Haberler

Marmara Grubu Vakfından Son Haberler


Srebrenitsa Soykırımı 25. Yılında

11 Temmuz 2020 Cumartesi - Okunma : 1688

Bosna-Hersek'te 1995 yılında yaşanan ve 2. Dünya Savaşı ardından en büyük insanlık dramı olarak kabul edilen Srebrenitsa Soykırımı'nın acı yıldönümünü idrak etmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. 8.372 Boşnak sivilin öldürüldüğü bu soykırımın yıldönümünde Marmara Grubu Vakfı olarak, sivil toplum kimliğimizle Boşnak kardeşlerimizin kapanmayan yarasının acısını paylaşıyoruz. Tanrı'nın rahmeti üzerlerine olsun

Dr. Suver Mustafa Şentopu tebrik etti

8 Temmuz 2020 Çarşamba - Okunma : 1656

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na seçilen Mustafa Şentop'a bir tebrik mesajı göndererek, kutladı. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

KORONALI GÜNLER

7 Temmuz 2020 Salı - Okunma : 4841

Marmara Grubu Vakfı olarak; düşünceleriyle, önerileriyle üyelerimiz, gönüllülerimiz, destekçilerimiz ve müdavimlerimiz oluşturduğumuz Koronalı Günler sitemizde düşünceleriyle, önerileriyle tarihe tanıklık ediyorlar. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen mesajlara teşekkür ediyoruz. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

Moğolistan İstanbul Başkonsolosu, Dr. Akkan Suver’i ziyaret etti

3 Temmuz 2020 Cuma - Okunma : 1804

Moğolistan İstanbul Başkonsolosu Sayın Khishigsuren Sharav, Dr. Akkan Suver’i makamında ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Ziyaretle, Marmara Grubu Vakfı İcra Konseyi üyesi Av. Serhat Tabancada hazır bulundu.

Kabotaj Bayramı kutlu olsun

30 Haziran 2020 Salı - Okunma : 1652

1 Temmuz Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver; "-Kabotaj Bayramı Türk'ün denizlerine hâkim oluşudur “dedi. Dr. Akkan Suver'in 1Temmuz Kabotaj Bayramı ile ilgili mesajı aynen şöyledir: "-Denizlerimize hâkimiyetimizin tescili olan Kabotaj, ülkemizin iskele veya limanları arasında gemi işletme işinin ve bu işi yapmaktaki egemenliğimizin dünyaya ilanıdır. 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Osmanlı Devleti döneminde yüzde 90'nı yabancıların elinde olan deniz ulaşımı böylelikle Türk devleti'nin egemenliğine geçmiş oldu. Gerçekte ise, bu düşünce'nin temeli “ulusal ekonomi” anlayışı ile Cumhuriyetin ilanından önce, 17 Şubat 1923’te İzmir İktisat Kongresi’nde atılmıştı. 1 Temmuz 1926 günü ise, “egemenlik ve ulusal ekonomi” anlayışıyla iskeleler ve limanlar kamulaştı, millileşti. Kabotaj hakkımızın sembolü, denizciliğimizin bu büyük bayramı kutlu olsun" (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)

Mısır Önceki Başkonsolosu Nermeen Afifi Metwally vefat etti

18 Haziran 2020 Perşembe - Okunma : 2054

Mısır'ın önceki İstanbul Başkonsolosu Nermeen Afifi Metwally'i kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. İstanbul'da görev yaparken, Marmara Grubu Vakfı'nın çalışmalarına yüksek alaka gösteren Nermeen Afifi Metwally'nin aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyor, ailesinin ve dostlarının haklı acısını paylaşıyoruz.

Volkan Bozkır BM 75. Genel Kurul Başkanlığına seçildi.

