Karadağ Karadağ

Karadağ

24.10.2019 - Okunma: 9367

KARADAĞ


Marmara Grubu Vakfı’nın Avrasya Ekonomi Zirvelerine Cumhurbaşkanı, Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve Bakan seviyesinde yıllardır katılan Karadağ, Dr. Akkan Suver'in kaleme aldığı Montenegro kitabını Karadağ lisanında çevrilerek yayınlanmasını da sağlamıştır. Marmara Grubu Vakfı, ülkesinin ilk Fahri Başkonsolosu olarak atadığı için Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic'e dolayısıyla Karadağ Devletine minnettardır. Marmara Grubu Vakfı’nın hayatında Karadağ önemli bir yere sahip bulunmaktadır. 

Marmara Grubu Vakfı ile Karadağ arasındaki ilişki en yüksek düzeydedir. Karadağ Devleti bağımsızlığını kazandıktan sonra yurtdışına atadığı ilk Fahri Başkonsolos Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver’dir. Dolayısıyla Karadağ Devleti Dr. Akkan Suver’e güvenmiş ve İstanbul “Karadağ Fahri Başkonsolosluğu” unvanını vermiştir. Eski Dışişleri Bakanı Milan Rocen'e ve görevine katkıda bulundukları için Karadağ'ın eski Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic'e ve Karadağ eski içişleri Bakanı Jusuf Kalemporovic’e Marmara Grubu Vakfı minnettardır. Halen Cumhurbaşkanlığı görevini sürdüren Milo Dukanovic, Karadağ ve Marmara Grubu Vakfı ilişkilerinde önemli rol oynamış bir şahsiyettir. Filip Vujanovic üç dönem başkanlıktan sonra anayasa gereği aday olmadığı seçimleri Milo Dukanovic kazanarak 2018 yılında Karadağ Cumhurbaşkanı oldu.

Filip Vujanovic Cumhurbaşkanı seçildiğinde Sırbistan ve Karadağ tek bir devletti. Cumhurbaşkanlığı döneminde, Karadağ 2006 yılında düzenlenen bir halk oylaması sonrasında bağımsızlığını kazandı. Bu birleşme barışçıl ve sessiz gerçekleşti. Uluslararası alanda bu kadar hızlı bir şekilde tanınması, Filip Vujanoviç ve arkadaşları tarafından yürütülen başarılı dış politikanın bir göstergesidir. Filip Vujanovic başarılı bir başkan olarak görev yaptı ve Karadağ'ın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne (NATO) Arnavutluk ve Hırvatistan’ın yanı sıra 29’uncu üyesi olmasını sağladı.

Bağımsızlığını kazandıktan sonra Karadağ'ın NATO üyesi olmak iki hedefinden biriydi. İkinci hedef ise, Karadağ’ın Avrupa Birliği üyeliğidir. Onun da Cumhurbaşkanı Milo Dukanovic döneminde olması beklenmektedir. Marmara Grubu Vakfı’nın Avrasya Ekonomi Zirvelerine Cumhurbaşkanı, Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve Bakan seviyesinde yıllardır katılan Karadağ, Dr. Akkan Suver'in kaleme aldığı Montenegro kitabını Karadağ lisanında çevrilerek yayınlanmasını da sağlamıştır. Marmara Grubu Vakfı, ülkesinin ilk Fahri Başkonsolosu olarak atadığı için Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic'e dolayısıyla Karadağ Devletine minnettardır. Dr. Akkan Suver'in İstanbul Fahri Başkonsolosluğu İstanbul'a resmi Başkonsolosluk açılmasıyla 31.12.2019 günü nihayete ermiş bulunmaktadır. Karadağ Devleti 26 Kasım 2020 günü bir incelik göstererek Dr. Akkan Suver'i yeniden Fahri Konsolos olarak Balıkesir'e atadı. 5 Mart 2021'de Karadağ Devleti Dr. Akkan Suver'e Karadağ Pasaportu ve Karadağ Vatandaşlığı verdi. Aynı törende Dr. Akkan Suver'e Karadağ Liyakat Madalyası takdim edildi.

Marmara Grubu Vakfı’nın hayatında Karadağ önemli bir yere sahip bulunmaktadır.