Haberler

MARMARA GRUBU VAKFI GAGAVUZYA’DA

31 Ekim 2014 Cuma - Okunma: 5191
MARMARA GRUBU VAKFI GAGAVUZYA’DA

30 Ekim 2014 ile 3 Kasım 2014 günleri arasında gerçekleşen Gagavuzya 3. Uluslararası Ekonomi Forumu’nun çalışmalarına katılmak üzere Marmara Grubu Vakfı Gagavuzya’ya gitti.Dr. Akkan Suver, Müjgan Suver, Necdet Timur, Nezihe Timur, Dr. Fatih Saraçoğlu, Aslı Saraçoğlu, Şamil Ayrım, Gülhan Ayrım, Ertuğrul Kumcuoğlu, Ümran Kumcuoğlu, Cengiz Güldamlası, Mine Güldamlası, Cahit Karakullukçu, Deniz Karakullukçu, Yalçın Sönmez, Nurdan Sönmez ve Leyla Tavşanoğlu’ndan oluşan Marmara Grubu Vakfı Heyeti Kişinev’de çeşitli temaslarda da  bulundular. Gene Moldova ziyareti sırasında Dr. Akkan Suver ve Müjgan Suver'İ Moldova eski Cumhurbaşkanı Petru Lucinschi de kabul etti. Kişinev'in ünlü Bağbozumu Bayramı'na da katılan Dr. Suver, Azerbaycan Büyükelçisi Namıq H. Aliyev ile de biraraya geldi. Marmara Grubu Vakfı onuruna T.C. Moldova Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal'da heyeti bir resepsiyon vererek ağırladı.    

Cumhurbaşkanı Petru Lucinski Dr. Akkan Suver'i kabul etti

Dr. Akkan Suver, Moldova'nın Başkenti Kişinev'de Moldova Eski Cumhurbaşkanı Petru Lucinski tarafından da ağırlandı. Fotoğrafta Petru Lucinski ve Dr. Suver'i Kişinev'de yemekte görmektesiniz.

Azerbaycan Büyükelçisi Namıq H. Aliyev Dr. Suver ve arkadaşlarına yemek verdi.

Marmara Grubu Vakfı Moldova ziyareti sırasında Azerbaycan'ın Moldova Büyükelçisi Namıq H. Aliyev heyeti ağırlayarak bir akşam yemeği verdi. Yemekte Dr. Akkan Suver Büyükelçi Aliyev'e Atatürk kitabı hediye etti. 

Türkiye'nin Kişinev Büyükelçisi M. Selim Kartal Marmara Grubu Vakfı'na resepsiyon verdi 

Marmara Grubu Vakfı'nın Moldova ziyareti sırasında Kişinev Büyükelçimiz Mehmet Selim Kartal verdiği resepsiyonla heyeti kabul etti. Resepsiyon'da Büyükelçi Mehmet Selim Kartal'a Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver Hürriyet Gazetesi tarafından yayımlanan ve Atatürk'ü anlatan Sarışın Bir Kurt kitabını hediye etti. 

 

Dr. Akkan Suver'in 31 Ekim 2014 günü

III. Halklararası Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşma metni  

Marmara Grubu Vakfı olarak tekrardan Gagavuzya'da bulunmaktan büyük onur ve mutluluk duyuyoruz.

Bugün burada huzurlarınızda Eşimle birlikte arkadaşlarım, Necdet-Nezihe Timur, Dr. Fatih-Aslı Saraçoğlu, Şamil-Gülhan Ayrım, Ertuğrul-Ümran Kumcuoğlu, Cengiz-Mine Güldamlası, Cahit-Deniz Karakullukçu, Yalçın- Nurdan Sönmez ve Leyla Tavşanoğlu Hanımefendi'yle birlikteyim.

Bu arkadaşlarımdan Müjgan Suver'e, Dr. Fatih Saraçoğlu'na, Şamil Ayrım'a, Ertuğrul Kumcuoğlu'na, Necdet Timur'a, Cengiz Güldamlası'na, Yalçın Sönmez'e geride bıraktığımız Eylül Ayı içinde Gagavuzya büyük bir cömertlik göstererek madalya verdi.

Arkadaşlarım ve Ben Gagavuzya'nın takdim ettiği madalyalara ve gösterdiği incelik ve de dostluğa müteşekkiriz.

Seksen yıl önce Büyükelçi Hamdullah Suphi Tanrıöver'in açtığı ışıklı yolla, Türkiye'nin tanıdığı ve sahiplendiği Gagavuzya ile en son olarak 1991'de en üst düzeyde Türkiye ile Gagavuzya arasında gerçekleşen ziyaretlerle başlayan siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz bugün yükselen bir grafikle devam etmektedir.

Marmara Grubu Vakfı sivil toplum kimliğiyle bu ilişkilere büyük önem vermekte ve yapıcı faaliyetlerle bu çalışmaları desteklemektedir.  

Uluslararası alanda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda Gagavuzya'nın varlığını hemen hemen her ülkede gündeme getirdik. Bütün bu verimli çalışmaları gerçekleştirirken Başkan Sayın Mihail Formuzal'ın büyük destek ve ilgisini gördük. Huzurlarınızda Sayın Mihail Formuzal Başkanımızın yüksek şahsında Gagavuz kardeşlerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyorum.

Bizler Gagavuz'ları Moldova'nın çalışkan ve üretken insanları olarak değerlendirmekteyiz.

