Haberler

Uluslararası alanda bir prestij birlikteliği olan Avrasya Ekonomi Zirveleri, dünya ülkelerinin ekonomik, siyasal ve sosyal dayanışmasına ve birlikte kalkınmalarına zemin teşkil eden bir platformdur.

3 Ocak 2018 Çarşamba - Okunma: 1939
Uluslararası alanda bir prestij birlikteliği olan Avras

19 MART 2018 günü itibari ile
21. Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne
katılımı kesinleşen yüksek şahsiyetlerin listesi

 

 

Katilimci Formu 

ÇAĞIMIZIN İKİLEMİ

( Teknoloji versus Politika )

Alışılmış gündelik yaşamımızı sürdürürken insanlığın artık dördüncü sanayi devrimini içselleştirmeye başladığını görüyoruz.

Dünya baş döndürücü bir hızla, yıkıcı bir dönüşümden geçiyor. İnsanlık için her şey değişiyor. Bu dönüşümün en belirleyici nedeni şüphe yok ki, dijital teknolojiler… İnsanların yaptığı işleri üstlenecek olan yapay zekaya sahip robotların, var olan verilerden sonuçlar çıkarıp kendileri karar verip uygulamaya geçebileceğini, bunun insanlığa etkilerini tartışmaya başladık bile...

3D teknolojileri ile donatılmış sürücüsüz akıllı arabalarda, evlerde, bürolarda yaşayacak olmamız bizi şaşırtmıyor. Nano ve bioteknolojilerin hayatımızı sil baştan değiştireceğinin bilincindeyiz. Akıllı üretim sistemleri akıllı evler, akıllı şebekeler, akıllı şehirler ve akıllı devlet... Tüm bu akıllı sistemlerin sosyal ağlar ve e- ticaret kanalları ile oluşacak ağın ekonomiyi ne kadar etkileyeceğini düşünebiliyor musunuz?

Teknik bir devrimin kenarında olduğumuzu görüyor ve uzun vadeli bir dünyada, kısa vadeli düşünmenin artık işe yaramadığını kavrıyoruz.

"Geleceğe Hoş geldin!" diyebilmek, dönüşümün dışında kalmamak için önce kendimize bazı soruları da sormamız gerekiyor. Dördüncü sanayi devrimi ve dijital teknolojilerle dünyamız hızla değişirken bizim eski doğrularla, eğitimle, yönetimle, politikalarla yola devam etmemiz mümkün mü? Bize yarınları gösteren kurumlar ve ülkeler neler yapıyor?

Hızla gelişen teknolojileri ve zamanın ruhunu yakalamanın formülü aslında çok kolay mı? İçinden geçtiğimiz bu dönüşüme ayak uydurabiliyor, atılması gerekli adımları atabiliyor muyuz?

Bu dönüşümün parçası olarak yola devam edebilmemiz için: sürdürülebilir fikirler üretip, kurumlar oluşturabiliyor, ekonomiler yaratabiliyor muyuz?

Başarı devamlılık ister. Geleceğe uyumlu kendi girişimcilik kültürümüzü geliştirebiliyor, yeni eğitim metotları, yeni politikalar oluşturabiliyor muyuz?

Yoksa hâla bugünün doğruları ile yarınları kurabileceğimizi mi umuyoruz?

Yenilikçiliğe, Ar-ge'ye, gelecek nesillere yatırımı öncelikli programı yapabilen ülkeler, geleceğin kazananları, yapamayanlar kaybedeni olacaklardır!

Her kıtada her türlü kişi tarafından kullanılan, bir emtia olmaktan çok, bir değiş tokuş aracı olması gereken kripto paraların da risk ve faydaları, 21. Avrasya Ekonomi Zirvesinin konuları arasında olacak. Her işlemi izlenebilir olan kripto paralar vergileri homojenleştirip "devletin" değil, "bireylerin" sahip olduğu bir para birimi olmak yolunda. Bankaların aracı olmadığı bağımsız kripto para transferleri ancak alım satım olduğu sürece değerini koruyabilir.

Böylesine büyük olumlu gelişmelerin yaşandığı dünyamızda teknolojiyle yarışan siyasetin yanı sıra bir başka güç daha vardır. Onun da adı terör, savaş ve istemsiz göç'tür.

Batı Dünyasında yükselen sağ popülizm ve Ortadoğu'nun geleceğini tekrar gündeme taşımayı amaçlıyoruz.
Avrupa Birliğinin yapısal dönüşümü üzerine tartışmaları tüm Avrupa'nın geleceği için kritik önem taşıyor. Avrupa Birliğinin kişisel etki alanını merkezde derinleştirilmiş Euro Alanı ve 21. Yüzyıla uygun daha geniş ve daha iyi düzenlenmiş tek pazar, hukuk ve güvenlik alanıyla genişletilebilecektir.
Ancak böyle, istikrarlı bir iş ve yatırım ortamı nasıl yaratılabilir?

Geleceğimizi ilgilendiren bu konularda bilge adamların yanı sıra vizyon sahibi genç insanların neler düşündüklerini barış, siyaset ve teknoloji adıyla 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde ele alacağız.

21. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin amacı, var olan sorulara cevap oluşturabilecek yararlı tartışmaların yapıldığı, zorlukların ve fırsatların konuşulduğu, sonuçlarla yüzleşildiği, vakaları ve ilham kaynaklarını bir araya getirecek bir platform oluşturmaktır. En önemli katkısı ise dialog kültürünü hakim kılmaktır. Zira fikir paylaşımının olmadığı bir dünyada gerçek anlamda bir ilerlemeden söz edilemez. Zirve'nin çıktılarının ülkelerimizin ekonomik ve demokratik gelişimine katkı sağlamasına yardımcı olacağını ümit ediyoruz.

