Haberler

Dr. Akkan Suver ve Mustafa Gültepe 22. Avrasya Ekonomi Zirvesi ile ilgili ortak bir Basın Toplantısı düzenledi

24 Ocak 2019 Perşembe - Okunma: 821
Dr. Akkan Suver ve Mustafa Gültepe  22. Avrasya Ekonomi

22. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin tanıtımıyla ilgili olarak İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe ile Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver Grand Hyatt Oteli'nde ortak bir basın toplantısı düzenlediler. 22. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin bu yıl tertiplenecek defilesinin tasarımcısı Belma Özdemir'in de katıldığı Basın Toplantısında Marmara Grubu Vakfı'ndan Engin Köklüçınar, Cafer Okray, Yüksel Çengel, Lale Aytanç Nalbant, Nuri Artok Turan Sarıgülle de hazır bulundu.

Dr. Akkan Suver'in basın toplantısında yaptığı konuşmasını aşağıda bulabilirsiniz.

Marmara Grubu Vakfı tarafından yirmi iki yıldır aralıksız olarak tertiplenen ve IHKIB tarafından da 2003 yılından beri defile, tasarım ve tebliğle desteklenen Avrasya Ekonomi Zirveleri'nin yirmikincisi bu yıl 6-7 Şubat 2019 günleri Istanbul'da gerçekleştireceğiz.

Bu basın toplantısını fırsat bilerek yüksek huzurlarınızda IHKIB Ailesi'ne sivil toplum kimliğimizle Marmara Grubu Vakfı olarak teşekkürlerimizi sunmak istiyorum.Zira geride bıraktığımız yıllarda,Sayın Nuri Artok, Sayın Süleyman Orakçıoğlu, Sayın Hikmet Tanrıverdi ile devam edegelen bu geleneği geçen yıldan itibaren Sayın Mustafa Gültepe ve arkadaşları sürdürmeği devam ettirmişlerdir.Bunu bir gelenek haline getiren IHKIB Ailesi gerçekte elişi ve göz nuruyla Türk ihracaatının lokomotifidir.

6 Şubat 2019 akşamı gerçekleştireceğimiz Gala Gecemizde Sayın Belma Özdemir'i izleyeceğiz.Belma Özdemir bize hafiflik ve çokluk arasında melez/asimetrik bir denge olarak yorumladığı İlkbahar Yaz Koleksiyonu 'HYBRİD asymmetry' kreasyonunu sunacaktır.Kendileri biraz sonra tasarım felsefesini bizlere anlatacaktır.
6 Şubat 2019 akşamı artık bir gelenek haline gelen Avrasya Ekonomi Zirveleri Kupası Koşusu'nu da Türkiye Jokey Kulübü gerçekleştirecektir.
Bu yıl gerçekleştireceğimiz Zirvemize bugün itibarıyla aralarında 2 aktüel Cumhurbaşkanı, 1 Cumhurbaşkanı Yardımcısı, 2 Başkan ve 1 Başbakan ile on iki önceki Cumhurbaşkanının bulunduğu 27 ülke katılacağını bildirmiş bulunmaktadır. Gene Zirvemizde dijital ekonomi ve enerjiyi küresel boyutlarıyla ele alacağız.
Avrasya Ekonomi Zirveleri Türk ihracaat dünyasında yıllardır tanıtım alanında ortaya koyduğu etkinliklerle bir prestij birlikteliği olarak kabul edilmektedir. Zirve Orta Asya ve Kafkaslarda gördüğü yüksek itibarı Balkanlar ve Avrupa'ya da taşımış bulunmaktadır.
Bu yıl tertiplenecek Zirve'de üç önemli partnerlik işbirliği anlaşması da imzalanacaktır.

Bunlardan birincisi Devlet çapında, Azerbaycan Diaspora Bakanlığı ile, diğeri İtalya'nın Avrasya için Avrupa Enstitüsü ve bir diğeri de Romanya Levant Enstitüsü ile olacaktır.Türkiye'nin aydınlık yüzünü göstermesi açısından Avrasya Ekonomi Zirveleri'ni ihracaat tanıtımında bir fırsat olarak telakki etmekteyiz.

Gene Avrasya Ekonomi Zirveleri bir refah ve barış projesi olan AB düşüncesine olduğu kadar Çin Halk Cumhuriyeti tarafından beş yıl önce ortaya konan tarihi İpekyolu Projesi veya şimdi ki adıyla Bir Kuşak-Bir Yol Projesi'ne de aynı ölçüde yakınlık duymaktadır.Zira inanıyoruz ki Bir Kuşak-Bir Yol Projesi gerçekleştiğinde Pekin'den Londra'ya uzanan bir çizgide diyalog oluşacak ve oluşan bu diyalog ile ekonominin olduğu kadar kültürün zenginliği ülkeler arasında kendiliğinden barış köprüleri oluşturacaktır.Dolayısıyla Bir Kuşak-Bir Yol Projesi geleceğimizin önemli bir kavşak noktasıdır.

Türkiye'de bu büyük projenin merkezindedir.

İhracaatımızda büyük gelişmeler yaşayacağız. Birlikte daha çok üretime daha çok kazanca ulaşacağız. Sürdürülebilir bir barışa kavuşacağız, Bunları da ancak Avrasya Ekonomi Zirvesi gibi organizasyonlar yaparak sağlayabiliriz. Bu tür etkinliklerle ülkeler arası ilişkilerin geliştirileceği de ayrı bir gerçektir.

Bütün bu değer ölçülerinden sonra söylemek isterim ki, 22.Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde Teknolojinin Geleceğini ve İnsanlığı Bekleyen Geleceği birlikte ele alarak fiziksel bir topluluktan dijital bir topluluğa geçişin yollarını tartışağız.

Bu tartışmayı yaparken günümüzün en önemli konusu göçü de ele alacağız.Göçün yarınlarda varlığını sürdürebilecek en önemli sebebinin ise savaşlardan daha çok suya olan ihtiyaç oluşturacağı için, suyun siyaset, sosyolijik ve ekonomik boyutunu dinle birlikte ele alacağız.

Her yıl Bilge Adamlar Oturumu adını verdiğimiz aktüel ve önceki cumhurbaşkanlarının katılımıyla tertiplediğimiz oturumumuzu ise populizm konusuna ayırdık.

Bu basın toplantısını fırsat bilerek Sayın Belma Özdemir'e de sergileyeceği performansdan dolayı şimdiden teşekkürlerimizi ve tebriklerimizi sunuyoruz.