Haberler

Enerjinin İpek Yolu TANAP, TAPla buluştu

30 Kasım 2019 Cumartesi - Okunma: 513
Enerjinin İpek Yolu TANAP, TAPla buluştu

TANAP (Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı) ile TAP ( Trans Adriyatik Boru Hattı ) Edirne'nin İpsala ilçesinde düzenlenen uluslararası bir törenle buluştu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in birarada katılarak gerçekleştirdikleri buluşma törenine Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver ile İstanbul Milletvekili ve Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Şamil Ayrım birlikte katıldılar. Dr. Akkan Suver, törende Azerbaycan Haber Ajansı AZERTAC'a bir demeç verdi.

Dr. Suver'in demeci aynen şöyledir:


Dr. Akkan Suver; "Azerbaycan Avrupa'nın gaz tedarikinde en önemli aktör oluyor"

Bugün Edirne'de TANAP'ın Avrupa bağlantısı tesislerinin açılışı yapıldı. Açılışa Marmara Grubu Vakfı adına katılan  Dr. Akkan Suver; "TANAP ile TAP'ın birleşmesini Avrupa'nın geleceğinde gaz tedarikinde bundan böyle Azerbaycan'ın en önemli tedarikçi aktör olacağını" söyledi.

Dr. Akkan Suver; "Bugün bir Türk olarak, Türk dünyasının geleceği açısından gururlandım. Zira Türkiye'nin bu sınır bölgesine bugün iki cumhurbaşkanı geldi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in birlikte açılışını gerçekleştirdikleri Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesiyle, Türkiye-Yunanistan sınırında TAP (Trans Adriyatik Boru Hattı) ile birleşen boru hattı Yunanistan, Arnavutluk ve Adriyatik Denizi'ni geçerek İtalya'ya ulaşacak. Böylelikle Azerbaycan gazı Avrupalı tüketicilerle buluşmuş olacak. Bu buluşma Avrupa'ya yeni bir denge getirecektir. Ayrıca Avrupa'nın enerji güvenliği açısında da başta Balkanlar olmak üzere Orta Avrupa'nın da bu anlamda enerji arz güvenliği sağlanmış olacaktır. Bu arada hemen eklemeliyim ki; Recep Tayyip Erdoğan'ın ve İlham Aliyev'in yaptıkları TANAP Açılışı'yla Azerbaycan Avrupa'nın yeni gaz tedarikçisi konumuna gelmiş oldu."

Dr. Akkan Suver, Azerbaycan'dan 16 yıldır Türkiye'ye gaz akışının devam ettiğini vurgulayarak bu projeyle Rusya ile transit ülkeler arasında bir denge oluşacağını da belirtti.

Dr. Suver bugün açılan boru hattının Türkiye'de 1850 kilometre yol kat ettiğini ve Azerbaycan ile Türkiye arasında bulunan uzun yıllar öncesine dayanan stratejik işbirliğinin yeni bir önemli göstergesi olduğunu da işaret etti.

Van Milletvekili İrfan Kartal, İstanbul Milletvekili ve Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Şamil Ayrım'ı Dr. Akkan Suver ile birlikte görmektesiniz.