Uluslararası Toplantılar

Müjgan Suver, CEEMAN toplantısında konuştu

6.11.2015 - Okunma: 4934
Müjgan Suver, CEEMAN toplantısında konuştu

Merkezi Slovenya'nın Bled şehrinde bulunan CEEMAN (Orta ve Güney Avrupa Yönetim Geliştirme Derneği) tarafından, 5-6 Kasım 2015 tarihinde İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde "Yönetici Eğitim Forumu" tertiplendi. Forum'da "Güney Doğu Avrupa’nın Mevcut Ve Gelecek Çalışma İhtiyaçları ile Üst Düzey Yönetici Eğitim Arayışları" tartışıldı.

IEDC-Bled Yönetici Okulu ve İzmir Ticaret Odası tarafından tertiplenen toplantıda Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, 6 Kasım 2015 Cuma günü  "Yükselen Değer: Kadın Yetenekler" başlıklı bir konuşma yaptı.

'Çeşitlilik, şirketlerin verimlilik gücünü artıyor'

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver konferansta yaptığı konuşmada, günümüzde bilim ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediğine vurgu yaparak, “Doğal olarak bunun paralelinde toplumsal kültürel bireysel yaşam bekleyenler iş yaşamındaki küresel rekabeti şirketlerdeki stratejik yönetimi de ön plana çıkarıyor. Gelecekte farklı kuşakların, farklı duygular birarada çalışacaklar ve yaşayacaklar. Çeşitlilik ve sorumluluk sahibi iş kültürüne sahip olacağız. Buna mecburuz. Başka türlü bu işi yürütemeyeceğiz” dedi.

Çeşitliliğin şirketlerin rekabet gücünü artırdığını kaydeden Suver, şöyle devam etti: “Çeşitlilik şirketlerin ekonomik performansını da güçlendirecek. Yönetimde etnik çeşitlilik ve cinsiyet sağlayan şirketlerin faaliyet karlarının artacağına işraret ediyor. Sorumluluklarda yeni bir dönem başlıyor; sürdürülebilirlik. Firmaların vizyonunda önemle korumaları gerekecek olan bir konu olmaya devam ediyor. Ekonomide karlılığın yanında artık topluma ve çevreye katkılarını düşünmemiz gerekiyor. Çevreye yok eden bir ekonominin yaşamasına müsaade edemeyiz. Toplumu kalkındırmayan, refahı eşit bölüştürmeyen bir ekonomiyi de toplumsal kalkınma olarak isimlendirmeyiz.”

Önümüzdeki yıllar içinde şirketlerin yeniden yapılanacağını aktaran Suver, “İş dünyasını şekillendiren uzun vadeli küresel eğilimlere baktığımızda yine birçok ihtimalleri görüyoruz. Ama bunların içinde yükselen ekonomilerde artan tüketici sayısı, yaşlanmaya başlayan dünya nüfusu ve yetenekli iş gücü için küresel rekabet en önemlilirden diye düşünüyorum. Tüm bu değişimler doğrultusunda önümüzdeki yıllar içinde şirketler yeniden yapılanacak. Rekabet ortamında kalıcı olabilmek için, yetenekli eleman arayışına girecekler. Teknolojisinin gelişmesiyle şirketlerin sosyal sorumlulukları artacak. İnsani özellikler önem kazanacak. Erkeklerin yaptığı pek çok işi kadınlar yapmaya başlayacak. Üst yönetimlerde kadın sayısı artacak” diye konuştu.

Türkiye'den akademisyenler ile iş dünyasından yöneticilerin katıldığı toplantıya Arnavutluk, Avusturya, Estonya, Slovenya, Rusya'dan akademisyenler ve yöneticiler de iştirak ettiler.