Haberler

Marmara Grubu Vakfı 16. Avrasya Ekonomi Zirvesi çalışmaları çerçevesinde İstanbul Ceylan InterContinental Otel’de tertiplediği Enerji Arama Toplantısını büyük bir başarıyla tamamladı

24 Ocak 2013 Perşembe - Okunma: 4511
Marmara Grubu Vakfı 16. Avrasya Ekonomi Zirvesi çalışma

 Dr. Akkan Suver’in açış konuşmasıyla başlayan toplantıda; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Dr. Murat Mercan, Dışişleri Bakanlığından Diplomat Ayşe Berriz Ekinci, ABD’den Edward Chow, ABD’den Bülent Alirıza, Rusya’dan Dr. Valeri Nemov ve German Marshall Fund’dan Sir Micheal Leigh’nin yanı sıra Türkiye’den Necdet Pamir, Mehmet Öğütçü, Kenan Yavuz, Pars Kutay, Tahir Uysal gibi Enerji alanının tanınmış şahsiyetlerinin yer aldığı toplantı yedi buçuk saat sürdü.

 

Dr. Suver konuşmasında:

‘’Marmara Grubu Vakfı olarak öncelikle ülkemizin enerji köprüsü ya da transit ülke olma gibi dar anlamlı hedefleri bırakıp enerji merkezi olma gibi tutarlı, akılcı ve çağdaş bir hedefi önüne koymasının gerekliliğine inanıyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek için Türkiye'nin enerji ticaret, enerji bilgi ve enerji teknoloji merkezi olması gerektiğine de inanıyoruz. 2013 ve sonrasında uygulanacak enerji politikasında, fosil kaynaklara olan bağımlılığın azaltılması, ithalatın adım adım düşük seviyelere çekilmesi, kaynak ve tedarikçi ülke çeşitliliğine gidilmesi, yeni petrol ve doğalgaz üretilmesi, tüm çevre bölgelere yönelik projeler geliştirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik çalışmaların yoğunlaştırılması, enerji teknolojisi konusunda atılımların yapılmasının yol haritasının çizilmesi gerekmektedir. İşte bu arama toplantılarının başlangıç hedefinden biri de budur.‘’ dedi.