Yönetim

MARMARA GRUBU VAKFI

2023-2024 YILI YÖNETİMİ

       (Genel Başkanımızın Biyografisi sayfanın altındadır)

     

 

MARMARA GRUBU VAKFI 

2023-2024 İCRA KONSEYİ 

Dr. Akkan Suver - Genel Başkan

Sezgin Bilgiç - Genel Sekreter

Cafer Okray - Genel Başkan Yardımcısı

Lale Aytanç Nalbant - Yönetim Kurulu Üyesi

Av. Serhat Tabanca - Yönetim Kurulu Üyesi 

Ümran Köksüz - Yönetim Kurulu Üyesi 

Oğuzhan Ceylan - Yönetim Kurulu Üyesi

Mustafa Ergin - Yönetim Kurulu Üyesi

Mahmut Saklı - Yönetim Kurulu Üyesi

 

Dr. Akkan Suver’in Biyografisi

Dr. Akkan Suver, 1998 yılından beri uluslararası alanda faaliyet gösteren Marmara Grubu Vakfı'nın Genel Başkanlığı'nı yapmakta olan Dr. Akkan Suver; Mayıs 2008 ile Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul’da Montenegro (Karadağ) Devleti'ni oniki yıl Fahri Başkonsolos olarak temsil etti. 2020 yılının Ocak ayında Dr. Akkan Suver, Montenegro (Karadağ) Devleti'nin İstanbul’da resmi konsolosluk açması ile görevinden ayrıldı. Fahri Başkonsolosluk görevini yaptığı süre zarfında Dr. Akkan Suver, Türkiye'nin ilk ve tek Basın Kartlı Gazeteci diplomat unvanına sahipti.

1998 yılından beri aralıksız olarak gerçekleşen ve uluslararası alanda bir prestij birlikteliği olarak benimsenen Avrasya Ekonomi Zirveleri’nin kurucusu olan Dr. Akkan Suver; Barış ve Kültürlerarası diyalog çalışmalarıyla dünyada kabul gören bir sivil toplum önderidir. Dr. Akkan Suver, 2001 yılında Azerbaycan Tefekkür Üniversitesi tarafından Fahri Doktora, 2010 yılında Kırgızistan Bişkek Üniversitesi tarafından Fahri Profesörlük, 2013 yılında Romanya Köstence Devlet Denizcilik Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı ile taltif edilmiştir.

Geride bıraktığımız yıllarda, Türkiye’de başlattığı daha sonra uluslararası barış alanında gerçekleştirdiği kültürlerarası diyalog çalışmalarından dolayı 2007 yılında Papa 16. Benedict tarafından Papalık Madalyası ile onurlandırılan Dr. Suver’e bugüne kadar Azerbaycan Devleti tarafından Terakki Madalyasi (2006) ile Dostluk Ordeni (2011), Moğolistan Devleti tarafından Cengiz Han Madalyası (2006), Gümüş Yıldızı Madalyası (2009) ve Kutup Yıldızı Madalyası (2012) verilmiştir.

2011-2012 yıllarında Karadeniz Hazar Denizi Uluslararası Vakfı (BSCIF) dönüşümlü Başkanlığını yaptı.

Kültürlerarası Diyalog çalışmaları ile uluslararası alanda kabul gören Dr. Akkan Suver’e 14 Şubat 2013’de Balkan Barış Kulübü tarafından Balkan Barış Madalyası verilmiştir.

14 Ekim 2014 tarihinde Dr. Akkan Suver’e Moldova Gagavuzya Yeri’nin en yüksek Nişan’ı olan "Gagavuzya Yeri Ordeni" verilmiştir.

20 Kasım 2014 tarihinde Komünizm’in bitişinin 25. Yılı münasebetiyle, Dr. Akkan Suver’e Bükreş’te Romanya Başbakanı Victor Ponta tarafından "Romanya Devlet Nişanı" verilmiştir.

23 Kasım 2014 tarihinde Dr. Akkan Suver’e Viyana’da Viyana Ekonomi Forumu tarafından "Stratejik Partner Ödülü" eski Şansölye Dr. Erhard Busek tarafından verilmiştir.

17 Aralık 2014 tarihinde Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Radu Onefrei, Dr. Akkan Suver’e "Türk-Romen İlişkileri Dostluk Ödülü"nü kendi eliyle sunmuştur.

21 Ocak 2014 tarihinde Gagavuzya Başkanı Mihail Formuzal, Gagavuzya’nın Moldova Parlamentosunca 23 Aralık 1994 tarihinde kabul edilen Özerkliği’nin 20. yılı münasebetiyle tertiplediği etkinlikler çerçevesinde Dr. Akkan Suver’e, "20. Yıl Hürriyet Madalyası" sundu.

2016 yılında Azerbaycan Devleti tarafından "Enerji İşçisi" nişanıyla onurlandırıldı. Gene aynı yıl Slovenya'da bulunan Hayat Boyu Eğitim Akademisi tarafından "Bilge Büyükelçi" diploması verildi.

2017 yılında İstanbul İstinye Üniversitesi Akademik kadrosuna intisap etmiştir.

2017 yılında Dr. Akkan Suver, 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi'ni gerçekleştirdi.

9 Haziran 2017 günü Arnavutluk Devleti, Cumhurbaşkanı Bujar Nishani eliyle Dr. Akkan Suver'e "Devlet Sivil Liyakat Nişanı" verdi.

