Haberler

MARMARA GRUBU VAKFI DR. AKKAN SUVER’İN BAŞKANLIĞINDA 8 KİŞİLİK BİR HEYET İLE AZERBAYCAN SEÇİMLERİNE GÖZLEMCİ OLARAK KATILDI.

02 Kasım 2015 Pazartesi - Okunma: 2167
MARMARA GRUBU VAKFI DR. AKKAN SUVER’İN BAŞKANLIĞINDA 8

Dr. Akkan Suver’in Başkanlığı'nda Dr. Fatih Saraçoğlu, Şamil Ayrım, Engin Köklüçınar, İlhan Aküzüm, Cengiz Güldamlası, Müjgan Suver ve Aslı Yanardağ’dan oluşan heyet Bakü'de bir basın toplantısı düzenleyerek seçimler ile ilgili açıklama yaptılar.  http://az.apa.az/news/403268

Marmara Grubu Vakfı

Azerbaycan Seçimlerine Gözlemci Olarak Katıldı

Azerbaycan'da 1 Kasım'da gerçekleşen Parlamento seçimlerine sivil toplum adına Türkiye'den Marmara Grubu Vakfı, Dr. Akkan Suver başkanlığında bir heyetle gözlemci statüsünde katıldı.

Seçimler sonrasında Bakü'de bir basın toplantısı yapan Dr. Akkan Suver, seçimlerin batı normlarında geçtiğini belirtti. Dr. Suver'in açıklamaları özetle şöyleydi:

"Geride bıraktığımız Pazar günü yeni parlamentosunu oluşturmak için Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan da sandığa gitti.

Başkanlığını yaptığım Marmara Grubu Vakfı olarak Azerbaycan parlamento seçimlerinde sivil toplum kimliğimizle gözlemci statüsünde yer aldık. Arkadaşlarım Dr. Fatih Saraçoğlu, Şamil Ayrım, Engin Köklüçınar, İlhan Aküzüm, Cengiz Güldamlası, Müjgan Suver ve Aslı Yanardağ ile birlikte 125 kişilik Azerbaycan parlamentosu için gerçekleştirilen seçimlerde Azerbaycan'ın çeşitli seçim bölgelerinde gözlemci statüsünde seçim sandıklarını ziyaret ettik.

Arkadaşlarım ve ben batı normlarında, uluslararası standartlara uygun bir seçim izledik.

Demokrasinin işlediğine ve seçimler sonrasında halkın iradesinin tecelli ettiğine tanık olduk.

Şeffaflığa azami dikkat edilen bu seçimlerde ilk defa sandıklarda kamera uygulaması yapıldığını gördük.

Özetlemek gerekirse; adil, demokratik, şeffaf bir ortamda geçen seçimde halkın özellikle de kadınlarla gençlerin sandığa olan ilgisine ve sandığa sahiplenmesine tanık olduk.

Bunu Azerbaycan'ın geleceği için önemli bir adım olarak değerlendirmekteyim. Zira sandığa verilen değer ve de önem ülkenin yarını için duyulan sorumluluğun işaretidir.

Batı normlarında gerçekleştirilen bu seçimlerde göze çarpan bir diğer özellik de oy sayımlarında yaşandı. Şeffaflığa burada da riayet edildiğine tanık olduk.

Azerbaycan batı dünyasının önemli bir üyesi olarak, batı normlarında bir seçimi tıpkı Eurovision'da, tıpkı Avrupa Oyunları'nda olduğu gibi yüz akıyla, başarıyla tamamladı. 

İnanıyorum ki, geleceğin Azerbaycan'ın şekillenmesinde 1 Kasım'da oluşan yeni parlamento daha çaplı, daha büyük ve daha önemli eserlerin oluşumuna imza atacaktır. Zira Azerbaycan halkı onlara güvendi, şimdi yeni parlamentoya düşen bu güvenin haklılığını vermek olacaktır." 

Marmara Grubu Vakfı Heyeti Azerbaycan Seçimleri sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Prof. Dr. Ali Hasanov tarafından kabul edildi. 

Marmara Grubu Vakfı, Heyeti, Bakü’de Azerbaycan ve Kafkasya Şeyh-ül İslamı Allahşükür Paşazade’yi makamında ziyaret etti. Heyet Şeyh-ül İslam’a 19. Avrasya Ekonomi Zirvesi çerçevesinde bilgi sundu. 

 

Marmara Grubu Vakfı Heyeti, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun’u makamında ziyaret ederek, 5-7 Nisan 2016 günleri yapılacak 19. Avrasya Ekonomi hakkında bilgi sundu.