Haberler

KEİPA (PABSEC) 54 Genel Kurulu Toplandı

20 Kasım 2019 Çarşamba - Okunma: 1922
KEİPA (PABSEC) 54 Genel Kurulu Toplandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 54. Genel Kurulu Sofya’da toplantı. Bulgaristan Cumhuriyeti Milli Meclisi Başkanı Tsveta Karayancheva’nın konuşmasıyla çalışmalarına başlayan KEİPA (PABSEC) Genel Kurulu’nda Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Tomislav Donchev de hazır bulundu.

Marmara Grubu Vakfı adına Genel Kurula katılan Dr. Akkan Suver da yaptığı konuşmada Avrasya Ekonomi Zirveleri’nin önemi üzerinde durdu.

Dr. Akkan Suver'in 54. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma metni

Saygıdeğer Başkan
Değerli Milletvekilleri

Yüksek Heyetinizi Türkiye'nin Marmara Grubu Vakfı adına sivil toplum kimliğimizle selamlıyorum.

Sözlerime Bulgaristan'ın Büyük Devlet ve Düşünce adamı, Marmara Grubu Vakfı'nın 23 yıl önce başlattığı Avrasya Ekonomi Zirveleri’nin kuruluşunda yer alan, önceki Cumhurbaşkanlarından Zhelyu Zhelev'i saygı ve özlemle anarak başlamak istiyorum.
Zhelyu Zhelev bir barış ve diyalog adamıydı.

Marmara Grubu Vakfı olarak bizler de sivil toplum kimliğimizle 23 yıldır barış ve diyalog yolunda itina ve özveriyle Avrasya Ekonomi Zirveleri'ni tertiplemekteyiz.

Günümüzde büyük acılar yaşayan insanların barışa olan ihtiyacının hepimiz farkındayız. Karadeniz bölgesi de, Balkanlar da, Kafkas coğrafyası da zaman zaman bu acıları yaşamıştır. Yer yer de yaşamağı da sürdürmektedir. Bir barış platformu olarak Marmara Grubu Vakfı yirmi üç yıldır diyalog felsefesiyle barışa hizmet etmeğe çalışmaktadır. Çalışmalarımızı uluslararası alanda devlet adamları, akademisyenler, din adamları ve başarılı gençlerle birlikte sürdürmekteyiz.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi de hem Genel Sekreter hem de üyeleriyle Avrasya Ekonomi Zirvelerimizde yer almaktadır.

Sofya toplantısını fırsat bilerek; gelecek yıl tertipleyeceğimiz 23.Avrasya Ekonomi Zirvesi’nden söz etmek arzusundayım.
23.Avrasya Ekonomi Zirvesi 8-9 Nisan 2020 günleri İstanbul’da gerçekleştirecektir.

Geride bıraktığımız yıllarda ortalama olarak 40-44 ülkenin Cumhurbaşkanı, önceki Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı, parlamenter, akademisyen, iş insanı ve din adamı düzeyinde katıldığı Avrasya Ekonomi Zirveleri'nde; bu yıl aşağıdaki konuları gündeme getireceğiz:

Bir Yol, Bir Kuşak projesinin aydınlığında
-EKONOMİ PLATFORMU, Ekonomi ‘de gelişimin ve istikrarın yeni değerleri,
-ENERJİ PLATFORMU, Yenilenebilir enerji alanında gelişmeler ve fırsatlar,
-KADIN PLATFORMU, Siyasette, endüstride, ekonomide, Lider kadınlar,
-BARIŞ PLATFORMU, Küresel gelecekte barışın korunması, sürdürülebilir kılınması, güvenliğin ve güvenin yeniden kurulabilmesi,
-KENTLER PLATFORMU, Yerel yönetimler sosyal projelerle eşitliği hayata nasıl geçirebilirler?

KEİPA mensuplarını da 23.Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde aramızda görmek istiyoruz.

Davetimi yüksek heyetinize bu kürsüden tekrarlıyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum.

PABSEC (KEİPA) 54. Genel Kuruluna katılan Dr. Akkan Suver Bulgaristan'ın eski Ankara Büyükelçisi ve Marmara Grubu Vakfı Onur Madalyası Sahibi Branimir Mladenov'la da bir araya geldi.

Bu arada Babür Koçoğlu ve Dr. Serdar Eraslan Dr. Akkan Suver’i Bulgaristan ziyaretinde yalnız bırakmadılar.