Haberler

Şamil Ayrım’dan Şuşa tebriki

9 Kasım 2020 Pazartesi - Okunma: 1487
Şamil Ayrım’dan Şuşa tebriki

Azerbaycan işgal altındaki topraklarını kurtarmaya devam ediyor 8 Mayıs 1992 tarihinde işgal edilen sanat ve kültür merkezi Suşa şehri bugün kurtarıldı.

Azerbaycan’ımızın ve Türkiye’mizin gözü aydın olsun. Azerbaycan’ın haklı davasını her platformda savunan üyesi olduğum Marmara Grubu Vakfı’mızın gözü aydın olsun. Marmara Grubu Vakfı’nın değerli Başkanı Sayın Dr. Akkan Suver ve şimdiye kadar görev alan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

8 Kasım Zafer Günü

Gene bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanlığıtarafından yapılan açıklamada Ermenistan’ın yenilgiyi kabul eden bildiriye imzaattığı ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Zafer Günü olarak ilan edilen10 Kasım tarihini aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Türk dünyasıtarihine adını altın harflerle kazımış bulunan Büyük Atatürk’ün Anma Günü ile aynıolduğu açıklanmıştır.

Ve açıklamada  Azerbaycan’ı tüm kalbiyle seven“Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz kederi kederimizdir” diyen Atatürk’ün her birAzerbaycanlının kalbinde yer edindiğin de ayrı bir gerçektir.Ve Cumhurbaşkanı Aliyev'in, 10 Kasım tarihininAtatürk'ü Anma Günü olduğunu dikkate alarak Zafer Günün tarihini değiştirmesiyönünde karar aldığı kaydedildi.

Zafer gününün Karabağ’ın incisi olan Şuşa’nın kurtuluşu olan8 Kasım’a çekildiği bildirildi. 8 Kasım Ermenistan’ın yenilgiye uğramasına veaskeri operasyonların durmasına yol açtığı için bundan böyle Zafer Günü olarakkutlanacak.

Bu karar Türkiye'de büyük bir memnuniyetlekarşılanmış ve Türk Milleti’nin Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev‘e veAzerbaycan'a olan sevgisini en üst seviyeye çıkarmıştır. Merhum Azerbaycan umum Milli Lideri Haydar Aliyev Atatürk’ten bahsederken bizim yolumuz onun yolu dur diye defalarca ifadeetmiştir bu vesileyle bu cennet vatanı bize emanet eden kahraman şehitlerimizebir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum.