Haberler

ÇİN ULUSLARARASI EKONOMİK DEĞİŞİMLER MERKEZİ MARMARA GRUBU VAKFI’NI ZİYARET ETTİ

15 Ağustos 2014 Cuma - Okunma: 3769
ÇİN ULUSLARARASI EKONOMİK DEĞİŞİMLER MERKEZİ MARMARA GR

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Uluslararası Ekonomik Değişimler Merkezi’nden Chen Wenling, Tian Qing, Shi Ze , Ren Haiping, Wang Luo, Zhang Monan beraberinde Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Gu Jingqi ile Marmara Grubu Vakfı’nı ziyaret ettiler.

Ziyarette Çin - Türkiye iş ilişkilerinin bugünü ve yarını konusunda görüşlerini açıklayan Dr. Akkan Suver İpek Yolu projesinin önemine değindi. Heyet Başkanı Chen Wenling ise; İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Denizcilik İpek Yolu'nun işbirliği ile inşası üzerine görüşlerini açıkladı. Karşılıklı diplomatik, ekonomik ve kültürel işbirliğinin ilerletilmesi konusunda Marmara Grubu Vakfı’nın tavsiyelerini öğrenmek istedi.

Dr. Suver İpek Yolu Ekonomi Kuşağı ve 21. Yüzyıl Denizcilik İpek Yolu'nun işbirliği içerisinde oluşturulmasının denize kıyısı olan Asya ve Avrupa ülkeleri için bir avantaj yaratacağını gündeme getirdi.

Mme Chen Wenling ise, "İpek Yolu Fonu"nun oluşturulması düşüncesini ortaya koydu.

Dr. Fatih Saraçoğlu gelecek yıl tertiplenecek 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde ortak bir oturum tertipleyerek İpek Yolu konusunu gündeme getirmeyi teklif etti. Teklifi olumlu karşılayan Çin tarafı 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde böyle bir oturumun konunun takdiminde ve anlatımında yararı olacağını belirtti.

Bundan böyle ortak çalışmaların sürdürülebilmesi için; Marmara Grubu Vakfı adına Cafer Okray’ın, CCIEE’den de Mme Tian Qing’in iki taraf adına temaslarda bulunmasında yarar olduğu vurgulandı.