Haberler

23. Avrasya Ekonomi Zirvesi, İlham Aliyev'in mesajıyla açıldı

7 Ekim 2020 Çarşamba - Okunma: 643
23. Avrasya Ekonomi Zirvesi, İlham Aliyev'in mesajıyla

MARMARA GRUBU VAKFI'NIN
YAKLAŞIK ÇEYREK YÜZYILLIK BİR BAŞARİ HİKÂYESİ

23. Avrasya Ekonomi Zirvesi 47 ülkenin iştiraki ile yapıldı
Azerbaycan'ın haklı davası Zirvenin gündemini oluşturdu


23. Avrasya Ekonomi Zirvesi bu yıl yaşanmakta olan pandemi dolayısıyla, uydu aracılığıyla yapıldı.47 ülkeden 101 konuşmacının yer aldığı 23.Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne ikisi aktüel 16 cumhurbaşkanı da iştirak etti.

7-8 Ekim 2020 günleri İstanbul’da Marmara Grubu Vakfı tarafından tertiplenen 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde, 47 ülkenin cumhurbaşkanları, Senato ve Meclis Başkanları ile Devlet İnsanları, Akademisyen ve Din Adamları ile uluslararası üst düzey kuruluşlarının yetkilileri uydu aracılığıyla; Kuşak ve Yol Girişiminin Aydınlığında Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya başlığıyla bir araya geldi.


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in gönderdiği mesajın, Azerbaycan Enerji Bakanı Parviz Shahbazov tarafından okunması ile çalışmalarına başlayan, 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde konuşmacılar sundukları tebliğlerinde Azerbaycan'da yaşanan olaylara değindiler. Azerbaycan'ın haklılığını, Ermenistan'ın savaş suçu işlediğini, gene Ermenistan'ın uluslararası hukuku hiçe saydığını vurgulayan 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi konuşmacıları ayrı ayrı Ermenistan'ı kınadılar.


Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, açılışta yaptığı konuşmada Azerbaycan'ın uğradığı haksızlığı gündeme getirdi ve aynen şunları söyledi: "-Öte yandan Türk dünyası açısından da Azerbaycan’ın karşı karşıya olduğu insanlık dışı haksızlıkta da aynı şekildedir. Dağlık Karabağ işgal altındadır. Hocalı’da katliam yapılmıştır. Ermenistan, uluslararası kanunları hiçe sayan davranışına iki ay önce Azerbaycan’ın Tovuz şehrine dünyanın gözü önünde bir yeni tecavüz daha eklemiştir. İş bununla da kalmamıştır. 15 gün önce Azerbaycan topraklarına karşı Ermenistan tecavüzkâr tutumunu yeniden sürdürmeye kalkışmıştır. Uluslararası hukuka ve insan haklarına saygısız Ermenistan’a gereken cevabı Azerbaycan vermiştir. Vermeye de devam etmektedir. Türkiye de topyekûn Azerbaycan’ın yanındadır. Bu toplantıyı fırsat telakki ederek dünyaya buradan sesleniyorum. Azerbaycan 93 milyondur. Ermenistan’ın uluslararası hukuku büyük ölçüde ihlal ederek yasa dışı izlediği yerleşim politikası ile de ayrıca savaş suçu işlemektedir. Ermenistan, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından tamamen, derhal ve koşulsuz geri çekilmelidir. Türkiye Azerbaycan toprağı olan Karabağ konusunda topyekûn Azerbaycan’la birliktedir.


Bu uluslararası toplantıyı fırsat bilerek insanları hukuka saygıya vicdanlı olmaya davet etsem, fazla şey istemiş mi olurum?
İnanıyorum ki yaşamakta olduğumuz bu zor günler yakın bir gelecekte son bulacaktır.


İnsanlık, yarınları elbette dün olduğu gibi yaşamayacaktır. Elbette koronavirüs sonrasında dünya dünkü gibi olmayacaktır.
Yeni bir normalle karşılaşacağımız koronavirüs sonrası dünya daha küresel, daha mültilateral birbirine daha yakın, daha sorumlu ve daha muhtaç bir hale gelecektir.” 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde Kafkasya ve Azerbaycan Şeyh-ül İslam’ı Allahşükür Paşazade de yaptığı konuşma da, moral, din ve insanlık açısından terörü ve bölgesel çatışmaları değerlendirirken, Azerbaycan'ın sahip bulunduğu mültikültürel vasıflarını gündeme getirdi.