AKILLI ŞEHİRLER

Öte yandan gene 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde özel bir oturumla teknolojinin ulaştığı bir başka boyutu, "Akıllı Şehirler" konusunu da ele alacağız.

Akıllı şehirler artık gelişen şehir nüfusunun, mevcut doğal çevre, enerji, ulaşım, insan vb. kaynaklarının daha verimli, sürdürülebilir ve kontrol edilebilir düzeyde kullanımını hedefliyor.

Bugün hem büyükşehir hem de ilçe belediyeleri, gerek yönetim gerekse vatandaşa ulaşmak ve hizmet götürmek için başarılı projelere imza atıyor. Diğer yandan yerel yönetim iştiraki şirketler ve teknoloji şirketleri de yenilikçi akıllı şehir projeleri geliştiriyor. Bu oturumumuzda yerel yönetimler ve teknoloji şirketlerinin projelerini değerlendireceğiz.

Akıllı şehir için geleceğin teknolojik çözümleri neler olacak?

Akıllı şehir yatırımı şüphe yok ki kent bütçelerine de büyük tasarruf sağlayacak.

Belki de bir akıllı şehir manifestosuna ihtiyacımız var!

İşte bunları 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde gündeme getireceğiz.

İKLİM DEĞİŞİMİ

Sanayileşmenin başlangıcından bu yana, insanlık en sıcak üçüncü yılını yaşıyor. 2017, dünya çapında tartışmalı bir sıcak rekoru kırdı. İklim araştırmacıları alarmda. İklim değişikliği sadece çevre üzerinde değil, finanstan sağlık sektörüne birçok alanı etkilemektedir.
Her geçen gün daha belirgin hale gelen iklim değişikliğinin etkileri şu sıralar açık bir şekilde görülüyor. Amerika'da bazı bölgeler Mars'tan bile daha soğuk hale gelirken, Avustralya kavruluyor.
Dünyanın geleceğini tehdit eden en büyük tehlikelerin başında gelen iklim değişikliğinin etkileri her geçen gün daha net bir şekilde görülüyor. Özellikle son günlerde Kuzey Amerika ve Avustralya'da görülen alışılmadık sıcaklık değerleri, bu tehlikeli değişimin gezegenimiz üzerinde yaratacağı etkileri gözler önüne seriyor. Kuzey Amerika'da şu sıralar sıcaklık yıllardır görülmediği kadar düşük seviyelere düşmüş durumda. Kasırgaları ve kar fırtınalarını beraberinde getiren soğuk hava bombası geçtiğimiz günlerde ABD'nın kuzeydoğu kıyısını vurdu. Bombogenesis adı verilen bu iklim olayı, ABD ve Kanada'nın bazı bölgelerinde sıcaklığın Mars'tan bile düşük seviyelere düşmesine neden oldu.
Bu aşırı sıcak, kontrol edilmesi güç yangınları da beraberinde getirmektedir.
Avustralya'daki rekor sıcaklık ise, ABD'nin kuzeydoğusundaki tepelerde ölçülen -73.3 derecelik dondurucu soğuk ile yan yana geldiğinde dünyanın doğusu ile batısı arasındaki sıcaklık farkı 120 dereceyi aştı. Bu da dünyanın geleceği için endişe verici bir tablonun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
21. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde iklim değişimini de tartışmaya açacağız.

ÇOCUK VE KADIN OTURUMU

Dünyamız bir yandan gelişmiş yapay zeka, dijital teknolojilerle hızla ilerlerken, diğer yandan popülist politikalarla güçlenen muhafazakarlık akımlarının etkisi ile kadın ve kız çocuklarına yönelik ayrımcılıkla mücadelede gittikçe gerilemektedir. Çağımızın paradoksu olan bu durum, düşündürücü olmanın ötesinde uluslararası ikiyüzlülüktür.


Bir tarafta ulusal Anayasaların üstünde görülen uluslararası anlaşmalar, BM-CEDAW, AB Konseyi kararları ve bu doğrultuda değişen yasalar diğer tarafta kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddet göstergelerindeki yükseliş. Bütün bunlar bize "yasalar"ın sadece bir şablon olduğunu gösteriyor. Esas olan o yasaların uygulanmasıdır. O yasaları uygulayacak olan siyasetçilerin, hakim ve savcıların düşünce yapısını ve bakış açısını yasalara uyumlu hale getirmesi, zihniyetini değiştirmesidir.


Bu duruma farkındalık yaratmak adına düzenlenecek olan bu toplantıda, kadınların daha yüksek sesle konuşma zamanıdır. Her şeyin zamanla değişeceğini ummak ve beklemek beyhudedir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, demokratik gelişmişlik, kapsayıcı büyüme ve sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez bir unsuru olduğu bilinirken sorun artık bir kadın sorunu olmaktan çoktan çıkmıştır. Sorun hepimizin sorunudur. Siyasetçisi, sanatçısı, iş dünyası ile kadın erkek hepimizin sorunudur. Her bireyin her kurumun kendi etki alanından başlayarak bu dönüşüme katkı sağlamak zorunluluğu vardır.
 

 

Katilimci Formu

Son Haberler

Çok Okunanlar

Yaklaşan Etkinlikler