Haberler

27. Avrasya Ekonomi Zirvesi Yapıldı WOW Otelde yapıldı

20 Haziran 2024 Perşembe - Okunma: 39
27. Avrasya Ekonomi Zirvesi Yapıldı WOW Otelde yapıldı

  27. Avrasya Ekonomi Zirvesi Yapıldı


Marmara Grubu Vakfı tarafından yirmi yedi yıldır aralıksız olarak tertiplenen Avrasya Ekonomi Zirvesini yirmi yedincisi 21-22 Şubat 2024 günleri başarı ile gerçekleştirildi.

Zirve, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de mesajlarının okunması ile başladı.

44 ülkenin Cumhurbaşkanı, önceki cumhurbaşkanı, meclis başkanı, bakan, milletvekili, inanç önderi, akademisyen ve iş insanı düzeyinde katıldığı 27. Avrasya Ekonomi Zirvesi 3 kıtadan 404 üst düzey şahsiyeti bir araya getirdi.

Zirveye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay, TBMM NATO Parlamenter Asamblesi (PA) Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul Valisi Davut Gül, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) Genel Sekreter Yardımcısı ve Büyükelçi Merve Safa Kavakcı, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Genel Sekreteri Asaf Hajiyev, eski bakanlardan Ali Talip Özdemir ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

 

Etkinlikte konuşan MGV Genel Başkanı Akkan Suver, dünyada küresel krizlerden geçildiğini, itilaflar ve savaşlar yaşandığını söyledi.

İklim krizi, su kıtlığı, atık yönetimi ile boğuşulduğunu belirten Suver, şunları kaydetti:

"Gezegenimizde çatışmanın nedenini oluşturan itilaflar, savaşlar ve küresel iklim değişikliği ile ekonomide durgunluktan dolayı korkunç bir fırtına yaşıyoruz. Daha insancıl bir dünya için uluslararası iş birliğini geliştirmeyi hedefleyen diplomatik dil ve diplomasi kayboldu. Devletlerarası farklı ilişkilerin geliştiği yeni bir dönemin başlangıcındayız. Arkalarında popülizm ve demagojinin bulunduğu bu ilişkiyi son derece tehlikeli bulduğumuzu belirtmek isterim.

Gene bu düzende tabandan yukarıya doğru işleyen toplumlar oluşturuyoruz. Tepeden aşağıya değil. Karşı karşıya olduğumuz yeni dünya düzeninde geleneksel kuruluşlar, siyasi partiler, gücü paylaşan kurumlar önemini günden güne kaybediyor. Sosyal ağlarla, sosyal medya ile bireysel fikir ve güçlü mesajlarla yönetilen sanal bir düzene gidiyoruz. Savaşlar sürse de krizler devam etse de ben inanıyorum ki yarın bir şekilde bir araya geleceğiz. Gelmemiz de gerekir, yarınları barış, karşılıklı saygı içinde yaşayabilmemiz için sürdürülebilir, eşitlikçi, geleceği inşa etmek zorundayız. Bunun içinde güveni tekrar inşa etmeliyiz."

KEİPA Genel Sekreteri Asaf Hajiyev de Marmara'nın Asya ve Avrasya arasında köprü olduğunun altını çizdi.

Bölgenin aynı zamanda ana yol ticari hatlarının kesiştiği bir nokta olduğunu dile getiren Hajiyev, "Marmara doğudan batıya ve kuzeyden güneye bir kesişme noktasıdır. Aynı anda bölge enerji kaynakları açısından da zengindir. Avrupa ve dünya piyasalarına birçok enerji hattı buradan geçmektedir ama bölgenin en büyük zenginliği coğrafik konumu değildir. Enerji kaynaklarından zenginliği de değildir. Bölgenin asıl zenginliği, temel zenginliği halkıdır." diye konuştu.

 

27. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Karadeniz Ekonomik İş birliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi tarafından Dr. Akkan Suver’e bugüne kadar bölgeye barış, dostluk ve işbirliği alanlarında gerçekleştirdiği yüksek hizmetlerinden ötürü PABSEC Genel Sekreteri Prof. Dr. Asaf Hajiyev ve PABSEC Dönem Başkanı, Arnavutluk Meclis Başkanı Lindita Nikolla tarafından PABSEC onur madalyası verildi.

KEİ Genel Sekreter Yardımcısı ve Büyükelçi Merve Safa Kavakcı da "Burada amaç üye devletlerimizle iş birliği ve birlikteliği sağlamak, bu sayede barışı sağlamak ve bölgemize refah sunmak." dedi.

Kavakcı, devletlerarası bir organizasyon olarak bölgenin ihtiyaçlarına uyum sağlayarak bölgesel bağlamda çözüm sunmaya çalıştıklarını belirtti.

27. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde gerçekleşen kültürel etkinlikler de misafirlerin dikkatini çekti.

Özellikle 27. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin açılışında, Dr. Akkan Suver tarafından, bir robota, Marmara Grubu Vakfı’nın üyelik rozetinin takılması ve Ada isimli robotun Marmara Grubu Vakfı’na Fahri üye olarak kabul edilmesiyle dünyada bir ilk yaşandı. Bir robot, bir Vakfa üye oldu.

İHKİB tarafından tertiplenen Defile ise genç Türk Tasarımcılarının güzel ve müstesna eserlerinin sergilenmesine vesile teşkil etti.
 

 

Defile misafirlerin büyük ilgisini çekti. Defile sonrası Dr. Akkan Suver İstanbul Moda Akademisi’nin büyük çalışmasından dolayı tasarımcılara ve İHKİB yöneticilerine Mustafa Urfi Akbalık’a Marmara Grubu Vakfı’nın teşekkürlerini sundu.

Gene 27. Avrasya Ekonomi Zirve’si ve etkinlikleri içinde, Türkiye Jokey Kulübü tarafından tertiplenen ananevi Avrasya Ekonomi Zirveleri Kupası da gerçekleştirildi.

Bu yıl Avrasya Ekonomi Zirveleri Koşu ’sunu Sercan Kavuşan’ın sahibi olduğu Öztekbey Jokeyi Vedat Abiş idaresindeki atıyla kazandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Malta önceki Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca’nın kupalarını sunduğu yarışta Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı ile Gülnur Gülerce ve Marmara Grubu Vakfı’nı temsilen Canberk Yılmaz, Serhat Tabanca ve Mustafa Ergin de hazır bulundular.
 

27. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin bir büyük kültürel etkinliği de İstanbul Kent Orkestrası tarafından tertiplenen Türk Sanat Müziği ve Batı Müziği konserleriydi.

İstanbul Kent Orkestrası’nın müstesna konserleri misafirleri adeta büyüledi.

Davetliler arasında bulunan Azerbaycan’ın ünlü tenoru Samir Caferov’ın sürpriz konseri de davetlileri coşturdu.

27. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin ikinci günündeyse inanç önderleri, devlet adamları, akademisyenler hem Kuşak ve Yol girişimini hem de barışa giden yollar üzerine düşüncelerini ortaya koydular.

İkinci günün bir başka önemli oturumlarında ise Süleyman Demirel anıldı.

Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel doğumunun 100. Yıldönümü münasebetiyle tertiplenen oturumda, suyun peşinde bir ömür başlığıyla yabancı ve yerli tanıyanlarınca anılarla hatırlandı.

Son oturumda ise Dr. Akkan Suver’in moderatörlüğünde önceki 20 cumhurbaşkanı krizlerden kurtulmanın yol haritalarını çizdiler.

Görüşleri, düşünceleri ve her biri diğerinden önemli değerlendirmeleri ile 20 cumhurbaşkanı bizlere ortak aklın, ortak değerlerin önemini ortaya koyan vizyonlar sundular.

Dr. Akkan Suver’e Milletler FOWPAL Barış ve Sevgi Federasyonu tarafından Barış ve Sevgi Madalyası Başkan Dr. Hong Tao- Tze tarfından törenle sunuldu.

Zirve’de Özbekistan Mamangan Valisi tarafından Dr. Akkan Suver ve Mevlut Çavuşoğlu’na çapan giydirildi.

27. Avrasya Ekonomi Zirvesinde on yıldır Avrasya Ekonomi Zirvelerine katılanlardan Bosna Hersek Milli Meclis Başkanı Marinko Cavara’ya ve Hırvatistan önceki Cumhurbaşkanı Stephan Mesic’e Onur madalyası verildi.

Marinko Cavara’ya madalyası İstanbul Valisi Davut Gül tarafından verilirken, Stephan Mesic’e de madalyasını Millet vekili Fuat Oktay sundu.

 

27. Avrasya Ekonomi Zirvesini Katılımlarıyla Şereflendiren Cumhurbaşkanları

 

27. Avrasya Ekonomi Zirvesini Katılımlarıyla Şereflendiren Meclis Başkanları

 


 

  


 

FOWPAL _ 27th Eurasia Economic Summit _ Istanbul