Haberler

Kazakistan Başkonsolosu Yerkebulan Sapiyev Marmara Grubu Vakfında

31 Aralık 2014 Çarşamba - Okunma: 3766
Kazakistan Başkonsolosu Yerkebulan Sapiyev Marmara Grub

Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Marmara Grubu Vakfı'nı ziyaret etti. Marmara Grubu Vakfı yöneticilerinin de hazır bulunduğu toplantı 31 Aralık tarihinde gerçekleşti.

Başkonsolos Yerkebulan Sapiyev’in ziyaretinde Dr. Akkan Suver, Şamil Ayrım, Prof. Dr. Atila Dicle, Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu, (E) Org. Necdet Timur, Cahit Karakullukçu, Cengiz Güldamlası ve Kenan Akın da hazır bulundu.

         Dr. Akkan Suver'in yaptığı konuşma metni aşağıdadır.

Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilere büyük önem vermekteyiz.

Önemle belirtmek isteriz ki; dün Türk Dilli Ülkeler İşbirliği'nin kurulması için girişimde bulunan Nursultan Nazarbayev'in görüşlerindeki isabet ve haklılığını bugün Türk dünyası kabul etmiş ve benimsemiştir.

Gene Nursultan Nazarbayev'in bir Türk Akademisi kurulması konusundaki düşünceleri hayata geçirilmek üzeredir.

Nursultan Nazarbayev, "Türklüğümüzü çocuklarımıza ve bütün dünyaya öğretelim" felsefesiyle de kabul gören bir düşüncenin sahibi olarak da dünyada tanınmakta ve bilinmektedir.

Türkiye'ye gelince devletimiz 2017-2018 dönemi için Kazakistan'ın BM Güvenlik Konseyi üyeliğini desteklemektedir. Bu devletimizin politikasıdır.

Gelecek yıl 2015'de Astana'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev başkanlığında Yüksek Düzeyde İşbirliği Konseyi toplanacaktır.

Bütün bunlar kısa paragraf başlıklarıyla Türk - Kazak münasebetlerinin bugünkü özetidir.

Bu arada önemle belirtmek isteriz ki; gelecek yıl Kazakistan Savaşı Zaferi'nin 70. Yılı kutlanacaktır.

Nursultan Nazarbayev burada da büyük bir öncülük göstererek hayatta bulunan 5115 muharip gaziyi unutmamış ve onları birer hediye seti ve kutlama yazılarıyla aramış ve anmıştır. Bu da O'nun uzak görürlülüğünün, kadirbilirliliğinin ve yüksek vefasının ayrı bir işaretidir.

İşte dünden bugüne gelişen Türkiye - Kazakistan ilişkilerini birkaç satırla özetlemek istedim.  

Bugün burada bir araya gelen biz Marmara Grubu Vakfı yöneticileri olarak, Kazakistan'ın yeni yılını kutluyoruz. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in de sivil toplum kimliğimizle yeni yıllarını tebrik ediyor ve O'nun yüksek şahsında Kazak kardeşlerimize mutluluklar diliyoruz.