Haberler

Kazakistanda Atatürk Heykeli

29 Ocak 2024 Pazartesi - Okunma: 328
Kazakistanda Atatürk Heykeli

Kazakistan'ın Almatı şehrinde El-Farabi Bulvarı üzerinde bulunan Atatürk Parkı'nda, granit bir kaide üzerine dikilen Atatürk Heykeli, düzenlenen bir törenle açıldı.

3 metre yüksekliğinde olan Atatürk Heykeli, Kazak Heykeltraşlar Aidos Burkitbayer ve Timur Burkitbayer tarafından yapıldı.

Kazakistan Kültür Bakanı Aida Baleyeva'nın açılışını yaptığı Atatürk Heykeli'nin töreninde Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ve Almatı Büyükşehir Belediye Başkanı Yerbolat Dosoyer de hazır bulundu.
 
Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver Atatürk Heykeli'nin açılışı münasebetiyle Kazakistan Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev ile Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Nuriddin Amankul'a teşekkür mektubu gönderdi.
 
Dr. Akkan Suver'in mektubu aynen şöyledir: “Kazakistan Devleti’nin ve Kazak Milleti’nin yüksek alicenaplığının bir örneği olarak, diktiğiniz Atatürk Heykeli bizleri gururlandırmış ve sevince boğmuştur.
 
Yüksek şahsınızda Kazakistan Hükümeti’ne, Kazak kardeşlerimize Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle şükranlarımızı sunuyoruz.
 
Lütfedip en derin saygılarımızı kabul edin.”