Haberler

16. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin İlk Yuvarlak Masa Toplantısı’nda Enerji Sektöre Ele Alındı

15 Eylül 2012 Cumartesi - Okunma: 31248
16. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin İlk Yuvarlak Masa Topla

 

 “Arap Baharı, Enerji Tüketicisinin Kışı mı Olacak”

Marmara Grubu Vakfı ve Kalem Journal ortaklığıyla gerçekleştirilen “Arap Baharı, Enerji Tüketicisinin “Kışı” mı Olacak” başlıklı yuvarlak masa toplantısı15 Eylül 2012 Cumartesi günü İstanbul Wow Otel’de gerçekleştirildi. Nisan ayında yapılması planlanan Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin ilk yuvarlak masa toplantısı olma özelliği taşıyan organizasyonda, “Enerji sektörü ve bölgedeki dinamikler”  konunun uzmanlarınca tartışıldı.

 

Sektörün yoğun ilgi gösterdiği toplantıya,  Eski Enerji Bakanı Sn. Hilmi GÜLER,  CSIS Türkiye Projesi Direktörü Bülent Alirıza, dünyaca ünlü enerji Uzmanı Edward Chow  ve CHP Enerji Komisyonu Başkanı Necdet Pamir konuşmacı olarak katıldı 

Moderatörlüğünü Sn. Hilmi Güler’in üstlendiği toplantıda ana gündemi MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) bölgesinde, özellikle “Arap Baharı” olarak nitelendirilen gelişmeler ve bu gelişmelerin Avrasya ve Türkiye’deki enerji sektörü üzerine etkileri oluşturdu. Petrol ve doğalgaz üreten, aktaran ve tüketen ülkelerden oluşan bu bölgede son 22 ayda yaşanan dramatik gelişmelere dikkat çekildi.  Bölgesel ve küresel aktörlerin çıkar ve politikalarının yarının enerji güvenliği ortamına etkileri ve bu doğrultuda geliştirilmesi gereken stratejiler ele alındı.

Toplantıdan Dikkat Çekici Başlıklar

 Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyelerinden Sn.  Hilmi Güler, konuşmasına  Bingazi’de Amerikan Büyükelçisininn ölümüne neden olan saldırıya dikkat çekerek, Orta Doğu’da Amerikan Büyükelçiliklerine düzenlenen saldırıları kınayarak başladı. Washington AmericanUniversity’de yardımcı profesör olarak görev alan Bülent Alirıza ise  Arap Baharı’nın tüketici üzerinde ki etkisinin henüz asgari seviyede olduğunu ifade etti. Alirıza, ‘Barak Obama’nın dış politikası mahvolmuş durumda ve bu durum seçim sonuçlarını etkileyebilir’ şeklinde de bir tespitte bulundu.

George Washington Üniversitesi Elliot Uluslararası İlişkiler Okulu’nda Uzman Edward Chow ise önümüzde ki yirmi yılın enerji gündeminin gazla ilgili olacağını ifade etti. Chow, ‘Petrol fiyatlarında sadece Arap Baharı yüzünden sorun yaşanmıyor. Devrim gerçekleştirip devamında petrol ve gaz üretiminde artış sağlayan hiçbir ülke olmadı’ dedi. Bilkent Üniversitesi Öğretim üyesi ve StratejiCo. Kıdemli danışmanı Ahmet Necdet Pamir ise;  ‘Türkiye ithal ürünlere fazlasıyla bağlı bir durumda iken, halihazırda kendi enerji tüketimi için kullanılmaya hazır doğal kaynaklarını pek tercih etmiyor. ’şeklinde bir ifade de bulundu. 

Enerji Arama Toplantısı foto galerisi için tıklayınız