Haberler

Belarus tanıtım toplantısı yapıldı.

1 Şubat 2018 Perşembe - Okunma: 2483
Belarus tanıtım toplantısı yapıldı.

Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ile (DEİK) Belarus İş Konseyi Başkanlığı’nın ortaklaşa tertipledikleri “Belarus Cumhuriyeti Ülke Tanıtım Günü” Ankara Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

Belarus İş Konseyi Başkanı Ali Rıza Arslan’ın konuşmasıyla çalışmalarına başlayan Ülke Tanıtım programında Belarus’ta öne çıkan sektörler, yatırım fırsatları ve ticari potansiyel konularında bilgilendirme sunumları yapıldı.

Açılışta Türkiye ile Belarus arasındaki ticaret hacminin 600 milyon dolar olduğunu dile getiren Ali Rıza Arslan, Belarus gerek iş yapma kolaylığı gerekse bağımsız devletler topluluğu ülkeleriyle iş yapabilme fırsatı nedeniyle birçok sektörde önemli ticaret ve yatırım fırsatları sunmaktadır. Özellikle ağır sanayide çok gelişmiş, dünyanın en büyük traktör ve kamyon üreticisi olan Belarus ile Türkiye arasında tarım, gıda, inşaat, makine gibi alanlarda ortak projeler yapılabilir. Belarus’ta ücretler ülkemize göre düşüktür ama buna rağmen çok iyi bir mesleki eğitim alt yapısına sahip bu ülkede insanların becerileri yüksektir. Bu fırsatları değerlendirmek lazım, dedi.

Belarus’un Ankara Büyükelçisi Andrei V. Savinyk yaptığı konuşmada Belarus ve Türkiye ekonomilerinin neredeyse benzer yapıda iki ülke olduğuna dikkat çekti. İki ülkede de hızla gelişen benzer endüstrilerin olduğunu söyleyen Savinykh, “Bu kapsamda bakıldığında rakip olduğumuz düşünülebilir. Fakat yakından incelendiği zaman, her endüstrinin birçok sektöründe aşırı derecede tamamlayıcı olduğumuz açıkça görülecektir. İşbirliğimiz iki ülkenin de endüstriyel gelişimini önemli ölçüde teşvik edebilir” dedi.

Açılış konuşmalarından sonra Belarus Ekonomi Müşaviri Rusla Kızelevich, Belneftechim Genel Direktörü Andrey Kasheed ve Minsk Otomobil Platformu Genel Direktörü Dmitrij Ananich Belarus’ta öne çıkan sektörler, yatırım fırsatları ve ticaret potansiyeli hakkında sunumlar yaptılar.