Gene 2017 yılında Dr. Akkan Suver’e, Avusturya Devleti Viyana Ekonomik Forumu tarafından Balkanlarda ortaya koyduğu Barış ve Diyalog çalışmalarından dolayı Yılın Stratejik Partneri Ödülü sunuldu.

2018 yılında Romanya Kraliçesi Majeste Margareta tarafından Kraliyet Madalyası ile taltif olunmuştur.
11-12 Nisan 2018 günleri 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ni başarıyla yönetmiştir.

12 Kasım 2018 günü Ankara'da Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen tarafından "Avusturya Devleti Altın Şeref Madalyası" ile onurlandırıldı.

18 Kasım 2018 günü Viyana'da Viyana Ekonomik Forumu'nun Şeref konuğu olarak açılışını yaptı.

6-7 Şubat 2019 günleri İstanbul’da 22. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ni başarıyla yönetti.

3 Mart 2019 Merkezi Sofya'da bulunan Uluslararası Sürdürülebilir Barış ve Kalkınma Vakfı tarafından Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver'e Üstün Hizmet Madalyası verildi.

21 Mart 2019 günü Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov tarafından “ÜSTÜN HİZMET MADALYASI” verildi.

2020 yılının Ocak ayında 12 yıldır sürdürdüğü Karadağ İstanbul Fahri Başkonsolosluk görevinden, İstanbul’da resmi konsolosluk açılması münasebetiyle ayrıldı.

6-7 Ekim 2020 günleri, korinavirüs salgınına rağmen 47 ülkenin katılımıyla (Kuşak ve Yol Girişiminin Aydınlığında) başlığıyla 23. Avrasya Ekonomi Zirvesini tertipledi.

16 Aralık 2020 günü Karadağ Devleti tarafından yeniden Balıkesir Fahri Konsolosluğuna atandı.

24 Aralık 2020 günü Azerbaycan Devleti Diaspora Bakanlığı tarafından Karabağ Harekâtında gösterdiği dayanışmadan dolayı Teşekkürname Beratı ile onurlandırıldı.

5 Mart 2021 günü Montenegro (Karadağ) Cumhurbaşkanı Milo Dukonovic, Podgorica’da düzenlenen bir merasimle Dr. Akkan Suver’i Montenegro (Karadağ) Vatandaşı yaptı. Aynı Törende Cumhurbaşkanı Milo Dukonovic Dr. Akkan Suver’e Montenegro (Karadağ) LİYAKAT MADALYASI sundu ve Pasaportunu verdi.

8 ve 9 Temmuz 2021 günleri pandemiye rağmen Dr. Akkan Suver "İnsanlık daha iyisini hak ediyor" temasıyla 24.Avrasya Ekonomi Zirvesi'ni gerçekleştirdi. Zirve'ye 42 ülke katıldı.

Azerbaycan Gazeteciler Birliği Dr. Akkan Suver'e 24 Avrasya Ekonomi Zirveleri sırasında "Emektar Jurnalist Altın Madalyası" verdi.

13 Ağustos 2021 günü Çin Halk Cumhuriyeti Dr. Akkan Suver'i Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerinin 50. yıl dönümü münasebetiyle iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusundaki çalışmalarından dolayı "Altın Kalem" ile onurlandırdı.

7, 8, 9 Haziran 2022 günleri 25.Avrasya Ekonomi Zirvesi'ni 43 ülkenin katılımıyla gerçekleştirdi. Aynı Zirve'de kendisine Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Sevgi ve Barış Birliği tarafından "Barış Madalyası" verildi. Gene aynı Zirve'de Dr. Akkan Suver'e Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından Fahri Doktora ve Vector Nişanı verildi. 

2022 yılının Ağustıs ayında "80 Yaşın Ardından" adlı kitabı yayınlandı.

13,14,15 Mart 2023 günleri İstanbul'da 44 ülkenin katılımıyla 26.Avrasya Ekonomi Zirvesi'ni tertipledi.

Dr. Akkan Suver, geride bıraktığımız yıllar içerisinde ulusal ve uluslararası çeşitli kuruluşlar tarafından yılın gazetecisi, yılın sivil toplum örgütü lideri gibi unvanlara layık görülerek taltif edilmiştir.

Geride bıraktığımız yıllarda Azerbaycan’da, Çin Halk Cumhuriyeti’nde, Romanya’da, İspanya'da, Avusturya’da, Moldova’da, Gagavuzya’da, Moğolistan'da, Kırgızistan'da, Özbekistan’da Makedonya’da, Karadağ’da, Bulgaristan’da, Polonya'da, Slovenya'da, Arnavutluk’ta, Montenegro'da, İtalya'da, Fransa'da, Belçika'da, Yunanistan'da, Türkmenistan'da, Surbistan'da, Gürcistan'da ve Birleşmiş Milletler'de katıldığı çeşitli uluslararası toplantılarda Türk sivil toplumunun görüşlerini aksettirdi.

Gene Türk sivil toplumu adına Azerbaycan’da, Özbekistan’da, Bulgaristan’da, Kırgızistan’da, Kazakistan'da, Gürcistan’da ve Ukrayna'da çeşitli zamanlarda gerçekleştirilen seçimlerde ‘Gözlemci’ statüsünde yer almıştır.

Türkiye’nin tanınmış gazeteci ve yazarlarından olan Dr. Akkan Suver'in kitapları Türkçe’nin dışında Azerice, İngilizce ve Karadağ’ca dillerinde de yayınlanmıştır. Halen İzmir'de yayınlanan Gözlem Gazetesi'nde makale yazmaktadır.

 

 

ÖNCEKİ BAŞKANLAR