Haberler

Dr. Akkan Suver'in Kuşak ve Yol görüşleri Çin Basınında yer aldı

8 Ocak 2024 Pazartesi - Okunma: 225
Dr. Akkan Suver'in Kuşak ve Yol görüşleri Çin Basınında

Çin'in önde gelen basın kuruluşlarından China Daily 'de Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver'in görüşleri yayınlandı.

Gazete haberi özetle şöyledir: "Kuşak Yol" Girişimi medeniyete, refaha ve barışa giden yolu açıyor başlıklı yazıda, Xi Jinping'in 2013'te ilan ettiği girişimin üzerinden on yıl geçtiği, ardında olağanüstü tarihi ve kültürel zenginlik izleri bıraktığını anlatıyor. Sadece ekonomik bir yol olmadığı, aynı zamanda fikirlerin, iş birliklerinin, barışın, güvenliğin de bir yolu olduğu vurgulanıyor.
İkinci paragrafta Türkiye'nin Kuşak Yol güzergahındaki jeopolitik konumundan ve öneminde bahsediliyor. Kuşak Yol'un kavşağında bulunan Türkiye'nin, Avrupa'ya açılan özellikle Marmaray hattından bahsediliyor. Türkiye'nin kavşak konumunun, Türkiye'ye refah ve istikrar getireceği vurgulanıyor.

Kuşak Yol'un aslında dünya refahını destekleyen bir arter olduğundan bahsediliyor. Kuşak Yol girişimiyle Avrupa ürünlerinin, Moğolistan, Özbekistan ve Gürcistan'a ulaşacağı Azerbaycan'ın petrolü, Türkmenistan'ın doğalgazı, Özbekistan'ın pamuğu ve Çin'in ipeği gibi örneklerin ulusal sınırlarını aşacağı anlatılıyor.

Kuşak Yol'un aynı zamanda bir barış girişimi olduğu, Rusya-Ukrayna çatışması ve Filistin-İsrail çatışması gibi mevcut jeopolitik gerilimlerin ardında, insanların bu girişime her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu anlatılıyor. Kısacası insanlığın karşı karşıya olduğu pek çok zorluğa rağmen Kuşak Yol Girişimi umut ve fırsatlar getirdiği anlatılıyor.