Haberler

Özbek - Türk sivil düşünce çalıştayı yapıldı

14 Aralık 2021 Salı - Okunma: 840
Özbek - Türk sivil düşünce çalıştayı yapıldı

Özbekistan Gelişme Merkezi ile Marmara Grubu Vakfı arasında gerçekleşen Türkiye - Özbekistan diplomatik ilişkilerinin 30. Yılı çalıştayı Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar'ın katılımıyla yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Eldar Tulyakov, bu ilk toplantı sayesinde Türkiye ile Özbekistan arasında halktan halka ulaşımı sağlayan bir yolun açıldığını anlattı.

Dr. Akkan Suver ise yaptığı konuşmasında bugünün tarihi bir gün olduğunu vurgulayarak Türk - Özbek sivil düşünce alanında yeni bir sahife açılmasının önemini gündeme getirdi.

Daha sonra söz alan Türkiye Büyükelçisi Olgan Bekar ilişkilerimizin sahip olduğu yüksek değerleri ortaya koydu.

Söz alan diğer konuşmacılardan Alisher Kadyrov Türk Özbek ilişkilerinde stratejik partnerliği, Farukh Khakimov Özbekistan'ın Afganistan politikasını ve Shakhodat Khoshimova da bölgede Özbek - Türk gelişmesinin önemini anlattılar.

Toplantı karşılıklı anı hediyelerinin sunumuyla nihayete erdi.

Dr. Akkan Suver' in konuşma metni aşağıdadır:

“Değerli Arkadaşlarım,

Bu ziyaretimizle Türkiye ile Özbekistan arasındaki sivil toplum ilişkilerinde tarihe geçecek yepyeni bir sayfa açıyoruz.

Ortak tarih ve ortak kültürel mirası 2016 yılında stratejik ortaklık düzeyine taşıyan Sayın Erdoğan ve Sayın Mirziyoyev’in değerli çalışmalarına bugün birincisini gerçekleştireceğimiz etkinliğimizin sivil toplum düzeyinde katkıda bulunacağına olan yüksek inancımla sizi selamlıyorum. İlişkilerimizi dünden bugüne oluşturan Değerli Arkadaşım Eldar Tulyakov’a da Şahsım ve arkadaşlarım adına en içten teşekkürlerimi de sunmak isterim.

Özbekistan, 33 milyona yaklaşan nüfusu, jeostratejik konumu, köklü tarihi, zengin kültürel değerleri ve ekonomik potansiyeliyle bölgesel barış ve istikrar için önemli bir konumda bulunmaktadır. Türk Devleti’nin kardeş Özbekistan ile arasındaki işbirliğinin her alanda gelişmesine büyük önem verdiği gerçeğinden yola çıkarak, Marmara Grubu Vakfı olarak Özbekistan’da Stratejik Kalkınma Merkezi ile birlikte sivil toplum kimliklerimizle bu ilişkileri halktan halka aktarmanın yüksek heyecanı içindeyiz.

Öncelikle yüksek heyetinize arkadaşlarımı tanıtmak istiyorum.

Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Ekselansları Olgan Bekar lütfedip bizi yalnız bırakmadılar ve toplantımızı şereflendirdiler.

Sayın Cafer Okray, Marmara Grubu Vakfı’mızın Genel Sekreteri’dir. Türkiye merkezli küresel bir özel danışmanlık firması olan UDAŞ'ın Kurucusudur. Uluslararası alanda İtalya, İngiltere ve Japonya başta olmak üzere birçok ülke ile iş yapmaktadır. Yaptıkları çalışmalar arasında Türkiye ve Orta Asya'daki enerji santralleri, otoyollar, barajlar ve su arıtma tesisleri gibi büyük altyapı projeleri de vardır.

Sayın Abuzer Sarı, Sigma Mühendislik Hizmetleri’nin Kurucusudur. Hem Türkiye’de hem de başta Rusya, Azerbaycan, Libya, Özbekistan ve Irak olmak üzere pek çok ülkede başarılı projelere imza atmıştır.

Sayın Kazım Çelik, 1994 yılından beri Çelik İnşaat'ın Genel Müdürlüğünü ve Çeska Enerji ve Çelik Yapı Malzemeleri şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. Depreme dayanıklı yapıların inşası, kimyevi gübre ithalatı ve ihracatı, biyokütle, rüzgar ve güneş enerji santralleri Çelik’in ilgi alanlarından bazılarıdır.

Sayın Oğuzhan Ceylan, Özel Adem Ceylan Final Teknik Koleji’nden ve Özel Nurşen Ceylan Anaokulu’ndan oluşan Güzeller Eğitim Kurumları’nın Genel Müdürlük görevini yürütmektedir. Oğuzhan Ceylan’ın eğitim geçmişinde İstanbul Teknik Üniversitesi, London School of Economics, Northwestern Üniversitesi gibi önemli kurumlar yer almaktadır.

