Haberler

22. Avrasya Ekonomi Zirvesi gerçekleşti

1 Mart 2019 Cuma - Okunma: 4061
22. Avrasya Ekonomi Zirvesi gerçekleşti

 22. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ ÖZETLERİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

22. Avrasya Ekonomi Zirvesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla çalışmalarına başladı. Zirve'nin açılışını yapan Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, Avrasya Ekonomi Zirveleri artık bir gelenek haline gelmiştir, dedi. Zirve'ye Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ilham Aliyev, Karadağ Cumhurbaskanı Milo Dukanovic, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvicdic birer mesaj gönderdiler.Zirvenin açılışında söz alan İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe OSBÜK Genel Başkanı Memiş Kütükcü ayrı ayrı güçlü Türkiye mesajı verdiler.

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver de Zirve’yi, 22 yıldır aralıksız olarak gerçekleştirdiklerini belirterek, etkinliğin artık gelenekselleştiğini söyledi.

Zirvenin Türkiye için bugünün şartları içerisinde bir fırsat sunduğunu dile getiren Dr. Suver, özellikle Türkiye'nin teröre karşı verdiği mücadelenin anlatılması için bu zirvenin uygun bir platform olduğunu anlattı.

Dr. Suver, Türkiye'nin teröre karşı verdiği mücadeleden bahsederek, ayrıca Karadeniz ve Akdeniz'de yapılması istenen oldubittiye izin verilmeyeceğini bildirdi.

Vakıf olarak AB'yi her zaman savunduklarını dile getiren Dr. Suver, AB'yi istikrar, refah ve barış kültürü olarak gördüklerini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım 22'nci Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmasında; "Dünyada göç ve mültecilik sorunlarını çözmenin yolunun yüksek duvarlar örmek değil dünyada yaşanan adaletsizlikleri kötü yönetimi ve gelir dağılımındaki uçurumu ortadan kaldırmaktan geçer" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım bu yıl 22'incisi düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne bu sene de yerli ve yabancı çok sayıda konuk katıldı. Zirvede bir konuşma yapan Yıldırım, bütün çabaların ülkeleri barışa ve huzura kavuşturmak olduğunu belirterek "Bütün bu çabalar ülkelerimizi bölgelerimizi barışa huzura ulaştırmak içindir. İçinde bulunduğumuz coğrafya savaşla terörle şiddetle anılması tabi ki dünyanın başka bölgeleri için bir avantaj olabilir bir çıkar olabilir. Ancak biz çözüm odaklı olarak bu işlere yaklaşmak mecburiyetindeyiz" dedi.

Yıldırım konuşmasında bölgede yaşanan çatışma ve savaşlara da değinerek "Bir sorun olduğunda aklımıza önce savaş ve çatışma gelmemeli bu noktada öncelikle bölge ülkeleri arasında anlaşmazlığa kavgaya neden olan konuların ele alınması şarttır. Dikkat ederseniz her türlü terör karışıklık ve anlaşmazlığın yoğunlaştığı bölge yine Avrasya bölgesidir" diye konuştu.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Marmara Grubu Vakfınca düzenlenen 22. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin "Popülizm" başlıklı oturumunda yaptığı konuşmada, popülizmin dünyada çok konuşulan ve güncel olduğu kadar da kaygı verici bir konu olduğunu dile getirdi.

Popülizm gelişirken sadece liberal demokrasiyi geriletmediğini, demokrasinin temel ilkelerini, niteliklerini zayıflattığını bunun çok tehlikeli, kaygı verici olduğunu belirten Gül, "Hepimiz biliyoruz ki uzun süren Soğuk Savaş dönemi bittikten sonra 1989'da Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra 1991'de Sovyetler dağıldıktan sonra demokrasi, özgürlükler çok geniş bir alana yayılmaya başladı. Temel hak ve özgürlüklerden insanlar daha çok yararlanmaya başladı. Hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde devletler yeniden yapılandırılmaya başlandı. Anayasaları yeniden yazıldı. Anayasalar yazılırken demokratik hukuk devleti nasıl olunur, bu konuda çok önemli adımlar atıldı." diye konuştu.

Ancak 21. yüzyılın ikinci 10 yılında işlerin biraz geri gitmeye başladığını, popülist hareketlerin dünyanın bir çok yerinde yükseldiğinin görüldüğünü aktaran Gül, bir çok gelişmekte olan ülkenin, demokratik standartlarını, hukuk standartlarını yükseltmek için mücadele verirken, köklü reformlar hedeflenirken, birden bire gerilemeye başladığına dikkati çekti.

TEŞEKKÜRLERİMİZLE