Haberler

Denktaş ve Küçük'ü Anıyoruz.

15 Ocak 2021 Cuma - Okunma: 1703
Denktaş ve Küçük'ü Anıyoruz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ebediyete intikalinin 9. ve Kıbrıs Türk halkının Özgürlük mücadelesinin unutulmaz ismi ve de Kıbrıs Devleti'nin ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük'ün ebediyete intikalinin 37. yıldönümleri nedeniyle Marmara Grubu Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Engin Köklüçınar bir basın açıklaması yaptı.

Her iki lideri de yakından tanıma şerefine ermiş olan Engin Köklüçınar'ın açıklaması aynen şöyledir; "Kıbrıs Türkü'nün iki unutulmaz Kahramanı'nın ölüm yıldönümlerindeyiz.

15 Ocak 1984 yılında kaybettiğimiz Dr. Fazıl Küçük ve 13 Ocak 2012'de kaybettiğimiz Rauf Denktaş'ın yüksek hatıraları önünde Marmara Grubu Vakfı olarak saygıyla eğiliyoruz.

Bu iki Efsane Şahsiyete Kıbrıs Türk'ü müteşekkirdir. Zira Onların emsalsiz ve müstesna önderlikleri ve uzak görüşlülükleriyle Kıbrıs Anayasası'na koydurdukları garantörlük maddesiyle 1963 yılındaki Rum saldırılarında Türk uçakları Kıbrıs'a gelebilmiş ve 1974 yılında da Mehmetçik Ada'ya ayak basabilmiştir.

Federal temelde bir çözümün tarihsel bir gerçek olduğunu hayat felsefesi yapan Rauf Denktaş 'a ait bir hatırayı da, ruhlarını şad etmek için burada anmak isterim.

Atatürk'ü Rüyasında Görmüş

1974 Barış Harekatı öncesinin gecesinde Denktaş rüyasında Atatürk'ü görür. Atatürk kendisine : "Konjonktür değişti. Hazır ol" der.

Aynı gece sabaha karşı gelen bir telefonla uyandırılır.

"Türk askeri karaya çıkıyor" derler.

Dolayısıyla merhum Denktaş böylelikle hayatının en önemli ve en duygusal anlarını yaşar.

Dava adamlıklarının yanında, Kıbrıs Türkleri ile içiçe yaşayan bu iki önemli İnsan'ın manevi huzurlarında, ben ve Marmara Grubu Vakfı'nı oluşturan arkadaşlarımız saygı ile eğiliyoruz.

İnanıyoruz ki, yalnız Kıbrıs Türkleri değil, dünya Türkleri bu iki müstesna Önderi unutmayacaklardır.

Onları tanımış, Onlarla beraber bulunmuş bir insan olarak, diyebilirim ki, bu İki Kahraman, Kıbrıs Türkü'nün gerçek temsilcileri olarak Türklük durdukça yaşayacaklardır."

Dr. Akkan Suver, Engin Köklüçınar ve Şamil Ayrım ebediyete intikalinden kısa bir süre önce Rauf Denktaş'ı hastahanede ziyaret etmişlerdi.