Denge ve Denetleme Ağı


2012 yılında, Marmara Grubu Vakfı'nın da aralarında yer aldığı farklı siyasi görüşten 33 sivil toplum örgütü,"farklılıklarımızla birlikte özgürce yaşadığımız, haklarımızın güvence altında olduğunu bildiğimiz, adaletin eşit dağıtıldığı, yönetimin şeffaf olduğu, halka hesap verdiği bir Türkiye" hayali ile bir araya geldiler. Ortak özlemleri olan 108 öneri çerçevesinde, Denge ve Denetleme Ağı’nın (DDA) temellerini attılar.

Yeni bir anayasa ile bireyin hak ve özgürlüklerinin garanti altına alınması için denge ve denetleme sisteminin şart olduğu görüşünde birleşen ağ, başlangıçta sadece yeni anayasa çalışmalarına odaklanmışken, zaman içerisinde güçlü bir demokrasi hedefiyle denge ve denetleme sisteminin yerleşmesi için çalışmalarına devam etme kararı verdi.

Ağ, büyüme ve gelişme aşamasını tamamladıktan sonra, toplumda daha fazla etki yaratmak, katılımları arttırmak ve ağ üyelerinin biraradalığını birlikte çalışarak korumak amacıyla, Ağın karar alma ve uygulama mekanizmalarında da yeni bir yapılanmaya,"stratejik reform gruplarına" geçti. Denge ve Denetleme Ağı, farklı reform alanlarında sürdürülebilir savunuculuk çalışmalarını Anayasa Reform Grubu, Yasama Reform Grubu, Yürütme Reform Grubu, Yargı Reform Grubu, Yerel Yönetimler Reform Grubu, Medya Reform Grubu ve Sivil Toplum Reform Grubu aracılığıyla, Ağın değerlerine ve deklarasyonuna bağlı kalarak, kendi belirlediği stratejiler çerçevesinde yürütür.

Her grup kısa, orta, uzun dönemli reformlar geliştirir ve savunuculuk yapar. Üzerinde çalıştığı reform alanlarının, hesap verebilir, şeffaf ve katılımcı; denge ve denetleme sisteminde olması gerektiği gibi bağımsız ve etkin; toplumsal cinsiyet, inanç, etnik köken, siyasi yakınlık, dil, coğrafya, eğitim ve ekonomik durum farklılıklarını gözetmeden; adil ve eşit biçimde sürdüren özelliklere sahip yapılar olmalarını sağlamak için çalışır.

Karar verme organı Koordinasyon Grubu'na da destek vermek, yol göstermek, yetkilerini paylaşmak üzere iç Değerlendirme Grubu, İletişim Grubu, Yazı İşleri Ekibi gibi yapılar da oluşturulmuştur. Böylece DDA'nın yapılanmasında tek bir karar mekanizması yerine sorumlulukların paylaşıldığı ve birbirini denetlediği, denge denetleme ağının savunduğu değerlere yakışan yeni bir sistem oluşturulmuştur.

Bugün, aynı hedefler doğrultusunda gönüllülük esasıyla çalışan, demokrasinin tarafında yer alan, her biri farklı yaklaşımlara sahip 300 yakın üye kişi ve STK temsilcileri Denge ve Denetleme Ağı içinde yer almaktadır. Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Yargı Reform Grubu Sözcülüğünü yapmakta olup, ulusal düzeyde Ağı'n yönetim kadrosunu oluşturan Koordinasyon Grubu üyesi ve DDA sözcüsü olarak ağ içinde aktif çalışmalar yürütmektedir

Daha fazla bilgi için:

http://www.birarada.org/


 

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, AB Bakan Yardımcısı Alaattin Büyükkaya, MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel ve CHP İzmir Milletvekili Rıza Mahmut Türmen ile Görüştü

19 Kasım 2014 Çarşamba - Okunma : 1177

Müjgan Suver'in Marmara Grubu Vakfı'nı temsilen içinde yer aldığı Denge ve Denetleme Ağı (DDA) grubu, AB Bakan Yardımcısı Sayın Alaattin Büyükkaya ile görüştü. Grubun sözcüsü olan Müjgan Suver, DDA çalışmaları ve amacı hakkında genel bilgiler verdi. Avrupa Birliği İletişim Stratejisi’nin uygulanması, izlenmesi ve değerlendirilmesi kapsamında birlikte çalışma isteklerini yineledi.

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Denge ve Denetleme Ağı Karar Vericiler Çalışma Grubu toplantısı için Ankaradaydı.

