Haberler

12. Avrasya Ekonomi Zirvesi

08 Mayıs 2009 Cuma - Okunma: 5695
12. Avrasya Ekonomi Zirvesi

12. Avrasya Ekonomi Zirvesi sonunda yayınlanan ortak sonuç bildirgesi Marmara Grubu Vakfı tarafından kamuoyuna açıklandı.

—12. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne yedisi eski ikisi aktüel olmak üzere dokuz cumhurbaşkanı katıldı. Kırkbir ülkenin temsil edildiği Zirveye misafir olarak bir cumhurbaşkanı yardımcısı, iki meclis başkan vekili, yırmidört bakan iştirak etti. Ayrıca Parlamentolardan yırmiüç milletvekili de 12. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde hazır bulundu. Gene bu yıl ilk defa onsekiz uluslararası kuruluş Zirveye katıldı.

—12. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stephan Mesic ile Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ve Romanya’nın eski cumhurbaşkanları Ion Ilıescu, Emil Constantinescu, Bulgaristan’ın eski cumhurbaşkanları Zhelyu Zhelev, Petar Stoyanov, Moğolistan’ın eski cumhurbaşkanı Natsagiin Bagabandi, Estonya eski cumhurbaşkanı Arnold Ruutel ve Türkiye 9. cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ortaya koydukları ortak düşünce doğrultusunda İngilizce olarak üç ayda bir, akil insanların düşüncelerini ortaya koyacakları bir yayın organı oluşturulmasına karar verildi.  

—12. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne Türkiye Cumhurbaşkanı Vekili seviyesinde katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yurtdışında olduğundan Vekili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan Zirveye iştirak ederek katılımcılara hitap etti. Hükümeti Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın temsil ettiği 12. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’da hazır bulundu. Parlamentodan AKP Milletvekilleri Orhan Erdem, Mustafa Kabakcı, Reha Camuroğlu, MHP Milletvekilleri Tuğrul Türkeş, Ertuğrul Kumcuoğlu ile DSP Milletvekili Ahmet Tan’da katılanlar arasındaydı.

—12. Avrasya Ekonomi Zirvesi çerçevesinde Viyana Ekonomik Forumu ile imzalanan Memoranduma göre, bundan böyle Avrasya Ekonomi Zirveleri ile Viyana Ekonomik Forum etkinlikleri bir arada gerçekleşecek.

—12. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Nabucco Projesi’nin önemi gündeme getirildi. Özellikle Türkiye-Azerbaycan arasında bulunan büyük dostluk ve işbirliği’nin örnek alınması gereken bir beraberlik olduğu vurgulandı. Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasında bulunan müstesna işbirliği bundan böyle daha büyük, daha geniş ve daha çaplı olarak Nabucco Projesi ile taşlanmasının gerekliliği üzerinde duruldu.

—12. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde bir ilk yaşandı. Türkiye Jokey Kulübü Bakanlar Kurulu’nun izniyle Avrasya Ekonomi Zirveleri Kupası Koşusu adıyla büyük bir At Yarışı düzenledi. Bundan böyle her yıl bu yarış resmi olarak Zirve’nin Açılış günü akşamı gerçekleştirilecektir.

         —12. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne Kırgızistan Başbakan Yardımcısı seviyesinde üç Bakanla iştirak etti. Kırgızistan’a yatırım imkânlarının ortaya konduğu özel oturumda Kırgızistan’ın iki büyük elektrik santralı ihalesine Türk müteahhitlerinin beklendiği vurgulandı.

         —12. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde gerçekleşen bir başka özel oturumda da Çin Halk Cumhuriyeti’ni temsilen gelen Şangay İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Şangaş Expo 2010’nun tanıtımını yaptı.  Türk iş adamlarını Şangay’a davet etti.

—Dünya Barışı’na Avrasya Ekonomi Zirveleri’nin verdiği yüksek katkı gerek Avrupa Birliği gerekse de Bağımsız Devletler Toplumluğu tarafından Zirvede övgüyle gündeme getirildi. Bundan böyle bu Zirveye Avrupa Birliği’nin ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun daha yüksek seviyede katılımına da karar verildi.

         —12. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde ülkeler arasındaki temaslarıyla Barış’a yaptığı yüksek katlılardan dolayı Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver’e Moğolistan Devleti tarafından Cumhurbaşkanı Nambar Enkhbayar’ın imzasıyla Gümüş Yıldız Madalyası verildi. Madalya’yı Zirveye katılan Moğolistan eski Cumhurbaşkanı Natsagiin Bagabandi, Moğolistan Milli Meclis Başkan Vekili Nyamaa Enkhbold, Ankara Büyükelçisi Ochirjav Ochir ve Moğolistan Dışişleri Bakanlığı’nın iki Büyükelçisi bir arada taktılar.