Haberler

18. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ İPEK YOLUNDA DİYALOG DÜŞÜNCESİYLE TAMAMLANDI

10 Nisan 2015 Cuma - Okunma: 3962
18. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ İPEK YOLUNDA DİYALOG DÜŞÜNC

 18. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ TAMAMLANDI

 

18. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ "İPEK YOLUNDA DİYALOG" DÜŞÜNCESİYLE SONUÇLANDI

18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin 7 Nisan 2015 günü başlayan çalışmaları 9 Nisan 2015 günü nihayete erdi.

3 günde 9 ayrı toplantının yapıldığı 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde ekonomi, enerji ve iletişim teknolojilerinin yanı sıra demokrasinin ekonomiyle ilgisi ve insanlığın nereye gittiği özel oturumlarda gerçekleşti.

44 ülkenin katıldığı 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Karadağ, Makedonya, Bosna – Hersek Cumhurbaşkanı düzeyinde temsil edildi.

Azerbaycan ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katıldı.

3 Cumhurbaşkanı’nın yanı sıra Arnavutluk, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Letonya, Romanya, Moğolistan, Slovenya, Moldova Eski Cumhurbaşkanları ile 24 Bakanın hazır bulunduğu Zirve’nin Kapanış Oturumunda Eski Cumhurbaşkanları ile Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı’nın Gül’ün de aralarında bulunduğu Cumhurbaşkanları insanlığın nereye gittiğini tartıştılar.

Diyaloğun öneminin vurgulandığı 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde katılımcılar ısrarla ve özenle istikrarın önemine, barışın evrensel niteliklerine ve Birleşmiş Milletler Milenyum çağrılarına dikkat çektiler.

Bölgemizde yaşanan ihtilafların çözümünün diyalogla çözülebileceğini de vurgulayan katılımcılar, ülkelerin içişlerine karışılmamasının önemini de gündeme getirdiler.

Enerji alanında TANAP ve TAP projelerine ait geniş açıklamaların yapıldığı 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde projenin gerçekleşmesi için gerçekleştirilecek 1800 kilometrelik boru hattının önemini gündeme getirdiler. Özellikle de flora ve eski eserlerin koruması ve deniz altından geçecek boru hatlarının uzunluğuna da dikkat çeken konuşmacılar, bu projelerin yalnız ekonomi ve yalnız enerji hattı olarak değerlendirilmemesini, bir istikrar ve demokrasi projesi olarak ele alınması gerekliliğinin üzerinde durdular.

TANAP’ın enerjinin silah olarak kullanılmasının önüne geçeceğini ifade eden katılımcılar İpek Yolu projesinin önemini de ortaya koyarlarken dün kervanların gerçekleştirdiği basit kumaş ticaretinin yerini bugün enerji hatlarının, iletişim teknoloji ağlarının Pekin’den Çin’e uzanan bir barış felsefesi oluşturduğunu vurguladılar.

 

Enerji ve telekomünikasyonun önemi kadar, kültürel ve sosyal boyutuyla da ele alınan İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nın bir istikrar ve refah projesi olduğuna katılımcılar da dikkat çektiler.

Açılışı İHKİB’in öncülüğünde tasarımcı NEJ tarafından tertiplenen Moda Defilesi ile başlayan 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin kültürel boyutları çerçevesinde Türkiye Jokey Kulübü de bir At Yarışı müsabakası tertiplendi. Avrasya Ekonomi Zirveleri Kupası Koşusu adlı bu yarışı kazanan Jokeye Kupa’yı Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic sundu.

18. Avrasya Ekonomi Zirvesi münasebetiyle, Azerbaycan Ulaştırma Bakanlığı’nın bastırdığı posta pulları da Zirve katılımcılarına dağıtıldı

18. Avrasya Ekonomi Zirvesi Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ve UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova'nın mesajlarının okunması ile başladı.

Açılışı Dr. Akkan SUVER tarafından yapılan Zirve'de Gökhan Murat KALSIN "İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yrd. (İTO)", Temel KOTİL "Türk Hava Yolları Genel Müdürü",Traian CHEBELEU "Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekr. Yrd. (BSEC)-Büyükelçi",Prof. Dr. Erman TUNCER "İstanbul Büyükşehir Belediye’si adına" Vasip ŞAHİN"İstanbul Valisi" söz aldılar.

Konuk konuşmacı Dr. Erhard BUSEK "Eski Avusturya Şansölyesi, Viyana Ekonomi Forumu Başkanı" dinlendikten sonra, Marinko CAVARA "Bosna - Hersek Federasyonu Cumhurbaşkanı",Gjorge IVANOV "Makedonya Cumhurbaşkanı", Filip VUJANOVIC "Karadağ Cumhurbaşkanı" konuştular. Daha sonra Büyükelçi Dagva TSAKHILGAN "Dünya Moğol Konvansiyonu Genel Sekreteri " Moğolistan Cumhurbaşkanı'nın Dr. Akkan Suver'e yazdığı tebrik mektubunu okudu. Bilahare ON YILINI İDRAK EDEN ÜYELERİMİZE ONUR MADALYASI TÖRENİNE geçildi.

Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanovıc, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Bosna Hersek Federasyon Cumhurbaşkanı Marinko Cavara, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Prof. Dr. Ali Hasanov ve Eski Cumhurbaşkanları adına Romanya eski Cumhurbaşkanı Emil ConstantinescuNatıq Aliyev, Dr. Elena KırtchevaJusuf KalemperovıcTuran SarıgülleDr. Erhard BusekCafer OkrayNezihe TimurAsuman Dayı, Bensiyon Pinto, Mithat Yümlü'ye Madalyaları'nı Beratları ile birlikte verdiler.

İpek Yolu: Ekonomi, Enerji, İletişim Teknolojileri Oturumu'nda ilk sözü Azerbaycan Enerji Bakanı Natıq Aliyev aldı. Onu sırasıyla; Hukum Khan Habıbı "Afganistan Ekonomi Bakanı", Vujica Lazovıc "Karadağ Başbakan Yardımcısı" Jerry Naumoff"Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı, Steven Chebrot "Uganda Ulaştırma Bakanı"Dr. Erhard Busek "Eski Avusturya Şansölyesi, Viyana Ekonomik Forumu Başkanı" Prof. Dr. Wang Yıweı"Çin Renmin Üniversitesi Uluslar İlişkiler Enstitüsü - Profesör", Chakiev Maksat "Kırgızistan Bilim Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı"Zaur Hasanov "Azerbaycan Avrasya Uluslararası Süper Enformasyon Yolu Prj. Drt."Vitalyi Kürkçü "Gagauzya Ekonomik Kalkınma Bakanı", Natalia Nikandraya "Belarus Yatırım ve Özellş. Milli Ajansı Başkanı (Heyet Başkanı)" Oğuzhan Yıldız "Renault Türkiye CIO’su" Serhan Süzer "EKO Grup Yönetim Kurulu Başkanı",Yu Hongyang "Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi"George Cıamba "Dış işleri Bakan Yardımcısı", Abzal Saparbekuly "Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı", Jan Mladek "Çek Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakanı", Hikmet Tanrıverdi, "İstanbul Hazır Giyim ve Konf. İhr. Birliği (İHKİB) Başkanı" Selim Belortaja"Arnavutluk Dış işleri Bakan Yardımcısı" söz aldılar.

Ekonomi - Demokrasi İlişkisi - "Toplumsal Eşitsizlik" toplantısı Müzik dinletisi ile başladı.

Müjgan Suver'in "Marmara Grubu Vakfı - AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı" açılış yaptığı toplantı, Prof.Dr. Emre Alkin "İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Prof. Dr. Nilüfer Narlı "Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi" ile Elizabeth Filippouli "Global Thinkers Kurucu Başkanı" sunumları ile başladı.

Uluslararası Gündemde "Eşitsizlik" Konusunu Ve Sosyo - Ekonomik Eşitsizlikler - Cinsiyet Eşitsizliği - Ayrımcılık temasını Numan Özcan "ILO Türkiye Ofisi Direktörü" Pınar İlkkaracan "Kadının İnsan Hakları Derneği Başkanı", Prof.Dr. Danica Purg "Slovenya Bled Okulu Başkanı",  Prof. Dr. Gulazat Tuerxun "Şincan Üniversitesi - Çin Halk Cumhuriyeti" ve Han Feng "Çin Sosyal Bilimler Akademisi Uluslararası Stratejisi Ulusal Enstitüsü Müdür Yardımcısı" konuştular.

(2015 Sonrası İçin Nasıl Bir Gelecek İstiyoruz?) konusunu ise Gönül Karahanoğlu "Ka-Der Genel Başkanı" Halime Güner "Uçan Süpürge Derneği Başkanı - Ankara", Mustafa Paçal "Sendikacı - Ankara",Av. Nazan Moroğlu "İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü - İstanbul, Av. Turan Hançerli "Türkiye Sakatlar Derneği Hukuk İşl. Sor. Bşk. Yrd. - İstanbul", Sanem Oktar Öğüt"Kagider Yönetim Kurulu Üyesi" tartıştılar.

Barışa Giden Yol toplantısı 9 Nisan 2015 günü Akkan Suver'in moderatörlüğünde yapıldı.

