Haberler

Azerbaycan seçimlerine Dr. Akkan Suver Uluslararası Gözlemci olarak katıldı

9 Şubat 2020 Pazartesi - Okunma: 1311
Azerbaycan seçimlerine Dr. Akkan Suver Uluslararası Göz

Dr. Akkan Suver Uluslararası Gözlemci statüsü ile Azerbaycan Erken Parlamento seçimlerine, Türk sivil toplumunu temsilen katıldı. 9 Şubat 2020 günü Azerbaycan'da gerçekleşen erken parlamento seçimleri sırasında Dr. Akkan Suver Merkezi Seçim Komisyonunda Uluslararası Gözlemci sıfatıyla ünlü televizyoncu Sevinç Vaqıfkızı'nın canlı yayında sorularını cevapladı. Dr. Akkan Suver seçim sonrası ise sivil düşünce kuruluşları adına Bakü Hilton Oteli'nde bir basın toplantısı yaptı. Uluslararası basın mensuplarının da katıldığı basın toplantısında: Dr. Akkan Suver özetle şunları söyledi: (-Bugün gerçekleşen erken parlamento seçimlerinde 29 sandığı ziyaret etme imkânını buldum. Nerimanov'da, Sumgayt'ta, Abşeron'da, Hatayi'de, Nesimi'de, Sabayil'de, Nizamiye'de, Binekadı 'da 29 sandığı ziyaret ettim. Bu arada işgal altında olan kaçkınlardan oluşan Şuşa, Ağdam, Hocalı, Hocavend'lilerin sandığını da ziyaret ettim.

Seçimlerde demokrasinin bütün kurallarının işlediğine tanık oldum. Akşam saat 19.00'da da Nesimi'de 18 sayılı sandığın açılışında ve oyların sayımında Alman, Özbek, Çinli, Kazak Gözlemcilerle birlikte hazır bulundum. Ayrıca sandıklarda müşahit sayısının en az on kişiden oluştuğunu bunların da çoğunluğunun kadın olduğunu gözledim. Bu seçimlerle Azerbaycan'ın başarılı bir demokrasi imtihanı verdiğini söyleyebiliriz.)

Dr. Akkan Suver'in Azerbaycan seçimlerinde yaptığı basın toplantılarının metinlerini aşağıdaki video sitelerinde bulabilirsiniz:

https://youtu.be/q_KRq0Fyg_Y

https://youtu.be/3W5yJHCZNTU

https://youtu.be/lvJeGby_YQA

https://youtu.be/dquad72WYZo

https://youtu.be/MN2Zp-2LdDY