Haberler

17. Avrasya Ekonomi Zirvesi Basın Toplantısı

22 Ocak 2014 Çarşamba - Okunma: 4928
17. Avrasya Ekonomi Zirvesi Basın Toplantısı

 Bu yıl "Globalden Yerele-GLOCALIZATION" ana başlığı altında düzenlenecek "17. Avrasya Ekonomi Zirvesi"nin detayları, İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Marmara Grubu Vakfı (MGV) Başkanı Akkan Suver, MGV Başkan Yardımcısı Engin Köklüçınar ve Moda Tasarımcısı Özlem Kaya'nın ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısıyla paylaşıldı.

Toplantıda verilen bilgilere göre, MGV tarafından 17 yıldır aralıksız sürdürülen "Avrasya Ekonomi Zirvesi", siyasal, ekonomik ve kültürler arası diyalog çalışmalarında Türkiye'nin aydınlık yüzünü yansıtmaya devam ederek, sürdürülebilir kalkınma ve enerjinin geleceği için dünyanın dörtte birini İstanbul'da buluşturuyor.

Bu sene 4-6 Şubat arasında İHKİB desteği ile düzenlenecek olan ve Meksika'dan Fransa'ya, Senegal'den Pakistan'a kadar 50'nin üzerinde ülkeden 600'e yakın temsilcinin katılacağı zirvenin gala gecesinde ise moda tasarımcısı Özlem Kaya bir defile gerçekleştirecek.

Etkinlik hakkında bilgi veren MGV Başkanı Suver, uluslararası bir prestij birlikteliğine dönüşen zirveye cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar ile her biri kendi alanında dünyada söz sahibi olan önemli isimlerin katılacağını vurguladı.

Suver, Türkiye'den ise TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın da "17. Avrasya Ekonomi Zirvesi"nde yer alacağını söyleyerek, "17. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde dünyanın en can yakıcı problemlerinden birini oluşturan ve 'İstemsiz Göç' olarak adlandırılan 'insan ticareti'ni masaya yatıracağız. Kadın, erkek, çocuk, illegal işçi, göçmen ve sığınmacılarla birlikte başlayan insan ticareti, bugün uygarlığı tehdit eden bir boyuta ulaştı. Bölgemizde yaklaşık 500 bin kadın ve kız çocuğu Uzakdoğu, Ortadoğu ve CIS ülkelerinden getirilerek satılıyor. Böylesine insanın içini sızlatan bir konuya dikkat çekerken öte yandan dünyamızı ilgilendiren diğer olgu ve sorunları da farklı bakış açıları ile masaya yatıracağız" diye konuştu.

Bu yıl zirvede ayrıca "Sürdürülebilir Kalkınma ve Yerel Yönetimlerde Değişim", "Yerelden Küresele İpek Yolu'nda Ekonominin ve Enerjinin Geleceği", "Yerelden Küresele Diyaloğun Barıştaki Önemi", "Kalkınma ve Tasarım, Bilişimle Kalkınma" ana başlıklarının ele alınacağı bilgisini veren Suver, tasarım konusunda özel bir oturum düzenleneceğini, bu çerçevede Türkiye'deki tasarım gücünün tanıtılmasının hedeflendiğini de söyledi.