17 Temmuz 2014 Perşembe - Okunma : 1680

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Denge ve Denetleme Ağı Karar Vericiler Çalışma Grubu toplantısı için Ankara'daydı. Denge ve Denetleme Ağı olarak bugüne dek yapılan çalışmaların özetlendiği toplantıda, geliştirilmesi gereken yönler belirlendi ve gelecek dönemde neler yapılacağına ilişkin kararlar alındı.

Aralarında Marmara Grubu Vakfının da bulunduğu Denge ve Denetleme Ağında 156 STK, Cumhurbaşkanı Adaylarından Beklentilerini Açıkladı

07 Temmuz 2014 Pazartesi - Okunma : 1351

Marmara Grubu Vakfı'nın da aralarında bulunduğu birbirinden bağımsız 156 sivil kuruluşunun bir araya gelmesiyle oluşan Denge ve Denetleme Ağı Ankara'da toplandı.

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, 30 Mayıs 2014 - 1 Haziran 2014 tarihleri arasında Antalyada Denge ve Denetleme Ağı toplantısına katıldı.

01 Haziran 2014 Pazar - Okunma : 1341

Suver'in, Denge ve Denetleme Ağı Karar Vericiler Çalışma Grubu Üyesi olarak katıldığı toplantıda, Ağ'ın duruşunun ne olacağı, çalışma gruplarının Ağ içindeki sorumlulukları, karar verici bir yapı için yapılması gerekenler, bunların uygulamadaki durumları ve Türkiye gündemi üzerine karşılıklı görüş alışverişleri yapıldı, kararlar alındı.

Siyasette Denge ve Denetleme Algısı konuşuldu

29 Mayıs 2014 Perşembe - Okunma : 1448

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver'in, Denge ve Denetleme Ağı Karar Vericiler Çalışma Grubu Üyesi olarak ev sahipliğini yaptığı toplantıya, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldılar. "Siyasette Denge ve Denetleme Algısı" üzerine karşılıklı görüş alış verişi yapılan toplantıda ayrıca Denge ve Denetleme Ağı'nın amacı ve kapsamı da konuşuldu.

DENGE VE DENETLEME AĞI VE İZLEME GRUBUNUN YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI BASIN AÇIKLAMASI

14 Şubat 2014 Cuma - Okunma : 1691

Müjgan Suver'in sözcülüğünü yaptığı Denge ve Denetleme Ağı'nın ulusal medyadaki yansımaları.

Denge ve Denetleme Ağı toplantısına Müjgan Suver katıldı.

03 Aralık 2013 Salı - Okunma : 932

LaresPark Otel Taksim’de gerçekleşen Denge ve Denetleme Ağı’nın toplantısında Sayın Müjgan Suver de Marmara Grubu Vakfı adına konuşmacı olarak katıldı ve bu ağın Türkiye açısından önemi ve Marmara Grubu Vakfı’nın ağa bakış açısını paylaştı.

Denge ve Denetleme Ağı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü

08 Temmuz 2013 Pazartesi - Okunma : 1405

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Barış ve Demokrasi Partisi Eşbaşkanı Sayın Gültan Kışanak ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ile görüşen Heyet, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmede bir kez daha denge ve denetleme sisteminin ancak katılım için gerekli olan mekanizmaların kurulup işletilmesi ve karar verme süreçlerinde tam bir şeffaflığın sağlanması ile mümkün olabileceğini vurguladı.

Denge ve Denetleme Ağı Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü.

4 TEMMUZ 2013 - Okunma : 1181

Marmara Grubu Vakfı'nı temsilen AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver'in de dahil olduğu Denge ve Denetleme Ağı temsilcilerinden oluşan heyet, Bahçeli'yle 4 Temmuz 2013 Perşembe günü saat 15.00'te Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

Denge ve Denetleme Ağı heyeti, siyasal partileri ziyaret etme programları dahilinde ilk ziyaretlerini Barış ve Demokrasi Partisine yaptı.

01 Temmuz 2013 Pazartesi - Okunma : 826

Marmara Grubu Vakfı'nı temsilen AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver'in katıldığı Denge ve Denetleme Ağı heyeti, siyasal partileri ziyaret etme programları dahilinde ilk ziyaretlerini Barış ve Demokrasi Partisi'ne (BDP) yaptı. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak'ı parti genel merkezinde ziyaret eden heyet, yeni anayasa çalışmaları hakkında görüş alış verişinde bulundu.