Patrik Bartholomeos "Ekümenik Patrik", Muhamed Jusufspahic "Sırp Müftüsü"Yusuf Çetin, "Türk Süryani Kadim Cemaati Ruhani Reisi", Sanja Vlahovıc "Karadağ Bilim Bakanı", Mihail Formuzal "Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı", Joelle Garriaud-Maylam "Senatör - Fransa Senatosu Üyesi" Radim Fıala  "Çek Cumhuriyet Temsilciler Meclisi Üyesi, Milletvekili", Prof.Dr. Danica Purg "Bled Okulu Başkanı - Slovenya", Iulian Chıfu "Romanya CPEW Başkanı", Prof. Dr. Wang Yıweı "Çin Renmin Üniversitesi Uluslar İlişkiler Enstitüsü - Profesör" Prenses Letizia Reuss "Alman Habsburg Kraliyet Ailesi Üyesi" Teodor Melescanu "Romanya Dışişleri (Eski) Bakanı"Werner Fasslabend "Avusturya Savunma (Eski) Bakanı" Emir Kır "Saint-Josse-ten-Noode Belediye Başkanı - Belçika Devlet (Eski) Bakanı" Enver Hoxhaj "Kosova Dış İsleri (Eski) Bakanı" Furkan Cako "Makedonya Dış Yatırımlar Bakanı" Prof. Grzegorz W. Kolodko"Polonya Başbakan (Eski) Yardımcısı" Prof. Agni Vlavianos Arvanıtıs "Yunanistan Biopolitika Uluslararası Organizasyonu Başkanı" Rene Van Der Lınden "Hollandalı Senatör - Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Onursal Başkanı" Zahari ZAHARİYEV "Slavyani Vakfı Başkanı" Foteini Pıpılı "Yunanistan Parlamentosu (Eski) Üyesi"  Mahir Yağcılar "Kosova Devlet Bakanı" Ionut Vulpescu "Romanya Kültür Bakanı" Jusuf Kalamperovıc 'Karadağ İç işleri (Eski) Bakanı' Damir Masic 'Bosna – Hersek Milletvekili' söz aldılar.

Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül (2007-2014) tarafından Konuk Cumhurbaşkanları Onuruna 9 Nisan 2015 günü Zirve'de bir Öğle Yemeği verildi.

Akil İnsanlar Oturumunda İnsanlık Nereye Gidiyor? konusu Dr. Akkan Suver'in moderatörlüğünde ele alındı.

Türkiye  11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün  konuşmasıyla başlayan Oturumunda sırasıyla;

Filip Vujanovıc "Karadağ Cumhurbaşkanı", Gjorge IVANOV "Makedonya Cumhurbaşkanı",Marinko CAVARA "Bosna - Hersek Federasyon Cumhurbaşkanı", Bamir Topı "Arnavutluk Cumhurbaşkanı (2007 – 2012)", Petar Stoyanov "Bulgaristan Cumhurbaşkanı (1997 – 2002)", Vaclav Klaus "Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (2003 – 2013)", Valdis Zatlers "Letonya Cumhurbaşkanı (2007 – 2011)", Punsalmaa Ochırbat  "Moğolistan Cumhurbaşkanı (1990 – 1997)", Petru Lucınschı, "Moldova Cumhurbaşkanı (1997 –2001)", Emil Constantınescu "Romanya Cumhurbaşkanı (1996 – 2000)", Danilo Türk "Slovenya Cumhurbaşkanı (2007 – 2012)" söz aldılar.

Aile fotoğrafının çekimi ile18. Avrasya Ekonomi Zirvesi sona erdi. 

18. AVRASYA  EKONOMİ ZİRVESİ'NDE 4 ÜLKE İLE İŞADAMLARI BULUŞTULAR

18. Avrasya Ekonomi Zirvesi çalışmaları çercevesinde Marmara Grubu Vakfı adına tertiplenen toplantıları KOBİ EFOR DERGİSİ tertipledi. Yalçın Sönmez'in yönetiminde yapılan bu toplantılarda TÜRKİYE-BELARUS, TÜRKİYE-BOSNA-HERSEK, TÜRKİYE- KARADAĞ, TÜRKİYE-MAKEDONYA iş görüşmeleri sivil toplum kimliğiyle gerçekleştirildi. 

Belarus Heyetine toplantılarda Nataila Nikandrava başkanlık etti. 

Bosna Hersek Heyetine ise, Bosna Hersek Federayon Cumhurbaşkanı Marinco Cavara başkanlık etti. 

Karadağ Heyetine Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic başkanlık etti. 

Makedonya Heyetine Gjorge Ivanov başkanlık etti. 

Toplantılarda verimli sonuçların yanı sıra işbirliği ve anlaşmalar ortaya çıktı. 

SPONSORLARIN BÜYÜK BAŞARISI 

Gene Renault Mais Grubu'nun tertiplediği yemekte yanyana gelen Cumhurbaşkanları Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar'a Renault Mais hakkında aldıklarıverimli bilgilerden dolayı teşekkür  ettiler. 

Aksoy Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aksoy'da Zirve'de Azerbaycan İletişim Teknolojileri Bakanı Ali Abbasov ile önemli görüşmelerde bulundu. 

EKO Grup Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Süzer yaptığı sunumda çizdiği yol haritasıyla misafir Bakanların yüksek seviyede ilgisini çekti. 

Marmara Grubu Vakfı'nın sponsorlarından Dilek Terimer'in  (HALLEY Duvar Kağıtları) Zirvenin ikinci günü tertiplenen yemekte yaptığı konuşmada dikkat çekici bir sunum olarak davetliler tarafından değerlendirildi.

 

YÜKSEK KATKILARINDAN DOLAYI

TEŞEKKÜRLERİMİZLE