Haberler

Bensiyon Pinto’yu Kaybettik

13 Ocak 2022 Perşembe - Okunma: 963
Bensiyon Pinto’yu Kaybettik

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, Bensiyon Pinto’nun ebediyete intikali dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
“Marmara Grubu Vakfımızın büyük dostu ve Marmara Grubu Vakfı Onur Madalyası sahibi Bensiyon Pinto’yu kaybetmiş bulunuyoruz.
Bensiyon Pinto, dostluğunun, arkadaşlığının yanı sıra Türk Devleti’nin uluslararası ilişkilerinde önemli roller üstlenmiş ve gerçekleştirmiş müstesna bir kişilikti.
Yalnız Türk Musevilerinin değil, Dünya Yahudi Cemaatleri’nin ülkemizle olan ilişkilerinde samimi, yapıcı kişiliğiyle tanınan, bilinen ve kabul gören Bensiyon Pinto’nun kaybından duyduğumuz acı büyüktür. 
Kederli Ailesi’nin, Musevi dünyasının ve Türkiye Hahambaşılığı’nın haklı acısını paylaşıyor, Marmara Grubu Vakfı’nı oluşturan arkadaşlarım adına sabırlar diliyorum.”
 
Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Bosna Hersek Federasyon Cumhurbaşkanı Marinko Cavara, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Prof. Dr. Ali Hasanov ve Eski Cumhurbaşkanları adına Romanya eski Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu, Natıq Aliyev, Dr. Elena Kirtcheva, Jusuf Kalemperovic, Turan Sarıgülle, Dr. Erhard Busek, Cafer Okray, Nezihe Timur, Asuman Dayı, Bensiyon Pinto, Mithat Yümlü'ye Madalyaları'nı Beratları ile birlikte verdiler (2015).