Haberler

Kürt Bölgesi Referandumu İllegaldir

28 Eylül 2017 Perşembe - Okunma: 833
Kürt Bölgesi Referandumu İllegaldir

Dr. Akkan Suver, Marmara Grubu Vakfı adına uluslararası sivil düşünce kuruluşlarına müracaat ederek, Irak'ın Kürt Bölgesi'nde yapılan sözde seçimi illegal bir girişim olarak niteledi.

Bu illegal seçim, bölgede yaşayan Türkmenlerin ve Arapların yok sayılmasını hedeflemekte ve bölgemizde yeni bir karışıklığı, bölünmeyi ve huzursuzluğu teşvik etmektedir.

Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle bu yapılan sözde seçimi "yok sayıyoruz".

Dr. Akkan Suver'in uluslararası sivil düşünce kuruluşlarına gönderdiği açıklaması aynen şöyledir:

"Irak'ın Kürt Bölgesi'nde gerçekleştirilen 'sözde referandum', huzursuzluğun yeni bir kapısını aralamıştır. Bu sözde referandum, bölgede Kürtleri, büyük güçlerin planları ve hesapları doğrultusunda yeni bedeller ödemeye zorlayacaktır.

Bu illegal referandum, istikrarsızlığa davetiye çıkarmıştır. Sözde referandum Irak'ın toprak bütünlüğünü tehlikeye sokmuştur.

Bütün dünyanın karşı olduğu bu illegal referandum yanlışının Kürtlere diplomatik, siyasi, ekonomik ve güvenlik açısından sıkıntılar vereceği bir gerçektir.

Yabancı sermaye yatırımlarını kaybedeceklerdir.

Doğalgaz ve petrol sektörlerindeki gelirlerinden zarar göreceklerdir. Ama hepsinden önemlisi, Irak'ın parçalanma sürecine yol açacaklardır.

Sivil toplum kimliğimizle uyarıyoruz; ayrı ve aykırı davranışları ve Türkmenlerle Arapların nüfus yapısını değiştirmeye yönelik çalışmaları bırakınız ve işbirliği kapısını aralamaya çalışınız.

Yoksa hem kendinize hem de bölge halkına büyük zarar vereceksiniz."