Haberler

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ 2016

08 Mart 2016 Salı - Okunma: 2784
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ 2016

“Toplumsal kalkınma, kadın erkek birlikte gerçekleştirilebilir.

Kadınlarını geri bırakan toplumlar geri kalmaya mahkûmdur.”

 

Mustafa Kemal ATATÜRK

Ağustos, 1928

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle, Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, bir bildiri yayınlayarak Kadınlar Günü’nü kutladı.

"8 Mart’lar, kadın-erkek eşitliği konusunda toplumdaki sessizliği bozmak için vardır! Eğitimde, işte, siyasette, yaşamın her alanında ve oturduğumuz koltuklarda kadınların da erkeklerle eşit yer alma hakkı vardır."

Kadınların en temel haklarının yalnızca yasalarda yer alması ve nutuklarda söylenmesi ne yazık ki o hakların gerçekleştirilmesini sağlamaya yetmemektedir. Kadın haklarıyla ilgili yasaların çıkarılması kadar uygulanması da önemlidir.

Bu yönde başarılı bir değişim programı ancak üst düzey yönetim tarafından teşvik edilir ve desteklenirse hayata geçirilebilir.

Ne yazık ki ülkemiz gelişmiş ülkelerin listelerinde en alt sıralarda yer almaktadır. İster kadın ister erkek olalım; ister atanmış, seçilmiş veya sade vatandaş olalım; kadın erkek eşitliğini sağlamak için çalışmak, hesap sormak hepimizin görevi olmalıdır.

Adaletli olmak eşit olmayanlara eşit davranmak değildir. Adaletli olmak öncelikle eşit olmayanları toplumda eşit hale getirmek için çalışmaktır.