Haberler

Haydar Aliyev, doğumunun 93. Yılında İstanbul’da anıldı

10 Mayıs 2016 Salı - Okunma: 3164
Haydar Aliyev, doğumunun 93. Yılında İstanbul’da anıldı

Azerbaycan’ın Milli Lideri Haydar Aliyev doğumunun 93. Yılında, İstanbul Başkonsolosu Mesim Hacıyev tarafından tertiplenen bir törenle anıldı. Kalabalık bir topluluğun huzurunda gerçekleşen törende söz alan hatipler, Haydar Aliyev’in Azerbaycan’ın bütünlüğü için ortaya koyduğu çalışmalar gündeme getirildi. Dr. Akkan Suver’in enerji stratejisini gündeme getirdi.


Dr. Akkan Suver’in konuşma metni aşağıdadır;

Haydar Aliyev'in Enerji Stratejisi

Dr. Akkan Suver

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı


Haydar Aliyev yaşasaydı bugün 93 yaşında olacaktı.

Ebediyete intikal edeli ise on üç yıl geçti.

Onun on yıl süren Azerbaycan yönetiminde ortaya koyduğu Türkiye - Azerbaycan birliktelik projesinin yol haritasını oluşturan eserler, bugün izlenen politikaların temel taşını oluşturuyor, dersek yanlış olmaz.

Doğumunun 93. yılında Haydar Aliyev'i enerji stratejisiyle anmak istedim. Zira O'nun temellerini attığı enerji stratejisi bugünkü güney enerji koridorunun alt yapısını oluşturdu. Ve gene bugün enerji alanında Türkiye, Avrasya'nın kalbi haline gelmekteyse bunun Haydar Aliyev'in eseri olduğunu da unutmamalıyız.

Dünden bugüne Bakü ile Ankara arasında gerçekleşen enerji projeleri Haydar Aliyev'in enerji stratejisinin eseridir. Bu projelerin temelleri Bakü -Tiflis -Ceyhan Boru hattıyla atılmıştı. Haydar Aliyev bütün enerji projelerini Türkiye ile birlikte gerçekleştirmeyi hedeflemişti.Bu hedef, Türkiye'nin bugün bir enerji üssü olmasının ufuklarını açmış bulunmaktadır.

SOCAR bunun en canlı örneğidir. TANAP çağın yatırımıdır. Bakü - Tiflis - Kars demiryolu projesi Avrasya'nın yüz akıdır. Bütün bu yatırım ve projeler geleceğe yönelik sürecin devamının işaretleridir.

Gene Azerbaycan - Türkiye ilişkilerinde var olan birliktelik de O'nun eseridir.

Türkiye'nin bugün en büyük yabancı yatırımcı partneri Azerbaycan'dır.

SOCAR Azerbaycan ve Türkiye arasında 2018 yılına kadar gerçekleştirilecek 20 milyarlık bir yatırımdır. İki ülke arasında ekonomik işbirliğinin en önemli temsilcisi olan bu birliktelik sonucunda oluşacak Star Rafinerisi ile ülkemizin ithalatında milyarlarca dolarlık bir döviz tasarrufu da sağlanacaktır.

Gene bu proje ile söz konusu rafineri petrokimya, enerji, lojistik ve dağıtım entegrasyonunu gerçekleştirecek dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ölçekli yatırımlarından biri oluşacaktır.

Petkim Yarımadası da bu projenin kapsamı içinde Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye'nin ilk kimya endüstri parkı konumuna gelecektir.

TANAP ise güney gaz koridorunun en önemli parçası olarak ve yaklaşık 10 milyar dolar bir proje maliyeti ile Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dev ortaklığın parlayan yıldızlarından biridir. TANAP Projesi ile Azerbaycan'dan yola çıkacak doğal gaz, Gürcistan'dan Anadolu'ya gelecek,Türkiye'yi doğudan batıya geçerek 1850 kilometre uzunlukla 2018 yılında Avrupa'ya varacak ve TAP projesine dahil olarak Avrupa'nın kalbine ulaşacaktır. Türkiye'nin; Avrupa'nın enerji arzına Azerbaycan gazı ile cevap verecek olan TANAP Projesi'nde %12, TAP Projesi'nde %20'lik bir paya sahip olduğunu da vurgulamakta ayrıca yarar görüyorum.

Bakü - Tiflis - Kars Demiryolu projesi ise bir başka birlikte iş yapma örneğidir. Bu proje ile yalnız Kafkas bölgesi değil, Orta Asya Avrupa'yla entegre olacaktır. Bu entegrasyon demirden ipek yoludur, Pekin'in Londra'ya bağlanmasıdır.

Bütün bu projeler kısa bir zaman periyodunu kapsamaktadır ama verimli bir geleceğin habercisidir.

Hasılı birer uygarlık eseri olarak gerçekleşen işbirliklerimiz, gerçekte Haydar Aliyev'in dün temelini attığı enerji projesinin hayata geçirilmesinden başka bir şey değildir.