Haberler

Dr. Akkan Suver Çin Halk Cumhuriyeti’nde düzenlenen Think-Tank konferansında

16 Kasım 2017 Perşembe - Okunma: 2513
Dr. Akkan Suver Çin Halk Cumhuriyeti’nde düzenlenen Thi

Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. AkkanSuver, ÇinHalkCumhuriyeti'nde tertiplenen 19. PartiKongresi'nden sonra gerçekleştirilen ve otuz iki ülkenin üst düzey düşünce kuruluşlarıyla oluşturulan "Think - Thank" konferansına katılarak bir konuşma yaptı. Dr. Akkan Suver yaptığı konuşmada, küreselleşmenin önemini vurguladı ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin dün ortaya koyduğu İpek Yolu felsefesinin gerçekte yarınlarımızın felsefesi olduğunu anlattı.

Aralarında Japonya Eski Başbakanı Yasuo Fukuda, Fransa önceki Başbakanı Dominique de Villepin, Pakistan Önceki Başbakanı Shaukat Aziz'in bulunduğu devlet adamlarının yanı sıra Afrika Politika Enstitüsü, Latin Amerika Araştırmaları Enstitüsü, Küba Sosyal Bilimler Enstitüsü, Hindistan Araştırmalar ve Gözlem Vakfı, Finlandiya Düşünce Akademisi, Polonya Sosyal ve Ekonomik Araştırma Merkezi, Rusya Arkeoloji ve Entoloji Halk Bilimler Akademisi, Belarus Sosyoloji ve Milli Bilimler Akademisi, Özbekistan Strateji Geliştirme Merkezi, Brezilya Uluslararası Araştırma Merkezi, Malezya Stratejik ve Uluslararası İncelemeler Merkezi, İtalya Uluslararası İşler Enstitüsü gibi kuruluşlarla üniversitelerin katılımıyla gerçekleşen sempozyumda Çin Sosyal Bilimler Akademisi ev sahipliği yaptı.

Sempoyum sonrası Dr. Akkan Suver'in Gözlem Gazetesi'nde yayınlanan makalesi aşağıdadır:

Birkaç gündür Pekin'deyim. Çin Halk Cumhuriyeti'nde tertiplenen 19. Parti Kongresi'nden sonra gerçekleştirilen ve otuz iki ülkenin üst düzey düşünce kuruluşlarıyla oluşturulan "Think - Thank" konferansında ülkemizi temsil ediyorum.

Fransa önceki Başbakanı Dominique de Villepin, Pakistan önceki Başbakanı Şevket Aziz ile Japonya önceki Başbakanı Yasuo Fukuda'nın katıldığı "Think - Thank" konferansında uluslararası ilişkiler sivil kanaat önderlerinin özgür düşüncelerini paylaştığı bir platformda ele alındı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in bir felsefe olarak ortaya koyduğu İpek Yolu Ekonomik Kuşağı isabetli görüşünü katılımcıların tamamının benimsemiş olduğunu tespit ettiğimiz konferansta Çin Halk Cumhuriyeti'nin ekonomide olduğu kadar büyüme ve gelişmede de kat ettiği mesafeyi her konuşmacı ayrı ayrı gündeme getirdi.

Amerikan Başkanı Donald Trump'ın ziyareti, onu takiben APEC toplantısı ve bu hafta gerçekleşecek Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmesi Başkan Xi Jinping'in dünya siyasetinde önemli bir aktör olmasının göstergesi olarak nitelenmektedir.

Bu arada hemen eklemeliyim ki; motosikletlerin, bisikletlerin Pekin'i artık yok. Son model otomobiller her yerde! Ve büyük cadde ve otoyollara rağmen kalabalık ve de sıkışık bir trafik! Havaalanından otelimiz otuz kilometre uzaktaydı. Bir buçuk saatte ancak gelebildik.

Görüşebildiğim katılımcılar bu büyümeyi, gelişmeyi takdir ediyorlar.

Konuştuklarımıza gelince; konferansa katılanlar özenle ve dikkatle Çin Halk Cumhuriyeti'nin son yıllarda küreselleşme alanında ortaya koyduğu düşüncelere vurgu yaptılar.

Artık küresel insan, küresel düşünce, küresel ticaret, küresel hukuka doğru bir yöneliş var.

İnsanlar demokrasi kadar güvenliğe de önem veriyorlar.

Gene yarının insanın vatandaş olarak, bir başka ülkede yaşayıp, bir diğer ülkede iş yapabileceğinden söz ediliyor. Şöyle ki, Türk vatandaşı, İspanya'da yaşayacak, Pakistan'da iş yapacak. Yarının küresel dünyasında, küresel insan böyle değerlendiriliyor.

Çin'in İpek Yolu düşüncesi ile Pekin'i Londra'ya ulaştırmakla kalmayacağı aynı zamanda kültürleri, insanları, dilleri, dinleri birbirine yakınlaştıracağı da katılımcıların övgüyle ortaya koydukları bir düşünce olarak konferansta şekillendi.

Ben de yaptığım sunumda küreselleşmenin önemini vurguladım ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin dün ortaya koyduğu İpek Yolu felsefesinin gerçekte yarınlarımızın felsefesi olduğunu anlattım.

Bu arada CCTV televizyonuna ülkem Türkiye'nin İpek Yolu'na verdiği önemi anlatan bir de mülakat verdim.

Özetlemek gerekirse Çin, çağı yakalayıp öncülüğüne soyunmuş durumda! Önemli bir aktör olarak dünya arenasında yerini almış olan Çin Halk Cumhuriyeti teknolojinin yanı sıra endüstrisini ve ekonomisini de küresel kılmış bulunmakta.