Haberler

Alparslan Türkeş Müzesi açıldı

21 Temmuz 2019 Pazar - Okunma: 2197
Alparslan Türkeş Müzesi açıldı

Büyük Devlet Adamı Alparslan Türkeş'in KKTC'de (Lefkoşa) doğduğu ev restore edilerek Müze haline getirildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Tuğrul Türkeş ve Prof. Dr. Umay Türkeş tarafından yapılan Alparslan Türkeş Müzesi açılışında Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver ve Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Uğur Özgöker de hazır bulundu. Müzenin açılışında Fuat Oktay, Ersin Tatar, Prof. Dr. Umay Türkeş ve Tuğrul Türkeş’in yanı sıra Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Türkiye’den Milletvekili Celal Adan ile birlikte vatandaşlar katıldılar.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve TİKA ile KKTC’nin işbirliğiyle gerçekleşen bu Müze’nin hem Kıbrıs hem de Türkiye için çok anlamlı olduğunu vurguladı.

Tuğrul Türkeş’te yaptığı konuşmasında, Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a Ailece Müteşekkiriz dedikten sonra Babası’nın ve Ailesinin Lefkoşa hatıralarını anlattı.

Müzenin Anı defterini imzalayan Dr. Akkan Suver, Türkeş’in 102 yıl önce doğduğu evin Müze olmasını sağlayan ve Alparslan Türkeş’e vefa gösteren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve KKTC yetkililerine teşekkür etti. Dr. Akkan Suver medyaya yaptığı açıklamada da; “Bugün burada yalnız Kıbrıs’ın, yalnız Türkiye’nin değil Türk Dünyası’nın Büyük Devlet Adamı Alparslan Türkeş’e gösterilen Büyük vefaya şahit olmanın gururunu yaşıyorum” dedi.