardımcısı George Ciamba, Bosna - Hersek Federasyonu Başkan Yardımcısı Melika Mahmutbegovic ile Avusturya Cumhurbaşkanı (2004-2016) Heinz Fischer ise konuşmalarını “Avrupa Birliği'nin Karşılaştığı Meydan Okumalar ve Gelecek Kaygıları” başlığı altında yapan isimlerdi.

Zirve Etkinlikleri çerçevesinde 5 Nisan 2017 akşamı, Türkiye Jokey Kulübü, Veliefendi Hipodromu'nda bir kupalı koşu organize etti. Kupayı, Yaman Zingal’in sahibi olduğu Here To Fly adlı atın jokeyi Selim Kaya kazandı. Yarışı kazanan atın sahibine ödülünü, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Mladen Ivanic verdi.

Yine aynı akşam, Beşiktaş Belediyesi tarafından verilen yemekte, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar bir konuşma yaptı.

Yemekte konuklar, Azerbaycan'dan gelen Samir Jaferov'un müzikleri ile ilk günün yorgunluğunu attılar.

20. Avrasya Ekonomi Zirvesi ikinci gün toplantıları, "İslam’la Dayanışma Ruhu Çerçevesinde Şiddet ve Terör Ortamında Dinlerin Barışa Katkısı; Mültecilik ve Terörün İlişkisi" oturumuyla başladı.

Başkanlık divanında Türkmenistan Ekonomi ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Begjan Kakajanov, Makedonya Ticaret Odası Başkanı Danela Arsovska, Karadağ Sağlık Bakanı Kenan Hrapovic, Bosna - Hersek Parlamentosu Halklar Meclisi İkinci Başkan Yardımcısı Safet Softic ve Dr. Akkan Suver'in yer aldığı oturumda; Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanı (2003-2010) Prof.Dr. Ali Bardakoğlu, Ekümenik Patrik Bartholomeos, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, Türkiye Süryanileri Katolik Patrik Vekili Monsenyör Yusuf Sağ, Azerbaycan Cumhuriyeti Dini Kurumlarla İş Devlet Komitesi Bakanı Mübariz Gurbanlı, Türkiye Süryani Kadim Cemaati Ruhani Reisi Yusuf Çetin, Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Gennadiy Burbulis, Uluslararası Karadeniz Araştırmaları Merkezi Başkanı Iryna Vereshchuk, Kafkasya Müslümanları İdaresi Başkan Yardımcısı Müftü Salman Musayev ve Güney Afrikalı Şair Zolani Mkiva konuşma yaptılar.

Oturumda söz alan konuşmacılar, dinin insanlar ve toplumlar üzerindeki olumlu etkilerine vurgu yaparken, din - siyaset ilişkisinde şiddetin, terörün, saygısızlığın, hoşgörüsüzlüğün, savaşın egemen oluşuna dikkat çektiler. Dinin terör örgütlerinin propaganda aracı olarak kullanılmasını kınadılar.

Dünyada yaşanan savaşlar, çatışmalar nedeniyle yerlerinden kopan insanlara tüm dinlerin yardım etme emri verdiğini hatırlatan konuşmacılar, Türkiye'de bulunan ya da Avrupa'ya geçmeye çalışan göçmenlerin durumlarını da gündeme getirdiler.

Azerbaycan Cumhuriyeti Dini Kurumlarla İş Devlet Komitesi Bakanı Mübariz Gurbanlı'nın konuşmasında, Birleşmiş Milletler'e medeniyetlerin ve dinlerin ittifakı için bir metin hazırlanarak sunulması önerisi, Dr. Akkan Suver tarafından dikkate alınarak bu amaçla yeni bir toplantı çağrısı olarak tekrarlandı.

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver'in moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşmasını dünyaca ünlü yazar, vizyoner Edward de Bono yaptı.

Açılış konuşmasının ardından Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı (2007-2014) Abdullah Gül, Arnavutluk Cumhurbaşkanı (2007- 2012) Bamir Topi, Avusturya Cumhurbaşkanı (2004-2016) Heinz Fischer, Hırvatistan Cumhurbaşkanı (2010-2015) Ivo Josipovıć, Hırvatistan Cumhurbaşkanı (2000-2010) Stjepan Mesić, Letonya Cumhurbaşkanı (2007-2011) Valdis Zatlers, Moldova Cumhurbaşkanı (1997-2001) Petru Lucinschi, Romanya Cumhurbaşkanı (1996-2000) Emil Constantinescu, Sırbistan Cumhurbaşkanı (2004-2014) Boris Tadić birer konuşma yaptılar.

20. Avrasya Ekonomi Zirvesi etkinlikleri, 6 Nisan 2017 akşamı Maltepe Belediyesi'nin sponsorluğunda gerçekleştirilen bir akşam yemeği ile sonlandırıldı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın küçük bir konuşma yaptığı yemekte konuklar yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası'nın müzikleri eşliğinde eğlendiler.

20. Avrasya Ekonomi Zirvesi boyunca, Türkiye Şişecam Fabrikları, fuaye alanında Paşabahçe'nin el emeği ürünlerden oluşan "Zevk-i Selim" koleksiyonu sergisi açtı. Osmanlı motiflerinden esinlenerek oluşturulan parçalara yoğun ilgi gösterildi.

          Türk Basını                                                                                                                                                                                         Arnavut Basını 

 

Bosna Hersek Basını                                                                                                                                                                       Makedonya Basını 

Kıbrıs Basını                                                                                                                                                                                          Gagavuzya Basını