Haberler

VAQIF KASIMOV'U KAYBETTİK

28 Temmuz 2014 Pazartesi - Okunma: 3322
VAQIF KASIMOV'U KAYBETTİK

VAQIF KASIMOV'UN VEFATI MÜNASEBETİYLE DR.AKKAN SUVER BİR AÇIKLAMA YAPTI

Marmara Grubu Vakfı'nın Onur Madalyası sahiplerinden, Avrasya Ekonomi Zirveleri Koordinatörleri’nden, Azerbaycan Milli Meclisi eski Milletvekilleri'nden ve Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği eski Diplomatları’ndan Vaqıf Kasımov'un elim kaybı münasebetiyle Dr. Akkan Suver bir açıklama yaptı.

Dr. Akkan Suver; Vakfımız camiasında derin bir üzüntü yaratan bu elim olay sonrasında düşüncelerini medya mensuplarıyla paylaştı.

“Azerbaycan sevdalısı, Türkiye aşığı bir dostumuzu kaybetmenin derin hüznü içindeyim. Azerbaycan Türkiye ilişkilerinde ortaya koyduğu emsalsiz hizmetlerle Büyük Önder Haydar Aliyev'in “Bir Millet İki Devlet” felsefesindeki haklılığını ortaya koyan Vaqıf Kasımov bir dava ve inanç adamıydı.

Çalışkandı. Takipçiydi. Haydar Aliyev'e olan yüksek bağlılığı her türlü takdirin ve övgünün üzerindeydi. 

Marmara Grubu Vakfı'nın çalışmalarında samimi ve duyarlı bir çizgide etkinliklerin başarıyla tamamlanması için özveriyle hizmetleri geçen Vaqıf Kasımov sevilen bir kişiliğin de sahibiydi.

Merhum Murtuz Aleskerov'la, merhum Bahtiyar Vahapzade, merhume Zehra Guliyeva ile muhteşem bir dostluk ve arkadaşlığı vardı Asya Manafova ile Zeynep Hanlarova hanımefendiler O'nu pek severlerdi.

Büyük Lider Haydar Aliyev'in de dostluğunu kazanmıştı. 1998 yılında Marmara Grubu Vakfı'na teşriflerinde dönemin Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Mehmet Ali Nevruzoglu'nun yanında kendisiyle birlikte çalıştığım için beni tebrik etmişler ve hakkında övgü dolu sözler sarf etmişlerdi.

O da bu sözlere layık olabilmek için diyebiliriz ki; ömrünün son gününe kadar çalıştı, çabaladı.

Tanıştığımız günden bugüne kadar kendisiyle ortak sayısız çalışmamız olmuştu. Vaqıf Kasımov bir Azerbaycan sevdalısıydı.

Türkiye'de Azerbaycan'ın tanıtımıyla ilgili müstesna hizmetleri oldu. Bir dönem Ankara Azerbaycan Büyükelçiliği’nde diplomatlık da yapan Vaqıf Kasımov başarılı etkinliklere de imza attı. Türkiye'de Marmara Grubu Vakfı'nın Avrasya Ekonomi Zirveleri'nde büyük hizmetleri de bulunan Kasımov'un başta 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel olmak üzere devlet ve siyaset adamlarıyla dostlukları da olmuştu. Gene Şamil Ayrim'la, İlhan Aküzüm'le, Engin Köklüçınar'la, Cengiz Güldamlası'yla, Ogan Soysal Necdet Timur'la müstesna arkadaşlıkları da vardı.

Azerbaycan hayırlı bir evladını kaybetti.

Marmara Grubu Vakfı da bir emektarını kaybetti.

Başta muhterem eşi Asya hanım olmak üzere, ailesi efradına, dostlarına ve sevenlerine şahsım ve Marmara Grubu Vakfı'nı oluşturan arkadaşlarım adına engin sabır dileklerimi sunuyor, mekanı cennet olsun diyorum''.