Haberler

MARMARA GRUBU VAKFI AZERBAYCAN'DA

30 Eylül 2014 Salı - Okunma: 4552
MARMARA GRUBU VAKFI AZERBAYCAN'DA

Bu yıl dördüncüsü tertiplenen Humanitarian Forumu çalışmaları çerçevesinde Bakü’de bulunan Marmara Grubu Vakfı Heyeti'ni Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Ali Ahmedov, Azerbaycan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Prof. Dr. Ali Abbasov, Azerbaycan Devlet Bakanı Prof. Dr. Kemal Abdullayev, Azerbaycan Devlet Bakanı Nazım İbrahimov ayrı ayrı kabul ettiler. Bakanlıklarda gerçekleşen ziyaretlerde, Marmara Grubu Vakfı'ndan Dr. Akkan Suver, Şamil Ayrım ve Cengiz Güldamlası birlekte hazır bulundular. 

Dr. Suver ve arkadaşlarının 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne davetlerini kabul eden Bakanlar Marmara Grubu Vakfı'nın çalışmalarını takdir ettiklerini vurguladılar. 

 

Dr. Akkan Suver, Şamil Ayrım ve Cengiz Güldamlası, Azerbaycan'da düzenlenen 4. Humanitarian Forum'a katıldı. Dr. Suver Forum'da bir konuşma yaparak Türkiye'nin barışa verdiği önemi ortaya yoydu.

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver Bakü Humanitarian Forumu’nda yaptığı konuşmada Azerbaycan'da Hüseyin Cavid'in, Türkiye'de Tevfik Fikret'in insaniyete verdikleri önemi, medeniyete olan yüksek bağlılıklarını anlattı. Büyük önderlerin, büyük rehberlerinin olduğunu, Haydar Aliyev'in Hüseyin Cavid'i, Atatürk'ün de Tevfik Fikret'i benimsediğini ve kendilerine rehber aldıklarını ortaya koyan bir konuşma yapan Dr. Suver, Ortadoğu'da yaşanan olayların, önümüzde yeni bir Balkan faciası oluşturmaması için Büyük Atatürk'ün doksan yıl önce ortaya koyduğu "Yurtta Barış, Dünyada Barış" felsefesindeki haklılığını da ortaya koydu. (Dr. Akkan Suver'in konuşma metni için lütfen tıklayan) 

Slavyani Üniversitesi  tarafından, Marmara Grubu Vakfı Onur Madalyası sahibi Gazeteci-Yazar Dr. Halit Niyazov'a Doktora verildi.  Dr. Halit Niyazov'un Doktora merasimine Marmara Vakfı'nı temsilen Şamil  Ayrım katıldı.

 

 Azerbaycan'da temasları sırasında Dr. Akkan Suver, Şamil Ayrım ve Cengiz Güldamlası'ndan oluşan Marmara Grubu Vakfı heyeti  Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun'u Makam'ında ziyaret etti.

.

Bir süre önce Hakk'ın rahmetine kavuşan Marmara Grubu Vakfı Avrasya Ekonomi Zirveleri Koordinatörü Vaqıf Kasımov'un mezarını Dr. Akkan Suver, Şamil Ayrım ve Cengiz Güldamlası ziyaret ettiler. Ziyarette Vaqıf Kasımov'un eşi Asya Kasımova ile oğlu Ferit Kasımov da hazır bulundu.