Haberler

TANAP AÇILDI

13 Haziran 2018 Çarşamba - Okunma: 958
TANAP AÇILDI

Azeri doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak enerji’nin yeni İpek Yolu projesi Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) açıldı. Ve TANAP hattında ilk gaz akışı başlatıldı. TANAP’ın açılışı için yapılan törene Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexandar Vuçiç ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da katıldı. Açılışta ilk konuşmayı Rövnag Abdullayev yaptı. Tören, Türkiye’de gazın dağıtımının başlayacağı ilk nokta olan Eskişehir Kompresör ve Ölçüm İstasyonu’nda yapıldı. TANAP projesi doğrudan ve dolaylı toplam 10 bin kişilik bir istihdam sağlayacak.

Törende proje ile ilgili Azerbaycan televizyonuna bir demeç veren Akkan Suver özetle: "Azerbaycan'dan Avrupa'ya uzanan 3500 kilometrelik bu yeni enerji koridorunu aynı zamanda Avrupa'nın enerji arz güvenliğini arttıran, bölge barışına ve istikrarına katkı sağlayan bir proje olarak değerlendirmekteyim. İnanıyorum ki bu proje iki ülke kardeşliğinin yeni bir sembolü olacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: TANAP ile Türkiye transit bir ülke olmaktan çıktı derken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: TANAP, Türkiye ve Azerbaycan'ın zaferidir dedi. Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko: TANAP, Türkiye’nin Transatlantik bölgesindeki rolünü garanti etmektedir derken, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı da TANAP projesi çağımızın akıcı iş birliklerine iyi bir örnek dedi.

Eskişehir'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İlham Aiyev, Mustafa Akıncı, Alexandar Vuçiç ve Petro Poroşenko’nun katılımıyla gerçekleşen görkemli açılışta TANAP projesi Azerbaycan ve Türkiye'nin gücüne güç katan proje olarak adlandırıldı. Törene Dr. Akkan Suver ve Karadeniz Ekonomik ve İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Asaf Hajıyev de katıldı.