Haberler

Marmara Grubu Vakfı Arnavutluk’u ziyaret etti

05 Şubat 2013 Salı - Okunma: 7839
Marmara Grubu Vakfı Arnavutluk’u ziyaret etti

Marmara Grubu Vakfı’nın Dr. Akkan Suver başkanlığında İstanbul Milletvekili İsmail Safi, Dr. Fatih Saraçoğlu, Şamil Ayrım, Engin Köklüçınar, Cafer Okray, İbrahim Aksoy, Gökhan Esen ve Mete Güldamlası’ndan oluşan heyeti 5 Şubat 2013 günü Tiran’da Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani tarafından kabul edildi. Türkiye Büyükelçisi Hasan Sevilir Aşan da kabule katıldı. Kabulde Cumhurbaşkanı Bujar Nishani Dr. Akkan Suver’in 16. Avrasya Ekonomi Zirvesi davetini kabul etti. Cumhurbaşkanı Bujar Nishani kabulde Dr. Suver ve arkadaşlarının faaliyetlerini övdü.

 

Aynı gün Dr. Akkan Suver ve İstanbul Milletvekili İsmail Safi’den oluşan Marmara Grubu Vakfı heyetini Başbakan Sali Berisha da kabul etti. Görüşmede Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçisi Hasan Sevilir Aşan da hazır bulundu. Başbakan Berisha Marmara Grubu Vakfı’nı tanıdığını, çalışmalarını takdir ettiğini ve şartlar elverdiği takdirde 16. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılmak istediğini heyete bildirdi.

 

Heyet ayrıca Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Ticaret ve Enerji Bakanı Edmond Haxhinasto’yu ve Kamu Yönetimi, Ulaştırma ve Telekomünikasyon Bakanı Sokol Olldashi’yi makamlarında ayrı ayrı ziyaret etti. Ziyaretler sırasında Dr. Suver iki bakanı da Türkiye’ye davet etti. 

 

BASIN AÇIKLAMASI

Ziyaret sonrası basına bir açıklama yapan Dr. Akkan Suver özetle şunları söyledi:

 “Geride bıraktığımız hafta beraberimde Marmara Grubu Vakfı’ndan arkadaşlarım İstanbul Milletvekili İsmail Safi, İbrahim Aksoy, Dr. Fatih Saraçoğlu, Engin Köklüçınar, Şamil Ayrım, Cafer Okray, Mete Güldamlası ve Gökhan Esen’le birlikte Tiran’a bir günlük çalışma ziyaretinde bulunduk. Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Hasan Sevilir Aşan büyük bir incelik ve nezaket göstererek Cumhurbaşkanı ve Başbakan ziyaretlerimizde bizi yalnız bırakmadı, onurlandırdı.

Devletten devlete olan dostluğu, Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle halktan halka aksettirmenin çabasıyla ayak bastığımız Tiran’da Cumhurbaşkanı Bujar Nishani tarafından kabul edildik. Siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda ilişkilerimizi tek bir sözle, parlak diye ifade eden Cumhurbaşkanı Bujar Nishani bizi samimiyetle ağırladı.

Başbakan Sali Berisha, kendisini İsmet Paşa’ya benzetti. “Ben de O’nun gibi önce cumhurbaşkanlığı yaptım, şimdi başbakanım” dedi. Sali Berisha yılların devlet adamı olarak Türkiye – Arnavutluk münasebetlerine verdiği yüksek önemi de ziyaretimizde vurguladı.

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Ticaret ve Enerji Bakanı Edmond Haxhinasto Arnavutluk ekonomisiyle Türk işadamlarının oynadığı müspet rolü gündeme getirdi. Türk yatırımcıların Arnavutluk’ta çok sıcak bir iklim bulduklarını söyledi. Türk sermayesinin Arnavutluk’ta daha pek çok alanda yer almasının gerekliliği üzerinde de durdu.

Kamu Yönetimi, Ulaştırma ve Telekomünikasyon Bakanı Sokol Olldashi, ekonomik işbirliğinin sürekliliğine temas etti ve bu sürekliliğin diğer alanların da gelişmesini temin edeceğini söyledi.

Bir günlük çalışma ziyaretini özetlerken eklemek isterim ki, biz Arnavutluk’ta sevgiyle, dostlukla kucaklandık. Bir defa daha aramızdaki kuvvetli manevi bağlara müşterek tarih ve geleneklerimize tanık olduk.”