Moldova ile dostluk bağlarımızda tarihi ve sarsılmaz bir köprü olarak gördüğümüz sizlerin Türk kimliklerinizi sürdürmeniz ve asırlardır yaşadığınız topraklar üzerinde kendi kendinizi yönetmeniz için Moldova’nın yarattığı bu imkanı da takdirle karşıladığımızı burada belirtmekte büyük yarar görüyorum.

Gerçekten Gagavuzların ana yurtları Moldova’nın toprak bütünlüğüne saygı içinde iyi birer yurttaş olarak yaşama arzusu Moldova’nın refahına katkıda bulunmaktadır. Ekonomi, ticaret, ulaştırma, kültür, eğitim ve benzer alanlarda ilişkilerimizin daha da ileri boyutlara ulaşmasında Moldova’nın sadık vatandaşları Gagavuzların da payı büyüktür.

Bu çerçevede Gagavuzlarla beraber atacağımız adımlar sayesinde Türkiye- Moldova ilişkilerinin de kısa vadede güç kazanacağını düşündüğümü belirtmekte yarar görüyorum.  

Türkiye ile Gagavuzya arasındaki ekonomik ilişkiler gelişim ve ilerlemeye açıktır.  

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Moldova hükümetinin vize kaldırılması konusundaki anlayışlı tutumları neticesinde iki ülke arasında gerçekleşmekte olan ticaret hacminin artacağına inanmaktayız.   

Halen Moldova'da faaliyetlerde bulunan Türk şirketlerinin sayısı 120 civarındadır. Bunların pek az bir kısmı buradadır. Moldova'da kayıtlı yabancı sermayeli şirket sayısı bakımından Türkiye, Romanya ve İtalya'dan sonra üçüncü sıradan yer almaktadır.

Türkiye'nin Moldova kayıtlarına göre, Moldova'ya gerçekleşen yabancı sermaye yatırımı bakımından Türkiye, toplam 23.6 milyon ile 10. sırada yer almaktadır.

Oysa Türk sermaye girişi bakımından dikkate alınması gereken diğer bir faktör de, Hollanda gibi üçüncü ülkeler üzerinden Moldova’ya gelen Türk sermayesidir. Nitekim Moldova’da büyük yatırımları bulunan Efes Grubu ve Turkcell, Hollanda üzerinden gelen yabancı sermaye olarak gözükmektedir.

Sonuç itibariyle, üçüncü ülkeler üzerinden gerçekleşen Türk sermayesi ile kayıt altına alınmamış şirket sermayeleri de dikkate alındığında, Moldova’daki Türk yatırımlarının 348 milyon dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu durumda, Türkiye yabancı yatırımlar bakımından Moldova’da ilk sıralarda yer almaktadır. Bununla beraber, Türkiye Hazine Müsteşarlığı'nın stok kayıtlarına göre, ülkemizden Moldova’ya 11,6 milyon dolar sermaye ihracı gerçekleştirilmiştir.

Moldova’da faaliyet gösteren Türk şirketleri gıda, içecek, tarım ürünleri üretimi ve pazarlaması, telekomünikasyon, tekstil ve hazır giyim, turizm, müteahhitlik hizmetleri, inşaat malzemeleri üretimi ve pazarlaması, ilaç pazarlama, restoran işletmeciliği ve taşımacılık gibi geniş bir yelpazede faaliyet göstermekte ve yaklaşık 4,500 kişiye istidam sağlanmaktadır.

Bu istihdamın 2000 kişisi Gagavuzya'dır.

Bu da Asena Tekstil Firması'dır.

Gene Gagavuzya'da gerçekleştirilen Türk yatırımlarının tutarı yaklaşık 1 milyon dolar gözükmekle birlikte, söz konusu tutar tek başına Asena Tekstil'in piyasa değerinin çok altındadır.    

Gene Moldova’daki Türk yatırımlarının miktarında önemli artışlar yaşanırken, söz konusu artışlarda Leogrand, Efes Vitanta, Moldcell, Asena Tekstil, Nefis, Infinity, Ece Banyo şirketleri bünyesinde yapılan yatırımlar önemli yer tutmaktadır.

Öte yandan TİKA'nın bu bölgede ortaya koyduğu performans işadamlarımızdan daha fazla ve daha etkin bir çizgidedir.

Zira TİKA verimli bir çalışmayla Türkiye'yi temsil etmektedir. Su kanalları inşaatları, okul ve hastahane restorasyonları teknik araç ve gereçlerinin yanı sıra gerçekleştirdiği büyük kütüphane hibesiyle TİKA Gagavuzya'dadır. 

Gagavuzya'ya sundukları hizmet ve yapmış oldukları değerli çalışmalardan dolayı TİKA'ya teşekkürlerimizi burada sunmağı bir görev addediyorum.  

Sonuç olarak önemle belirtmek isterim ki Gagavuzya, Türkiye ile Moldova arasındaki gerçek köprüdür. Bize düşen de bu köprüyü kuvvetli kılmaktır.

Marmara Grubu Vakfı olarak Gagavuzya'ya büyük önem veriyoruz. İnanıyoruz ki, Gagavuzlar yalnız Türk-Moldova ilişkilerinde değil geleceğin balkan barışında da önemli bir rol oynayacaklardır. Arkadaşlarım ve ben bir defa daha sizleri Başkan Sayın Mihail Formuzal'ın şahsında saygıyla selamlıyor esenlikler diliyoruz.   

Gagavuzya III. Halklararası Ekonomik Forumunda Marmara Grubu Vakfı Mihail Formuzal'a yağlı boya bir İstanbul tablosu hediye etti.