Moğoli̇stan Moğoli̇stan

Moğoli̇stan

14.10.2019 - Okunma: 7670

MOĞOLİSTAN

Marmara Grubu Vakfı'nın Avrasya Ekonomi Zirveleri'ne Cumhurbaşkanı ve bakan düzeyinde iştirak eden Moğolistan Devleti'ne Marmara Grubu Vakfı minnettardır.

Bir çok milletin tarihi, kağıtlara yazılmıştır.

Ancak, bunların zaman içinde tahribata uğrayarak, bugünlere ulaşamadıkları da görülmektedir.

Oysa atalarımız ortak kültürümüzün toplum ve devlet felsefesini bundan binlerce yıl evvel taşlara yazarak tarihe mal etmişlerdir.
Kardeş Moğolistan'ın uçsuz bucaksız steplerinde bulunan kitabesinde ulu atamız Bilge Kağan bakın halkına ve bizlere nasıl öğütte bulunuyor;
"Her sözümüzü taşa yazdık.
Hakan’ını iyi dinle,
Gök çökmedikçe,
Yer delinmedikçe,
Senin devletini ve yasalarını
Kimse yıkamaz"

Bu sözler, yeni ufuklara birlikte adım atan haklarımızın kardeşlik yolunu aydınlatmaya devam etmektedir. Bizlere düşen, binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşan siyasi erdem ve uzak görüşlülük timsali bu güçlü sese kulak vermek ve kardeş halklarımızın ortak geleceğini birlikte inşa etmektir. Bu kararlılıkla birbirlerinin güçlü manevi bağlarla bağlı olan halklarımızın dostluk ve kardeşlik ilişkilerini ve dayanışmalarını ebediyete kadar sürdüreceklerine olan yüksek inancımızla Marmara Grubu Vakfı olarak Türkiye ile Moğolistan arasında var olan sivil düşünce ilişkilerine büyük önem vermekteyiz. İnanıyoruz ki, Türk Moğol kardeşliği sivil toplum alanında ortaya konacak çalışmalarla yarınların tarihine, kültürüne ve birlikteliğine büyük hizmetler de bulunacaktır. Marmara Grubu Vakfı bu alanda mütevazı çalışmalarını sürdürmeğe kararlıdır.

Öte yandan Moğolistan Devleti, Marmara Grubu Vakfı'na cömert davranmış ve Dr. Akkan Suver'e 2006 yılında Cengiz Han Madalyası, 2009 yılında Gümüş Yıldız Madalyası, 2012 yılında da Kutup Yıldızı Madalyası vermiştir. Yine 2013 yılında Marmara Grubu Vakfı'nın o dönemdeki Genel Sekreteri Engin Köklüçınar'a Gümüş Yıldız Madalyası sunmuştur.

Marmara Grubu Vakfı'nın Avrasya Ekonomi Zirveleri'ne Cumhurbaşkanı ve bakan düzeyinde iştirak eden Moğolistan Devleti'ne Marmara Grubu Vakfı minnettardır.