Haberler

Tüyap Kitap Fuarında Azerbaycan da yer aldı

3 Kasım 2019 Pazar - Okunma: 269
Tüyap Kitap Fuarında Azerbaycan da yer aldı

38. TÜYAP Kitap Fuarı açıldı. Yüzlerce yayın kuruluşunun katıldığı ve on binlerce kitapseverin biraraya geldiği Kitap Fuarı'nda bu yıl Azerbaycan Kültür Bakanlığı büyük bir standla yer aldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in bu yılı Nesimi Yılı ilan etmesine büyük önem veren Azerbaycan Kültür Bakanlığı, standında Nesimi'nin eserlerinin yanı sıra Azerbaycan klasiklerinin ve çağdaşlarının eserleri de sergilendi.

Azerbaycan'ın çağdaş yazar ve şairlerinden Sona Veliyeva'nın kitaplarının da yer aldığı stantta, son kitabı "Yurt Sevdası"nın da tanıtımı yapıldı. Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Mesim Hacıyev'in de katıldığı Açılış Merasimi'nde Azerbaycan Kültür Bakanlığı Temsilcilerinin yanı sıra kalabalık bir kitapsever grubu hazır bulundu.

Dr. Akkan Suver ve Müjgan Suver'in de yer aldığı Açılış Merasimi'nde Dr. Akkan Suver ve Müjgan Suver ayrı ayrı söz alarak günün önemini belirten birer konuşma yaptılar. Dr. Akkan Suver yaptığı konuşmasında; Nesimi Yılı'nın önemini vurguladı ve Sona Veliyeva'nın yazarlığını, şairliğini ve Hüseyin Cavid'e olan yüksek saygısını anlattı. Konuşmasının sonunda Sona Veliyeva’nın son kitabından şiirler de okudu. Müjgan Suver de konuşmasında Sona Veliyeva'nın yazarlığında, şairliğinde kadına verdiği yüksek değeri gündeme getirdi. Onun kadının varlığına verdiği önemi şiirlerinden örnekler okuyarak anlatan Müjgan Suver'den sonra Kültür Bakanlığı yetkilileri de söz aldılar. Merasime kitapsever büyük bir kalabalığın iştirak ettiği gözlemlendi.