Azerbaycan Enerji Bakan Yardımcısı Elnur Soltanov da sunduğu tebliğinde; çağdaş ve modern Azerbaycan'ın sahip olduğu enerji çeşitliliği üzerinde durdu.
SOCAR'ın çalışmaları hakkında bir konuşma yapan Danışman Murat Lecompte, yatırımların son durumunu anlattı.


Karabağ Oturumu


23. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde Karabağ ile ilgili özel bir Oturum da tertiplendi. Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver'in ve Genel Başkan Yardımcısı Engin Köklüçınar'ın moderatörlüğünde gerçekleşen "Sürmekte Olan Bir İnsanlık Dramı-Karabağ" oturumunda, AK Parti Milletvekilleri Şamil Ayrım, Orhan Erdem, Doç. Dr. Halil Özşavlı, CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan, İYİ Parti Milletvekili Naci Cinisli ayrı ayrı söz alarak Azerbaycan'ın haklı davasını gündeme getirdiler.


Toplantıya ABD’den katılan Gazeteci-Yazar Thomas Golz, gezdiği gördüğü sınır bölgelerine ait izlenimlerini anlattı ve Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğunun bir gerçek olduğunu vurguladı.


Fransa'dan katılan Causeur Yayın Koordinatörü Gil Mihaely ise Ermenistan'ı haksız bulan ve işgalci olarak nitelendiren belgelere dayanan bir konuşma yaptı ve Tovuz'a kalkışılan saldırının ve önceki hafta meydana gelen Azerbaycan topraklarına yönelik harekâtın sözlerinde ne kadar haklı olduğunu belirtti.


Gene Fransa'dan katılan ünlü tarihçi ve yazar Maxime Gauin Azerbaycan'ın meşru müdafaa da bulunduğunu zira bir ülkenin işgale uğradığında kendi toprağını korumasının en tabii hakkı olduğunu anlatan muhteşem bir sunum yaptı.


Gürcistan'dan katılan ünlü tarihçi ve Kafkas Uluslararası Jeotarih ve Jeopolitik Araştırma Merkezi Başkanı Guram Markhulia ise, Karabağ'ın asırlardır Azerbaycan toprağı olduğunun belgelerinden oluşan bir sunum yaptı. Ermenistan'ın işgalciliğine ait dökümanter bilgiler de veren Guram Markhulia son günlerin saldırılarının bunun delili olduğunu belirtti.


Azerbaycan Milletvekili ve Azerbaycan'da Atatürk Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nizami Caferov ise Azerbaycan'ın sahip olduğu yüksek moral değerlerini gündeme getirdi.


Prof. Dr. Nizami Caferov konuşmasında “Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev, Ermenistan'ı uyarmıştı. Tovuz olaylarından sonra kirli işlerinden vazgeçmemeleri halinde pişman olacakları konusunda defalarca ihtarda bulunmuştu. Ancak görünüşe göre, bu onlar için bir ders olmadı. Bu defa da onlara ders veriyoruz ve vereceğiz. Bugün şanlı Azerbaycan ordusu büyük bir başarıyla karşı saldırı harekâtı yürütüyor ve bu harekât devam ediyor, Azerbaycan ordusunun tüm birliklerinde manevi bir yükselişin gözlemlendiğini vurgulayan Prof. Dr. Nizami Caferov, ayrıca orduya kayıt olan gönüllülerin sayısının on binlerle ifade edildiğinin altını çizdi ve ekledi. Bu durum, halkımızın devletine olan sadakatinin bir göstergesidir. Dağlık Karabağ sorunu bizim ulusal sorunumuzdur. Dağlık Karabağ sorununun çözümü bizim tarihsel sorumluluğumuzdur. Bunu tarihsel adaleti yeniden tesis edecek şekilde çözeceğiz. Bunu Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü yeniden sağlayacak şekilde yapacağız.” dedi.


İlham Aliyev'e Mektup


Cumhurbaşkanları Oturumu'nda ikisi aktüel onaltı cumhurbaşkanı, küreselleşme yeni güç dengeleri ve koronavirüs sonrasında yeni dengelerin ışığında saygı ve yönetişimi tartıştılar. Bu oturumda, yenidünyada yeni devlet insanlarına olan ihtiyaç gündeme getirildi. Pandemi sonrası küresel bir prensibe olan ihtiyaçta Kuşak ve Yol girişiminin barış için yeni bir umut kaynağı olduğu belirtildi.

23. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin kapanışında verilen bir önergeyle, katılımcılar adına Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e bir mektup yazılması gündeme getirildi. Bu mektubun Kapanış Deklarasyonu'na ayrıca eklenmesine de karar verildi. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e yazılan mektubu Marmara Grubu Vakfı bir heyet oluşturarak Azerbaycan’ın İstanbul Başkonsolosu Nermine Mustafayeva’ya Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e iletmesi isteğiyle sundular. Mektup aynen şöyledir:

Sayın İlham Aliyev
Azerbaycan Cumhurbaşkanı
Bakü-Azerbaycan

Muhterem Aliyev,
Biz 23.Avrasya Ekonomi Zirvesi katılımcıları olarak, Karabağ'da yaşanan olayları endişe ile izliyoruz.
Topraklarınızın bir parçası olan Karabağ'da yaşanan işgal bir vahşettir. Kanunsuzluktur. Zulümdür. Ermenistan işgalci olarak savaş suçu, insanlık suçu işlemektedir. Ermenistan’ın dünyanın gözü önünde uluslararası hukuku tanımaz bir tavırla savaş ve insanlık suçu işlemeği sürdürmekteki inadını kınıyoruz. Önce Karabağ'ın işgali sonra Hocalı Katliamı, daha sonra Tovuz'a saldırı, şimdi Azerbaycan'da yaşattığı sıcak çatışmalar Ermenistan'ın tarihinde kara bir leke olarak yer alacaktır.
Siz meşru müdafaa hakkınızı kullanmaktasınız.


Birleşmiş Milletler kararlarına göre, bir ülkenin toprağı işgal edildiğinde, o toprağı geri alması için savaşması meşru müdafaadır.


Bu arada Siz ayrıca insanlarınızın yaşam hakkını da korumaktasınız.


Dolayısıyla Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardan derhal geri çekilmesi gerektiğine inanıyoruz. İnsan haklarının ihlali sürdükçe savaşınız meşru müdafaadır.


23. Avrasya Ekonomi Zirvesi katılımcıları olarak, Zat-ı Ali'nizin adalet arayışınıza, hakkaniyet isteğinize inanıyoruz.
Haklı davanızda yanınızdayız.


En derin saygılarımızla
23. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ KATILIMCILARI

Medyanın Yüksek Desteği


Marmara Grubu Vakfı'nın 23.Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne yazılı ve sözlü Türk medyası büyük önem verdi. Gazetelerin birinci sahifelerinde yer alan haberlerde, Azerbaycan'ın haklı davasına yer verilmesi dikkat çekti.23.Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin uydu üzerinden yayınlanması ile Zimbabwe’den Ticaret ve Sanayi Bakanı Sekai Irene Nzenza, Güney Afrika'dan Milletvekili Zolani Mkiva, Moğolistan Milli Meclis Başkanı Zandanshatar Gombojav'ın, Romanya Senato Başkanı Theodore Melescanu'nun, Çin Halkı Barış ve Silahsızlanma Derneği Genel Sekreteri An Yue Jun'un, Kazakistan Milli Meclis Başkan Yardımcısı Canseyit Tuymebayev'in iştirakleri o ülkelerin medyalarında da 23.Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin yer almasını sağladı.


Kadın Liderler ve Gençlik Oturumu


Gene Değişim Önderleri, Kadın Liderler ve gençler toplantılarında önde gelen kadın kuruluşlarının liderleri, devlet insanları günümüzde “Z” kuşağı diye adlandırılan gençlerle birlikte Koronavirüs sonrasında yenidünyanın gelecekte karşılaşılabilecek problemlere yönelik daha odaklı çalışılması gerektiğine, daha fazla istihdama, malların ve varlıkların daha adil dağıtıma ihtiyaç olduğuna dikkat çektiler. Bu oturumlarda da yirmi şahsiyet görüş sundu.


23.Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Marmara Grubu Vakfı büyük bir başarıyla uydu üzerinden Dünya’ya sivil toplumun sesini duyurdu.
 

Son Haberler

Çok Okunanlar

Yaklaşan Etkinlikler