Haberler

Dr. Akkan Suver Çin Xınhuanet Ajansına konuştu

4 Ekim 2020 Pazar - Okunma: 448
Dr. Akkan Suver Çin Xınhuanet Ajansına konuştu

Dr. Akkan Suver Xinhuanet Haber Ajansına verdiği demeçte : “Çin, Deniz İpek Yolu boyunca uzanan ülkelerin yaşam standartlarını iyileştiriyor” dedi.

Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver’in konuşma metni aynen şöyledir: “Çin'in 21. yüzyıl Deniz İpek Yolu üzerindeki ülkelerin yaşam standartlarını önemli ölçüde artırdığını söyledi.

Suver Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Deniz İpek Yolu'nu büyük fedakârlıklarla oluşturarak ve kapsamlı bir yol haritası geliştirerek, Çin bu ülkelerin altyapılarına yatırım yaptı ve ekonomik büyümelerine katkıda bulundu" dedi.

"Asya ve Afrika'daki pek çok ülkede, bu tür büyümenin doğal sonucu olan birçok davranışa ve nitelikli yaşam standartlarına tanık oldum," dedi ve "ilgili olumlu değişiklikleri gözlemlemeye devam ettiğini" ekledi.
Dr. Suver ayrıca, yüksek kaliteli karayolları ağıyla desteklenen, ileri teknoloji ile donatılmış geniş limanları ile Türkiye'nin Deniz İpek Yolu'nun önemli bir parçası olarak kabul edilebileceğine inanıyor.

Çin, Asya ile Avrupa ve Afrika'yı birbirine bağlayan denizcilik işbirliğini, bölgesel bağlanabilirliği ve ekonomik entegrasyonu teşvik etmek için Kuşak ve Yol Girişimi'nin bir parçası olarak 21. yüzyıl Deniz İpek Yolu'nu 2013 yılında başlattı.

Dr. Suver, "Çin, hizmetleri ve altyapıları bir mekanizma ağı gibi yeniden inşa ediyor," dedi.

"En önemlisi, Çin dünyanın barışına, refahına ve istikrarına temelden katkıda bulunuyor" dedi.

Ona göre, girişimin ülkelerin birlikte yaşamasına ve gelişmesine izin veren çok uluslu özelliği, ulusların uluslarla buluştuğu ve kültürlerin kültürlere dokunduğu bir barış ortamı yaratıyor.

"Kuşak ve Yol'un çok uluslu, çok kültürlü ve çok bölgeli boyutu sayesinde, ülkeler bir arada yaşamayı özümseyebilecek ve gelecek nesiller için daha iyi bir gelecek çizecekler" dedi.

Dr. Suver, mevcut dünya durumunun, Çin'in insanlık için ortak bir geleceği olan bir toplumu teşvik etme taahhüdünün ne kadar doğru olduğunu ortaya çıkardığını sözlerine ekledi.

COVID-19 salgınını örnek alarak, "İçinde yaşadığımız günler bize hiçbir devletin yalnız yaşayamayacağını söyledi." Dedi.

En gelişmiş ülkelerin bile bu virüsle tek başına mücadele edemeyeceğini ve kapsamlı bir anti-salgın savaş yürütmek için başkalarıyla birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Dr. Suver'e göre dünya çapında ülkeler ortak bir kaderi paylaşıyorlar ve ne kadar müreffeh olurlarsa olsunlar hiçbiri kendi başına bir yol haritası çizebilecek durumda değil.

"Geleceğimiz için temel nokta, birlikte yaşamak için topluca bir yol haritası çizmek. Kara ve deniz kısımları da dâhil olmak üzere bu girişimin değerini bilelim. Destekleyelim ve yaşatalım."

 

http://www.xinhuanet.com/english/2020-10/03/c_139415620.htm