Haberler

MARMARA GRUBU VAKFI TÜRKMENİSTANDAYDI

28 Nisan 2014 Pazartesi - Okunma: 4007
MARMARA GRUBU VAKFI TÜRKMENİSTANDAYDI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov ile şeref misafiri olarak katıldıkları At Bayramı töreninde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de hazır bulundu.

Dr. Akkan Suver Aşkabat'ta basına yaptığı açıklamada ise At Bayramı hakkında şunları söyledi;

''At Bayramı'nın ana felsefesini Ahalteke diye adlandırılan at soyu oluşturmaktadır. Bu at soyu, Türkmenistan'a özgüdür. Türkmen kültürünün ve sosyal hayatın vazgeçilmez bir parçası olan Ahalteke atları adına her yıl bayram düzenlenmektedir. Bu bayrama bu sene büyük rağbet vardı. Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı başta olmak üzere, sayısız akademisyen, atçılık sporuyla ilgilenen kuruluş temsilcileriyle Türkiye de bu bayramda yerini aldı. Üst düzeyde bir katılımın olduğu bu bayramın en anlamlı yanı, yapılan at yarışlarında Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdymuhamedov'un at binmesi, yarışlara katılması ve katıldığı yarışı birincilikle bitirip kazanmasıydı. Bu arada önemli bir müşahedemiz de Türkmenlerin Cumhurbaşkanlarına olan sevgileriydi.''

T.C. Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu; Dr. Akkan Suver, Şamil Ayrım, Engin Köklüçınar, Ahmet Çalık, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Soner Sağlam birlikte makamında.