Haberler

Dr. Akkan Suver basın toplantısı yaptı

22 Mart 2018 Perşembe - Okunma: 2850
Dr. Akkan Suver basın toplantısı yaptı

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin tanıtımı münasebetiyle İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenledi.

İHKİB’in önceki Başkanları Nur Artok ve Süleyman Orakçıoğlu ile Başkan Yardımcısı Mustafa Gültepe’nin de katıldığı Basın Toplantısı’nda; Dr. Suver, 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde bugün itibariyle, Karadağ, Makedonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Bosna Hersek’in Cumhurbaşkanı seviyesinde temsil edileceğini söyledi.

Dr. Akkan Suver'in Basın Toplantısında yaptığı konuşma metni aşağıdadır. 

Marmara Grubu Vakfı olarak bu yıl 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ni 11-12 Nisan 2018 günleri İstanbul’da gerçekleştireceğiz.

İHKİB’le birlikte 2003 yılından beri birlikte gerçekleştirdiğimiz Avrasya Ekonomi Zirveleri’nin yirmibirincisini bu yıl 11-12 Nisan 2018 günleri İstanbul’da WOW Otel’de yapacağız.

Öncelikle bir şükran ifadesi olarak yüksek huzurlarınızda belirtmek isterim ki önceki yıllarda Sayın Nuri Artok’la başlayan daha sonra Sayın Süleyman Orakçıoğlu ile bugün Sayın Hikmet Tanrıverdi ve Sayın Mustafa Gültepe ile devam etmekte olan sivil toplum alanındaki örnek işbirliğimize, Marmara Grubu Vakfı olarak minnettarız.

Malumlarınız olduğu üzere İHKİB, 2003 yılından beri büyük bir organizasyonla Gala Gecemizi müstesna bir defileyle taçlandırmaktadır. Bu yıl Defilemizin Tasarımcısı Sayın Dilek Hanif Hanımefendi’dir.

Sayın Dilek Hanif Hanımefendi’nin aramızda bulunmasını fırsat bilerek bir şükran duygusuyla geride bıraktığımız yıllarda muhteşem defilelerle Açılışımızı yapanları da anmak isterim.

Evrim Timur (2003), Özlem Suer (2004), Deniz Yeğin (2005), Hakan Yıldırım (2006), Özlem Suer (2007), Arzu Kaprol (2008), Ezra ve Tuba Çetin kardeşler (2009), Bahar Korçan (2010), Gamze Saraçoğlu (2011), Mehtap Elaidi (2012), Gül Ağış (2013), Özlem Kaya (2014), Necla Güvenç (2015), Tuba Ergin (2016), Çiğdem Akın (2017).

İHKİB camiası örnek bir sivil kanaat birlikteliği olarak Türk tasarımını, Türk çizgisini ve Türk göz nuru el emeği ürünlerini dünyanın dört bir tarafına başarıyla aktarabiliyorsa bu dünden bugüne çizgisinde kırık olmadan yürümesinden aldığı kuvvetin ve gücün işaretidir. İşte bu işareti bugün burada hep birlikte görüyor ve yaşıyoruz.

Değerli arkadaşlarım,

Mütevazı bir sivil toplum kuruluşu için otuzüç yıldır aralıksız sürdürdüğümüz ve uluslararası alanda kabul gören bir etkinlik olarak nitelendirilen Avrasya Ekonomi Zirveleri’nin yirmibirincisini 11-12 Nisan 2018 günleri İstanbul’da WOW Otel’de gerçekleştireceğiz.

Çağımızın İkilemi/Teknoloji versus Politika başlığı altında bu yıl ele alacağımız konuları devlet adamları, iş insanları, akademisyenler, din adamları ve gençlerle tartışmaya açacağız.

Hepimiz biliyoruz ki, teknoloji ilerliyor. Siyaset ise yerinde sayıyor. Bu ikilem çağımızın barış açısından, istikrar açısından, ekonomi açısından, geleceğimiz açısından hepimizin ortak kaygısıdır. Bunu tartışmaya açacağız.

Bu arada yaşamakta olduğumuz terör olaylarının ve başarılı ve de haklı Afrin harekâtının doğru anlatım ve tanıtımı için Zirve’mizi bir fırsat olarak telakki ediyoruz.

Ayrı bir salonda gerçekleştireceğimiz bir başka oturumda da “Ezber bozan Kadınlar” başlığı altında Teknoloji’nin gelişmesiyle birlikte toplumsal cinsiyet eşitliğine etkilerini ele alacağız.

Değerli arkadaşlar,

Takdir edersiniz ki, bir sivil toplum kuruluşu için aralıksız yirmibir yıl bir düşünceyi yaşatabilmek hiç de kolay değildir.

Bu bir başarıdır.

Bu başarının ana kaynağı da burada şahit olmak olduğunuz beraberliktir.

Bu beraberlikten aldığım güçle 11-12 Nisan 2018 günleri gerçekleştireceğimiz 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne sizleri davet ederek sözlerimi noktalıyorum.