18 Haziran 2020 Perşembe - Okunma : 2056

İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanlığı'na seçildi. Tarihte ilk defa bir Türk'ün Birleşmiş Milletler'de Genel Kurul Başkanlığı'na seçilmesi üzerine Birleşmiş Milletler ECOSOC Üyesi olan Marmara Grubu Vakfı Sayın Volkan Bozkır'ı ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nı ayrı ayrı kutladı. Dr. Akkan Suver; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'na ve İstanbul Milletvekili Sayın Volkan Bozkır'a birer mektubu yazarak, Marmara Grubu Vakfı'nın tebriklerini sundu. (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız.)

EBEDİYETE İNTİKALİNİN 5. YILINDA SÜLEYMAN DEMİREL'İ ANIYORUZ.

15 Haziran 2020 Pazartesi - Okunma : 2407

Marmara Grubu Vakfı ebediyete intikalinin 5. yılında Süleyman Demirel’i ellibeş tanıyanın kalemiyle anıyor. Dr. Akkan Suver'in hazırladığı, Sevil Kulak'ın tasarladığı ve Bengisu Ergenç ile Ömer İrtemçelik’in çevirileriyle Yurt dışından; İlham Aliyev (Azerbaycan Cumhurbaşkanı), Nedim Abaz (Makedonya), Constantin Grigorie (Romanya), Ion İliescu (Romanya), Mladen İvanic (Bosna Hersek), Petru Lucinschi (Moldova), Fatos Nano (Arnavutluk), Solomon Passy (Bulgaristan), Mircea Snegur (Moldova), Petar Stoyanov (Bulgaristan), Peker Turgud (Kıbrıs) Ülkemizden de; Kenan Akın, Fethi Akkoç, Ali Rıza Arslan, Şamil Ayrım, Patrik I. Bartholomeos, Nur Batur, Mehmet Ali Bayar, Taylan Bilgel, Aylin Cesur, Hüsamettin Cindoruk, Cavit Çağlar, Ahmet Çalık, Gürbüz Çapan, Yavuz Donat, Hasan Ekinci, Ali Naili Erdem, Ali Şevki Erek, Jak Kamhi, Murat Karayalçın, Hüsamettin Kavi, Orhan Keçeli, Ahmet Kılıçoğlu, Engin Köklüçınar, Ertuğrul Kumcuoğlu Sümer Oral, Bensiyon Pınto, Rıfat Saban, Ahmet Samsunlu, Turan Sarıgülle, Ülkü Söylemezoğlu, Akkan Suver, Müjgan Suver, Leyla Emeç Tavşanoğlu, Necdet Timur, Yaşar Topcu, Hulûsi Turgut, Pınar Türenç, Tufan Türenç, ,Şevket Bülent Yahnici ve Erman Yerdelen'in yazıları için lütfen haber başlığımızı tıklayınız.

İstanbul Fethi’nin 567. Yılındayız

29 Mayıs 2020 Cuma - Okunma : 2069

Çağ değiştiren, dünyanın önemli olaylarından biri olarak kabul edilen İstanbul’un fethinin 567. yılı kutlu olsun. İstanbul, 29 Mayıs 1453’te Fatih Sultan Mehmed tarafından fethedildi. 6 Nisan’dan 29 Mayıs 1453’e kadar süren kuşatma sonucunda Osmanlı ordusu İstanbul’u fethetti ve Bizans imparatorluğu sona erdi. Fetihten sonra İstanbul Osmanlı’nın başkenti oldu. İstanbul’un fethinin yıl dönümünü kutluyor, bu eşsiz güzellikteki dünya şehrini bizlere miras bırakan başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere kahraman ecdadımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Azerbaycan Devleti 102 yaşında

27 Mayıs 2020 Çarşamba - Okunma : 1977

28 Mayıs 1918 tarihinde Mehmet Emin Resulzade ve arkadaşları tarafından kurulan Azerbaycan Demokratik Halk Cumhuriyeti bugün 102 yaşındadır. Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, 28 Mayıs 2020 günü Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan makalesinde "-Bugün Azerbaycan'ın doğum günüdür" dedi. Dr. Suver'in Milliyet Gazetesi'ndeki makalesi aşağıdadır: (Haberin devamı için lütfen haber başlığını tıklayınız)