Kuzey Makedonya Kuzey Makedonya

Kuzey Makedonya

24.10.2019 - Okunma: 1869

MAKEDONYA


Marmara Grubu Vakfı'nın sivil düşünce düzeyinde Makedonya ile ilişkileri örnek bir düzeydedir.

Paylaştığımız değerler ile halklarımız arasındaki sevgi ve saygı bağları, Türkiye-Makedonya ilişkilerine ayrı bir özellik sunmaktadır. Makedonya ile Türkiye arasında sivil toplum düzeyinde ortaya koymakta olduğumuz ilişkilerle birlikte karşılıklı gerçekleştirdiğimiz ziyaretler, arkadaşlık ve yakınlığımızın güçlü bir göstergesidir.

Kendi öz alfabesi Kiril olmasına rağmen orada yaşayan Türkler ve Arnavutlar için Latin alfabesini kullanmaları da bu ülkenin barışçıl karakterinin istisnai bir göstergesidir.

Bu ülkede Müslümanlar, Ortodokslar, Hıristiyanlar ve Yahudiler çok kültürlü yapının oluşturduğu kültürel çeşitlilik içinde bir arada yaşıyorlar. Makedonya, Balkanlar'da kapsamlı bir işbirliği ve barış adına büyük bir fedakarlık yapmış ve kendisini Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak adlandırabilmiş önemli bir anlayış ve hoşgörüdür. Dünyanın; bu istisnai kararı dikkate alarak NATO ve Avrupa Birliği’nin Makedon milletinin önündeki engelleri kaldırması gerekmektedir. Bu nedenle, Makedonya'nın dünyadaki haklı yerini almasının artık önlenemeyeceğine inanıyoruz. Marmara Grubu Vakfı, Makedonya ile ilişkilere büyük önem veriyor.

Ancak, verdiğimiz bu önem yalnızca tarihsel veya duygusal nedenlerden dolayı değildir. Makedonya, Balkanların kalbi gibidir. Büyük stratejik öneme sahip bu ülkenin istikrarı ve birliği Avrupa için önemlidir. Günümüzde insanlığın en önemli konusu barış içinde yaşamaktır. Çok dinli, çok dilli, çok kültürlü ve çok kimliğe sahip bir topluluk olan Makedonya'da bir bayrak altında barış içinde yaşayan insanlar bu büyük bir başarıya imza atmış bir milletin evlatlarıdır. Bu başarının temeli demokrasidir. İnsanlık onurunu koruyan, eşitliği ve özgürlüğü bir arada tutan Makedonya demokrasisi çoğu ülke için iyi bir örnektir. Bağımsızlıktan sonra başlayan ilişkilerimiz geçmişten günümüze yükselen bir grafik çizmektedir. Marmara Grubu Vakfı olarak Türkiye ile Makedonya arasındaki dostluğun sonsuz olduğuna inanıyoruz. Halkımız bu dostluğa en büyük desteği veriyor. Ve biz, sivil toplum kimliğimizle, Makedon halkıyla; barış, istikrar, iyi günler ve ortak bir gelecek için işbirliğine devam etmekten gurur duyuyoruz.

Büyük İskender'den Kemal Atatürk'e uzanan çizgisinde Makedonya'nın kültür alanında ortaya koyduğu ve bugün Sırbistan'dan Rusya'ya, Rusya'dan Tacikistan'a kadar, Kiril alfabesi yaşamakta olan medeniyet çizgisidir.

Makedonya Marmara Grubu Vakfı'na olağanüstü değer veren ülkelerden biridir. Belki de ilkidir.

Avrasya Ekonomi Zirveleri'ne ilk gelen Dışişleri Bakanı Makedonyalıdır. Makedonya Cumhurbaşkanı seviyesinde yıllarca Avrasya Ekonomi Zirveleri'nde temsil edilmiştir. Makedonya'nın iki mümtaz evladı Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov ve diplomat Zerrin Abaz, Marmara Grubu Vakfı Şeref Madalyası sahibidirler.

Yine Makedonya Devleti Dr. Akkan Suver'e 2019 yılında Cumhurbaşkanı eliyle Üstün Hizmet Madalyası sunmuştur.

Dolayısıyla, Marmara Grubu Vakfı Makedonya Devleti'nin yüksek cömertliğine minnettardır.