Haberler

Marmara Grubu Vakfı “24 Nisan sonrası Ermeni iddialarını ele aldı

29 Nisan 2019 Pazartesi - Okunma: 855
Marmara Grubu Vakfı “24 Nisan sonrası Ermeni iddiaların

Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Başkanı Akkan Suver:-"Türkiye'ye karşı ırkçı nefret söylemini körükleyenlerin nefretten, ön yargıdan uzaklaşmalarını ve uluslararası yargı organlarının kararlarına itibar etmelerinin aklın gereği olduğunu” vurguladılar. "24 Nisan sonrası Ermeni iddiaları" Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nca düzenlenen ve Prof. Dr. Aygün Attar'ın modaratörlüğünde gerçekleşen Çalıştayda ele alındı. Azerbaycan Başkonsolosu Mesim Hacıyev ile Azerbaycan Diaspora Bakanlığı temsilcisi Taşkın Recepli'nin de katıldığı Çalıştay da AKP'den Milletvekili Şamil Ayrım, CHP'den Milletvekili Uğur Bayraktutan ve İYİ Parti'den Milletvekili Naci Cinisli katılırken, Cumhurbaşkanlığı'nı temsilen Dr. İsmail Safi ile Büyükelçi Onur Öymen, Büyükelçi Özden Sanberk, Büyükelçi Uluç Özülker, Büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu, Büyükelçi Mehmet Ali Bayar, Büyükelçi Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu da hazır bulundu. Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Prof. Dr. Ahmet Samsunlu, Prof. Dr. Yakut Özden Irmak, Prof. Dr. Suat Gezgin, Prof. Dr. Erman Tuncer ve Prof. Dr. Sacit Yıldız'la birlikte eski milletvekilleri Yüksel Çengel ve Hilmi Develi de Çalıştay'da yer aldı.  

Çalıştayda konuşan Marmara Grubu Vakfı Başkanı Akkan Suver, Emmanuel Macron'un şahsi arzusuyla Fransa'nın sözde Ermeni iddialarına bu yıl adeta ev sahipliği yaptığını ifade ederek, Fransa'da sergilenenlerin, Macron'un iç politikada içine düştüğü girdaptan kurtulma arzusuyla dikkatleri başka yöne çekme gayretinden kaynaklandığını söyledi.

Türkiye'nin yıllardır ısrar ve özenle "Arşivlerimizi açtık, sizler de arşivlerinizi açınız." davetinde bulunduğunu ancak buna icabet etmeyenlerin nefret ve kin duygularıyla bu sözde iddiaları desteklemesini akılla izah etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Suver, "Türkiye'ye karşı ırkçı nefret söylemini körükleyenlerin nefretten, ön yargıdan uzaklaşmalarını ve uluslararası yargı organlarının kararlarına itibar etmelerinin aklın gereği olduğuna inanıyor ve tarihi siyasetçilerin değil tarihçilerin belirlemesini bekliyoruz." diye konuştu.

Suver, Macron'un 100 yıl önce yaşanmış olaylara bu şekilde yaklaşırken, 20 yıl önce yaşanan ve şahitleri olan Karabağ konusunu görmezden geldiğini dile getirdi.

TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım da Türkiye'nin 2005'te yol haritası koyarak bu konunun siyasetçilere değil tarihçilere bırakılıp, arşivlerin açılmasını istediğini anlattı.

Ayrım, "Bizim tarihimizde kara lekemiz yok. Birinci Dünya Savaşı, gerçekten ortak acıların yaşandığı bir dönem. Bunu inkar etmiyoruz. Benim ailemden bir gecede 20 kişi öldürülmüş. Ailelerimiz bizleri hiçbir zaman kin ve nefretle büyütmedi." dedi.
Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurulu Üyesi İsmail Safi ise 1830'daki Doğu Beyazıt olaylarında Ermenilerce binlerce kişinin katledildiğini belirterek, Sevr Anlaşması'yla Adana, Antep ve Maraş'ın işgali döneminde Fransız ordusunun öncülüğünde Ermenilerin ciddi katliamlar yaptığına dikkati çekti.

Safi, Osmanlı padişahına iki defa suikast girişiminde bulunulduğunu, yine Ermeni terör örgütü Asala'nın 42 Türk diplomatı şehit ettiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: 100-200 yıldır bu olaylar yaşanırken, Asala 42 diplomatı dünyanın farklı yerlerinde peş peşe şehit ederken, 60 milyonluk bir ülkede, Anadolu'da, Türkiye'de, İstanbul'da yaşayan bir Ermeni'nin burnunun kanadığını ben duymadım. Bizim toplumumuzda böyle bir kin, nefret niyet olsa bu defalarca yapılabilirdi. 'En az 1,5 milyon Ermeni katledildi' deniliyor. O dönem Osmanlı'da yaşayan Ermeni 1 milyon 234 bin kişi. Bolşevik ihtilalinin ardından bunların birçoğu Rusya'ya gitti. Suriye'ye, Avrupa'ya ve Amerika'ya gidenler var. Bunların hepsine öldürüldü, muamelesi yapmak kadar saçma bir şey olamaz."

Safi, Ermenilerin yaşadığı olayın sürgün değil tehcir olduğunu dile getirdi.

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker de 5,5 yıl Fransa'da görev yaptığını belirterek, uluslararası planda karşı karşıya kalınılan Ermeni meselesinin siyasi ve hukuki boyutu olduğunu söyledi.

Hukuki boyutunda Türkiye açısından herhangi bir sıkıntı olmadığını vurgulayan Özülker, bu alandaki kavganın siyaseten ve diplomasiyle tamamlanması gerektiğini, inkarcılık yönüyle herhangi bir sonuca varılamayacağını anlattı.

Emekli Büyükelçi Özdem Sanberk ise Ermeni iddialarıyla ilgili Türkiye'nin tezlerini daha yapıcı ve barışçı bir yaklaşımla ortaya koyması gerektiğini aktararak, kimseyi sıradanlaştırmadan meselenin Türkiye'de serbestçe daha fazla tartışılması gerektiğini ifade etti.

Diplomasinin daha fazla devreye sokulması gerektiğini anlatan Sanberk, diplomasinin imkanlarının sonsuz olduğunu, son yıllarda diplomatik bir adım olmadığını dile getirdi.

Sanberk, "Türkiye'nin ekonomik bakımdan güçlü, siyasi açıdan da çoğulcu ve hukukun üstünlüğüne sahip, askeri teknolojisi bakımından caydırıcı, insani bakımdan alicenap ve diplomatik bakımdan bölgesel ve küresel iş birliğine daha çok katkı sağlayan bir devlet olmasına çalışalım. O zaman bu iddialar tamamıyla kaybolmasa bile artık bizi rahatsız etmesi sona erer." diye konuştu.

Prof. Dr. Aygün Attar da 1915'li yıllarda Osmanlı'nın içeride ve dışarıda savaş verdiğini, devlet birliğini koruma yetkisini kullandığını, tehcirin bu açıdan bir zorunluluk olduğunu belirtti.

Tehcirin, Osmanlı'nın devlete karşı güçleri zararsızlaştırması olduğunu ifade eden Attar, tehcirde toplu bir şekilde yaşanan ortak acı olduğunu, sadece Ermenilerin değil 2,5 milyon fazla hayatını kaybeden Müslüman Türk'ün de konuşulması gerektiğini söyledi.

Çalıştaya, milletvekilleri, emekli büyükelçiler, gazeteciler ve akademisyenler katıldı.

Son Haberler

Çok Okunanlar

Yaklaşan Etkinlikler