23. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ

23. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ

Yaklaşık Çeyrek Yüzyıllık bir Başarı Hikayesi 45 Ülkenin katıldığı 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi uydu aracılığıyla başarıyla gerçekleşti 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi, İlham Aliyev'in mesajıyla açıldı Canlı yayın stüdyosu olarak, Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi'nde çalışmalarını gerçekleştiren 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi Asya...

Okumaya Devam

Uluslararası İlişkilerimiz


Haberler

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

29.10.2020 - Okunma : 133

Atatürk'ün "En Büyük Eserim" dediği Türkiye Cumhuriyeti bugün doksanyedinci şeref yaşında. Marmara Grubu Vakfı olarak Bu Büyük Millet Bayramı'nda Büyük Atatürk'ü minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Benim fani vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, lakin Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır diyerek Cumhuriyet’i bizlere armağan eden Büyük Atatürk, Vatan sana minnettardır. Rahat uyu.

Murod Saidzoda’nın ziyareti

19.10.2020 - Okunma : 52

Tacikistan’ın İstanbul’a yeni atanan Başkonsolosu Murod Saidzoda, Dr. Akkan Suver’a bir nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette gelecek yıl gerçekleştirilecek 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi ve gene gelecek yıl kutlanacak olan Tacikistan’ın Bağımsızlığı’nın 30. Yılı münasebetiyle görüş alış verişinde bulunuldu.

23. Avrasya Ekonomi Zirvesi, İlham Aliyev'in mesajıyla açıldı

7.10.2020 - Okunma : 552

MARMARA GRUBU VAKFI'NIN YAKLAŞIK ÇEYREK YÜZYILLIK BİR BAŞARİ HİKÂYESİ 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi 47 ülkenin iştiraki ile yapıldı Azerbaycan'ın haklı davası Zirvenin gündemini oluşturdu 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi bu yıl yaşanmakta olan pandemi dolayısıyla, uydu aracılığıyla yapıldı.47 ülkeden 101 konuşmacının yer aldığı 23.Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne ikisi aktüel 16 cumhurbaşkanı da iştirak etti. 7-8 Ekim 2020 günleri İstanbul’da Marmara Grubu Vakfı tarafından tertiplenen 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde, 47 ülkenin cumhurbaşkanları, Senato ve Meclis Başkanları ile Devlet İnsanları, Akademisyen ve Din Adamları ile uluslararası üst düzey kuruluşlarının yetkilileri uydu aracılığıyla; Kuşak ve Yol Girişiminin Aydınlığında Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya başlığıyla bir araya geldi.

Jak Kamhi’yi kaybettik

7.10.2020 - Okunma : 262

Türk Sanayi Dünyası’nın Duayenleri’nden Jak Kamhi’yi kaybettik. Marmara Grubu Vakfı’nın Kurucularından ve Mütevelli Heyet Üyeleri’nden Jak Kamhi 2007 yılında Marmara Grubu Vakfı Onur Madalyası almıştı. Vakfımızın çalışmalarına büyük çapta katkılarda bulunmuş olan Jak Kamhi’nin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

Dr. Akkan Suver Çin Xınhuanet Ajansına konuştu

4.10.2020 - Okunma : 281

Dr. Akkan Suver Xinhuanet Haber Ajansına verdiği demeçte : “Çin, Deniz İpek Yolu boyunca uzanan ülkelerin yaşam standartlarını iyileştiriyor” dedi. Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver’in konuşma metni aynen şöyledir: “Çin'in 21. yüzyıl Deniz İpek Yolu üzerindeki ülkelerin yaşam standartlarını önemli ölçüde artırdığını söyledi. Suver Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Deniz İpek Yolu'nu büyük fedakârlıklarla oluşturarak ve kapsamlı bir yol haritası geliştirerek, Çin bu ülkelerin altyapılarına yatırım yaptı ve ekonomik büyümelerine katkıda bulundu" dedi. "Asya ve Afrika'daki pek çok ülkede, bu tür büyümenin doğal sonucu olan birçok davranışa ve nitelikli yaşam standartlarına tanık oldum," dedi ve "ilgili olumlu değişiklikleri gözlemlemeye devam ettiğini" ekledi. Dr. Suver ayrıca, yüksek kaliteli karayolları ağıyla desteklenen, ileri teknoloji ile donatılmış geniş limanları ile Türkiye'nin Deniz İpek Yolu'nun önemli bir parçası olarak kabul edilebileceğine inanıyor. Çin, Asya ile Avrupa ve Afrika'yı birbirine bağlayan denizcilik işbirliğini, bölgesel bağlanabilirliği ve ekonomik entegrasyonu teşvik etmek için Kuşak ve Yol Girişimi'nin bir parçası olarak 21. yüzyıl Deniz İpek Yolu'nu 2013 yılında başlattı. Dr. Suver, "Çin, hizmetleri ve altyapıları bir mekanizma ağı gibi yeniden inşa ediyor," dedi. "En önemlisi, Çin dünyanın barışına, refahına ve istikrarına temelden katkıda bulunuyor" dedi. Ona göre, girişimin ülkelerin birlikte yaşamasına ve gelişmesine izin veren çok uluslu özelliği, ulusların uluslarla buluştuğu ve kültürlerin kültürlere dokunduğu bir barış ortamı yaratıyor. "Kuşak ve Yol'un çok uluslu, çok kültürlü ve çok bölgeli boyutu sayesinde, ülkeler bir arada yaşamayı özümseyebilecek ve gelecek nesiller için daha iyi bir gelecek çizecekler" dedi. Dr. Suver, mevcut dünya durumunun, Çin'in insanlık için ortak bir geleceği olan bir toplumu teşvik etme taahhüdünün ne kadar doğru olduğunu ortaya çıkardığını sözlerine ekledi. COVID-19 salgınını örnek alarak, "İçinde yaşadığımız günler bize hiçbir devletin yalnız yaşayamayacağını söyledi." Dedi. En gelişmiş ülkelerin bile bu virüsle tek başına mücadele edemeyeceğini ve kapsamlı bir anti-salgın savaş yürütmek için başkalarıyla birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Dr. Suver'e göre dünya çapında ülkeler ortak bir kaderi paylaşıyorlar ve ne kadar müreffeh olurlarsa olsunlar hiçbiri kendi başına bir yol haritası çizebilecek durumda değil. "Geleceğimiz için temel nokta, birlikte yaşamak için topluca bir yol haritası çizmek. Kara ve deniz kısımları da dâhil olmak üzere bu girişimin değerini bilelim. Destekleyelim ve yaşatalım."

Haber arşivi için tıklayınız.