Haberler

Avrupa Birliği Liderleri Romanya’da toplandı

11 Mayıs 2019 Perşembe - Okunma: 1933
Avrupa Birliği Liderleri Romanya’da toplandı

Avrupa Birliği dönem başkanı olan Romanya'da, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis' in yüksek himayelerinde toplanan Avrupa Birliği Bakan ve yetkilileri 9 Mayıs Avrupa Birliği gününde Romanya'nın Sibiu şehrinde biraraya geldiler.

Aralarında Angela Merkel ile Emmanuel Macron'un da bulunduğu ve İngiltere dışındaki Avrupa ülkelerinin liderlerinin biraraya geldiği Romanya'nın Sibiu şehrindeki Avrupa Günü Toplantısı’na Türkiye Dış İşleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı ve Büyükelçi Fusun Aramaz ile Türk sivil toplumu adına Dr. Akkan Suver katıldı.

Fransa'nın, Almanya'nın, İtalya'nın, Romanya'nın, İngiltere'nin, Litvanya'nın, Polonya'nın, Hollanda'nın , Ukrayna'nın sivil düşünce topluluklarının da katıldığı toplantıda Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr.Akkan Suver "-Kimin Hangi Değerleri ?" konulu oturumda bir konuşma yaparak, devlet adamlığının önemini vurguladı.

Dr. Akkan Suver Türkiye'nin Avrupa Birliği projesini bir barış ve istikrar birlikteliği olarak değerlendirdiği konuşmasında, Balkanları Türkiyesiz düşünmenin geçersizliğini anlattı.

Sibiu‘da yapılan toplantıda Avrupa Birliği liderleri Batı'dan Doğu'ya birtek Avrupa fikrine olan inançlarını ortaya koydular. 30 yıl önce milyonlarca kişinin özgür olmak için mücadele ettiğini belirten liderler bölünmelerin Avrupa Birliği’ne yarar getirmeyeceğini vurguladılar.
Özetlemek gerekirse; Liderler, ‘’birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz. Zor zamanlarda bile dayanışmaya önem vereceğiz.’’dediler