Haberler

Karadağ’da yapılan özel bir toplantıyla Dr. Akkan Suver’in aldığı “Karadağ” kitabının Karadağ dilinde yayınlanan tercümesi tanıtıldı

20 Mayıs 2013 Pazartesi - Okunma: 6123
Karadağ’da yapılan özel bir toplantıyla Dr. Akkan Suver

Podgorica Şehir Kütüphanesi’nde yapılan törene Karadağ Başkan Yardımcısı Vujica Lazovic, Karadağ Bilim Bakanı Sanja Vlahovic ile Türkiye Büyükelçisi Mehmet Niyazi Tanılır ve Milletvekili Rifat Rastoder ile Karadağ İçişleri Eski Bakanı Jusuf Kalamperovic ve kalabalık bir dinleyici kitlesi katıldı.

Dr. Akkan Suver, Eşi Müjgan Suver ve Mine ve Cengiz Güldamlası ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Büyükelçiliği mensuplarının da katıldığı törende Karadağ Üniversitesi’nden Prof.Dr. Serbo Rastoder, Karadağlı Prof.Dr. Novak Adzic, kitabın yayıncı kuruluşunun direktörü Atvija Kerovic, Balıkesir Üniversitesi’nden Akademisyen Abidin Temizer’in söz aldığı tanıtım toplantısında konuşmacılar Dr. Suver’in başarılı çalışmalarından söz ettiler.

Prof.Dr. Serbo Rastoder yaptığı konuşmasında Dr. Suver’in tarihçi olmadığını belirtmesine rağmen tipik bir akademisyen ölçü ve değer ölçüsüyle bu kitabı kaleme aldığını ve ortaya koyduğu bu eserin gerçekte ciddi bir akademik çalışma olduğunu vurguladı.

Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic

Balıkesir Üniversitesi’nden Dr. Abidin Temizer ise, kendisinin bir Karadağ uzmanı akademisyen olduğunu, Dr. Akkan Suver’in disiplinlere dikkat ederek özverili bir çalışma hazırladığını, bunun Karadağ hakkında kaleme alınmış ilk fakat çok önemli bir örnek olduğunu söyledi. Kitabın öneminin tartışılmaz olduğunu dile getiren Dr. Temizer, bu kitabın alanında tek olduğuna da ayrıca dikkat çekti.

Söz alan Akademisyen Novak Adzic de, Dr. Akkan Suver’in hem tarih hem de Karadağ ile ilgili değerlendirmelerinin ve ortaya koyduğu görüşlerinin isabetli ve alanında ilk olduğunu gündeme getirdi.

Kitabı yayınlayan Almanoha Yayınevi’nin Genel Müdürü Atvija Kerovic, bu kitabın tercümesini okuduğunda büyük heyecan duyduğunu ve yayınlanmasının gerekliliğine inanarak, sorumlulukla bu işe giriştiğini beyan etti.

Törenin açılışını yapan Türkiye Cumhuriyeti Montenegro Büyükelçisi Mehmet Niyazi Tanılır ise Dr. Akkan Suver’in Türkiye’nin tanınmış bir aydını olduğunu belirterek, yazarlığının yanı sıra sivil toplum alanında ortaya koyduğu yüksek eserlerle ulusal ve uluslararası alanda kabul gören bir Türk düşünce adamı olduğunu belirtti.

Toplantıya katılan misafirlere, Dr. Akkan Suver, toplantı sonrasında kitaplarını imzaladı. 

Karadağ Meclis Başkanı Ranko Krivokapić