Sayın Bilal Bilici, polimer, kimyasal, petrol dağıtımı ve ticaretinde önde gelen pazar liderlerinden biri olan Polydist şirketinin tüm Türkiye operasyonlarından sorumlu Genel Müdürü’dür. Polydist Türkiye, Orta Doğu, Avrupa, ABD, Latin Amerika ve Asya'dan küresel lider petrokimya tedarikçileri ile birlikte çalışmaktadır. Aynı zamanda Bilici Holding’te yönetim kurulu üyesi olan Bilici, İstanbul’da Guatemala Fahri Konsolosluğu görevini sürdürmektedir.

Gene aramızda Çalık Holding’in Taşkent Temsilcisi Ümidjon Alimov da hazır bulunmaktadır. Çalık Holding bildiğiniz üzere dünyanın 5 kıtasında ve 31 ülkesinde enerji, inşaat, madencilik, finans, tekstil, telekom ve dijital alanında faaliyette bulunan Türkiye’nin yüz akı önemli bir holdingidir.

Yalnız kültürel boyutta değil, küresel ve bölgesel boyutta ekonomik ve sosyal ilişkilerimize sivil toplum kimliğimizle yardımcı olabilmek düşüncesiyle oluşturduğumuz birlikteliğimiz gelecekte diğer sivil toplum kuruluşlarına örnek olacaktır.

Öncelikle belirtmek isterim ki Türkiye ile Özbekistan arasında 2017 ve 2018 yıllarında imzalanan 48 anlaşma bizlere güven ve istikrar kapılarını açmıştır.

Vizelerin kaldırılması ile iki kardeş halkın insanları birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı elde etmişlerdir.

Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacmi her geçen gün artarken, iki Cumhurbaşkanı’nın öngördüğü üzere, iki ülke arasında ticaret hacmi 5 milyon Dolar hedefine doğru yol almaktadır. Bugün Türkiye Özbekistan’ın en önemli dört ticari ortağından biri olmuş bulunmaktadır.

Özellikle de, 2019 yılında Özbekistan’ın Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’ne üye olmasına bizler Türkiye’de büyük önem verdik. Zira bu üyelik, Türkiye-Özbekistan ilişkilerine yeni bir veçhe vermiştir.

Gene otuz yıl içinde yer alan son iki yılı pandemiyle geçmiş olsa da, Özbekistan’daki Türk şirketlerinin sayısı 1700 civarında olmuş ve söz konusu şirketlerin yatırım tutarı da 1 milyar Dolara ulaşmıştır.

Gene burada yüksek huzurlarınızda belirtmek isterim ki 1700 Türk sermayeli firmanın istihdam ettiği insan sayısı 50.000 civarındadır.

Gördüğünüz gibi Türkiye ile Özbekistan arasında ekonomi diplomasisi işlemektedir.

Bize düşen kültür ve sosyal ilişkiler diplomasisini hızlandırmak, geliştirmek olacaktır.

Hepimizin pek iyi bildiği üzere Özbekistan tarihi özelliği ve Türk-İslam dünyasında sahip olduğu değerleri ile de İnanç Turizmi’nin önemli merkezlerinden biridir. Dolayısıyla turizm açısından gözden uzak tutulamayacak özelliklere sahip bulunmaktadır.

Bu düşünceleri ortaya koyduktan sonra önemle belirtmek isterim ki, Marmara Grubu Vakfı olarak bizler Türkiye’de sivil düşünce kuruluşu olarak Türkiye ile Özbekistan arasında halktan halka birbirini tanıma, anlama, yakınlaşma alanlarında birliktelik oluşturacak etkinliklere birlikte imza atabiliriz.

Özellikle de gelecek yıl 7, 8, 9 Haziran 2022 günleri tertipleyeceğimiz 25. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Özbekistan’ın tanıtımıyla ilgili bir oturum veya bir Resepsiyon düzenleyebiliriz.

Gerekirse üç günlük Zirve sırasında tarafınızdan önerilecek görüşlere açık olduğumuzu da bilmenizi isterim.

Marmara Grubu Vakfı olarak, bizlere burada gösterdiğiniz yüksek misafirperverliğe, ev sahipliğinize ve de dostluğunuza teşekkürlerimi sunuyor; yüksek heyetinizi Şahsım ve arkadaşlarım adına saygı ile selamlıyorum.”Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, Türkiye Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Marmara Grubu Vakfı Genel Sekreteri Cafer Okray ve Özbekistan Kalkınma Merkezi Başkanı Eldar Tulyakov Dr. Akkan Suver, Eldar Tulyakov ve Büyükelçi Olgan BekarBüyükelçi Olgan Bekar ve Alişer Kadirov

Tüm konuşmacılar bir arada