Haberler

AZERBAYCANLI AĞAOĞLULARINDAN TEKTAŞ AĞAOĞLU VEFAT ETTİ

11 Ocak 2018 Perşembe - Okunma: 937
AZERBAYCANLI AĞAOĞLULARINDAN  TEKTAŞ AĞAOĞLU VEFAT ETTİ

Azerbaycan'ın ünlü devlet, siyaset ve düşünce adamlarından "Ahmet Agayev" Ağaoğlu Ahmet Bey'in torunu Tektaş Ağaoğlu vefat etti. Demokrat Parti Eski Bakanlarından (1950-1960) Samet Ağaoğlu'nun oğlu olan Tektaş Ağaoğlu Türkiye'nin tanınmış çevirmen ve yazarlarındandı. Marks ve Engels'ten derleyerek yaptığı Politika ve Felsefe kitabıyla tanınan Tektaş Ağaoğlu, Türkçe'ye Fyodor Dostoyevski'yi, Mihail Şolohov'u ve Erich Maria Remarque'ın kitaplarını kazandırmıştı.Tektaş Ağaoğlu'nun cenaze merasimine Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Mesim Hacıyev, Konsolos Yadullah Paşayev, Azertac İstanbul Temsilcisi Sabir Shahtahti de katıldı.

Dr. Akkan Suver, Tektaş Ağaoğlu'nun cenaze merasiminde yazılı ve sözlü medyaya şunları söyledi; "Sol düşüncenin önemli figürlerinden biri olan Tektaş Ağaoğlu Azerbaycan'ın ünlü yazar ve fikir adamı Ağaoğlu Ahmet Bey'in torunuydu. Bildiğiniz gibi Ağaoğlu Ahmet Bey, Azerbaycan'da 1895 yılında Kaspi Gazetesi başyazarı olarak Türkçülüğün büyük savunucusu ve daha sonra Kafkas Orduları Başmüşaviridir. Bilahare geldiği Anadolu'da Milli Mücadele'nin Matbuat Umum Müdürü (Basın Yayın Genel Müdürü) olan Ağaoğlu Ahmet Bey Cumhuriyet'in ilanı sonrasında milletvekili olarak hizmet etmiş bir düşünce adamıydı. Oğlu Samed Ağaoğlu yani Tektaş Ağaoğlu'nun babası da Türk hikâye ve roman edebiyatının olduğu kadar siyasetin de önemli bir uzvuydu. Bu arada hemen eklemek isterim ki, dedesinin ve babasının siyasi düşünceleriyle ters olan torun Tektaş Ağaoğlu ile gençlik yıllarında ayrı ayrı düşünce alanlarının insanlarıydık. Komünizmin sona ermesiyle, ata yurdu Azerbaycan'ı görmek istedi. Azerbaycan'ın bu değerli ailesinin mensubunun isteğinin yerine getirilmesini sağlamanın huzuru içinde, kendisine kabir rahatlığı ve Cenab-ı Hak'tan rahmet diliyorum."

Tektaş Ağaoğlu'nun cenaze merasimine Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Mesim Hacıyev, Konsolos Yadullah Paşayev, Azertac İstanbul Temsilcisi Sabir Shahtahti ve Dr. Akkan Suver'i oğlu Ahmet Ağaoğlu ile görmektesiniz.